close
تبلیغات در اینترنت
سایت استان زنجان,زنجان,دانشگاه زنجان,شبکه زنجان,اشراق زنجان,بابک زنجانی,گنبد سلطانیه,دانشگاه ازاد زنجان,جشنواره آش زنجان,استانداری زنجان,آثار تاریخی زنجان,زندگی نامه افراد معروف زنجانی,zanjan,صنایع دستی زنجان,اخبار زنجان,انتخابات زنجان,اخبار خودرو,ماشین,قیمت دلار زنجان,قیمت طلا زنجان,املاک,دیوارزنجان,دانلود مداحی حاج مهدی رسولی زنجانی,دانلود کتاب,دانلود آهنگ,بیمارستان موسوی زنجان,بیمارستان امام حسین زنجان,بیمارستان ولیعصر زنجان,رازهای زندگی بهتر,رازهای زندگی سالم,اطلاعات عمومی,رازهای آشپزی,مذهبی,زندگی نامه,بیوگرافی,تبلیغات در زنجان,اوقات شرعی زنجان,کانال زنجان

سایت استان زنجان

جدید ترین مطالب سایت استان زنجان
بخش بایگانی سایت استان زنجان

تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی

دو سال پس از انقلاب فرهنگی ایران در روز 31 اردیبهشت ماه سال 1361 آیت ا... هاشمی رفسنجانی در خطبه نماز جمعه تهران برای اولین بار از طرحی به نام دانشگاه آزاد اسلامی سخن گفت . در حقیقت سخنان ایشان ، نتایج رایزنی هایی بود که او و دکتر عبدا... جاسبی برای راه اندازی دانشگاه ازاد اسلامی انجام داداه بودند .

در آذر ماه همان سال اساسنامه دانشگاه نوشته شد که بر اساس آن دانشگاه مؤسسه عام المنفعه ای معرفی گرید که همه هزینه های آن صرف امور مربوط به دانشگاه می شود .

اولین قلم کمک مالی به دانشگاه آزاد اسلامی و سرمایه اولیه این دانشگاه مبلغ یک میلیون تومان کمک امام خمینی (ره) بود.

اولین آزمون ورودی دانشگاه در اسفند ۶۱ با شرکت ۳۲ هزار داوطلب درشاهرود، اهواز، تبریز، تهران، رشت، زاهدان، کرمان، مشهد و یزد برگزار شد و حدود ۳ هزار نفر در رشته‌های راه و ساختمان، برق، مکانیک، فیزیک، ریاضی، شیمی، صنایع فلزی، نساجی و حسابداری پذیرفته شدند.

دانشگاه آزاد اسلامی همانند دیگر مؤسسات آموزش عالی در ایران، زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند. نوع مدرک اعطایی به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، به صورت مستقل و از طرف دانشگاه آزاد اسلامی اعطا می‌گردد (با قید محل تحصیل).

افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی

سومین دانشگاه جهان از نظر تعداد دانشجو

پنج میلیون فارغ التحصیل در دوره های مختلف

10 میلیون متر مربع فضای آموزشی مسقف

هفتاد هزار عضو هیات علمی و مدرس تمام وقت و نیمه وقت

بزرگترین دانشگاه حضوری جهان صرفه جویی ارزی برای کشور بومی کردن نیروهای تخصصی پرورش نیروهای سرآمد متخصص و علمی تأسیس بیش از هزار خوابگاه دانشجویی گسترش خدمات مشاوره دانشجوئی با بیش از 250 مرکز مشاوره فعال در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اهتمام در فراهم کردن خدمات رفاهی برای دانشجویان

رسانه

روزنامه فرهیختگان، خبرگزاری آنا و خبرگزاری ایسکانیوز به این دانشگاه وابسته هستند.

 

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان اول خردادماه ۱۳۶۴ تاسیس و فعالیت آموزشی خود را با چهار رشته و ۱۷۵ دانشجو در یک ساختمان استیجاری کوچک واقع در میدان انقلاب اسلامی شهر آغاز کرد. هم اکنون دارای دو سایت آموزشی واقع در اعتمادیه و پائین کوه زنجان می‌باشد.

این دانشگاه یکی از ۱۶ واحد جامع (بسیار بزرگ) دانشگاه آزاد اسلامی ایران است. همچنین وجود این دانشگاه به همراه دانشگاه دیگر استان، دانشگاه آزاد جامع ابهر، سبب گردیده این استان به یکی از مراکز اصلی دانشگاه آزاد اسلامی کشور تبدیل شود.

واحد علوم تحقیقات این واحد کار خود را در مهر ماه سال ۱۳۸۹ شروع کرده. این واحد در ابتدا با ۱۶۰ دانشجو و ۶ رشته تحصیلی آغاز به کار کرده و همکنون دانشجویان این واحد در سایت علامه مشغول به تحصیل می‌باشند علاوه بر این زمین اختصاص یافته به این واحد ۱۰۰۰ هکتار بوده و در حالساخت و ساز می‌باشد تا پس از تکمیل واحد علوم تحقیقات به محل مورد نظر خود انتقال یابد.

 

 

حوزه آموزش

با تلاش و همت والای مجموعه مدیران، اساتید و کارکنان واحد زنجان، آموزش در بعد کمی و کیفی طی پنج سال گذشته از رشد چشمگیری برخوردار بوده است و توانسته به شاخص‌های ارزشمندی در حوزه آموزشی دست یابد. رشته‌های تحصیلی واحد زنجان از ۴۵ رشته در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۲۷ رشته در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است. تعداد دانشجویان واحد طی همین مدت از ۸۹۸۸ دانشجو به بیش از ۱۳۱۵۰ دانشجو افزایش پیدا کرده است.

افزایش کیفی در مصاف با افزایش کمی در واحد زنجان به طور همزمان صورت می‌گیرد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. به منظور افزایش ارتقای کیفی در سیستم آموزش واحد جذب اساتید مجرب طی چهار سال گذشته به صورت جدی در برنامه‌های واحد قرار داشته و طی این مدت تعداد اعضای هیئت علمی واحد در سال ۱۳۸۴ از ۱۷۳ عضو به ۳۱۰ عضو هیئت علمی تمام وقت در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است.

تعداد بورسیه‌های واحد در سال ۱۳۸۵، ۴۵ نفر بوده که این تعداد در سال ۱۳۸۹ به ۹۰ نفر رسیده است.

تعداد دانشکده‌های مصوب در سال ۱۳۸۵ از دو دانشکده به پنج دانشکده رسیده است و این کار به منظور تمرکز زدایی در امور اجرایی و ارتقای پژوهشی بوده است.

دانشگاه آزاد اسلامی زنجان اکنون با پنج دانشکده فعالیت دارد.

دانشکده‌ها

  • دانشکده برق و کامپیوتر
  • دانشکده فنی و مهندسی
  • دانشکده علوم پایه و پزشکی
  • دانشکده علوم انسانی و اجتماعی
  • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
  • دانشکده علوم تربیتی

دانشکده برق و کامپیوتر

دانشکده برق و کامپیوتر رسماً از سال ۱۳۸۸ تاسیس گردید در حال حاضر این دانشکده دارای گروههای آموزشی کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی کامپیوتر (گرایش نرم‌افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی برق (گرایش قدرت)، مهندسی صنایع (گرایش تحلیل سیستم) و کاردانی کامپیوتر می‌باشد. در حال حاضر این دانشکده دارای ۵۰ عضو هیئت علمی(تمام وقت و مدعو) و تعداد حدود ۲۷۰۰ نفر دانشجو می‌باشد. این دانشکده دارای ۱۲ آزمایشگاه و کارگاه آموزشی است.لازم به ذکر است که به دلیل مدیریت غلط و باند بازی های مسموم اساتید با  تجربه و با دانش روز با این واحد ترک همکاری کردند. در حوزی که ماهی نباشد قورباغه سالار است ح ب ن

دانشکده فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان با داشتن بیش از ۴۰۰۰ نفر دانشجو در ۱۷ رشته تحصیلی و در سه مقطع کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در این دانشکده تعداد ۲۱ عضو هیئت علمی تمام وقت با مرتبه مربی، ۲۰ نفر با مرتبه علمی استادیار و۲۰نفر دانشجوی دکتری که اکثراً بورس هستند (مجموعاً ۶۱ نفر) و حدود ۷۰ نفر مدرس به صورت مدعو مشغول تدریس، تحقیق و در حال همکاری هستند. در حال جاری پرونده تعداد ۴۰ نفر متقاضی هیئت علمی تمام وقت (طبق فراخوان) در خواست همکاری و در فراخوان‌ها ثبت نام نموده‌اند که پرونده آنها پس از مصاحبه توسط کمیته‌های تخصصی گروه‌های آموزشی دانشکده جهت طی مراحل اداری به منطقه و سازمان مرکزی ارسال گردیده است. اکثر متقاضیان در فراخوان (تقریباً ۹۵ درصد) دانشجوی دکتری و دکتری بوده‌اند و سیاست دانشگاه بر جذب اساتید با مرتبه علمی حداقل دانشجوی دکتری است.

دانشکده علوم پایه و پزشکی

دانشکده علوم پایه و پزشکی رسماً از سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید. دانشکده علوم پایه و پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان باداشتن ۱۷۰۰ نفر دانشجو در ۸ رشته تحصیلی و در دو مقطع،  کارشناسی (پیوسته) و کارشناسی ارشد (ناپیوسته) از جمله دانشکده‌های فعال و پویا در میان دانشکده‌های دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان است. در حال حاضر این دانشکده دارای گروه‌های آموزشی کارشناسی و کارشناسی ارشد میکروبیولوژی، کارشناسی زیست‌شناسی جانوری، کارشناسی شیمی کاربردی، کارشناسی پرستاری، کارشناسی مامائی، ریاضی -آمار، ژنتیک و فیزیک می‌باشد.

دانشکده علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده علوم انسانی اولین دانشکده مصوب دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و به عنوان بزرگترین مرکز دانشگاهی در زمینه آموزش و مطالعات علوم انسانی و اجتماعی شمالغرب کشور فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را رسماً در سال ۱۳۷۸ آغاز نمود. بنای این دانشکده به نام یکی از فیلسوفان برجسته و تاثیر گذار ایران اسلامی یعنی شیخ شهاب الدین سهروردی مزین است. این  دانشکده در سایت حضرت امام (ره) در شمال شهر زنجان واقع شده است. این دانشکده واجد یکی از غنی ترین کتابخانه‌ها در زمینه علوم انسانی و اجتماعی است.

دانشکده علوم تربیتی

از سال ۱۳۶۹ رشته‌های مختلفی از قبیل آموزش ابتدائی، معارف اسلامی، ادبیات فارسی و علوم تجربی با عنوان گروه آموزش معلمان در دانشگاه شکل گرفته بودند. با این حال به دلیل افزایش تعداد رشته‌ها و تعداد دانشجویان رشته‌های مذکور روند تاسیس دانشکده علوم تربیتی قوت گرفت. بدین منظور در سال ۱۳۸۵ با تایید شورای گسترش آموزش عالی و موافقت ریاست محترم دانشگاه طی نامه شماره ۴۹۲۱/۶۷ مورخ ۱۹/۱/۸۵۵ رسماً دانشکده علوم تربیتی تاسیس گردید.

حوزه پژوهش

آموزش و پژوهش دو رکن اساسی و بنیادی در دانشگاه هستند و این دو لازم و ملزوم همدیگرند. آموزش بدون پژوهش و پژوهش بدون آموزش مطلوب به اهداف ترسیم شده که همان تولید علم و فناوری است ختم نخواهد شد. گام‌های مضاعفی در جهت ارتقای پژوهش در واحد زنجان برداشته شده است. شاخص‌های کمی و کیفی گویای جدیت در فعالیت‌های پژوهشی واحد است. معاونت پژوهشی واحد زنجان طی سال‌های متمادی بالاخص از سال ۱۳۸۴ همواره توانسته است رتبه‌های برتر کشور و منطقه را به دست آورد و در ارزیابی سال ۱۳۷۸ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت پژوهشی واحد به عنوان مدیر پژوهشی برتر کشور در بین دانشگاههای دولتی و غیردولتی شناخته و موفق به دریافت لوح تقدیر از دست ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران شد. مجموعه مقالات چاپ شده واحد در کنگره‌های داخلی از ۸۳ مقاله در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۵۳۱ مقاله در سال ۱۳۸۹، مجموعه مقالات چاپ شده واحد در کنگره‌های خارجی از ۲۷ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۹۳۳ مقاله در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های پژوهشی واحد از ۶۹ طرح در سال ۱۳۸۴ به ۲۹۵ طرح در سال ۱۳۸۹ و طرح‌های برون دانشگاهی واحد در سال ۱۳۸۴ از ۱۱ طرح به ۱۶ طرح در سال ۱۳۸۹ افزایش پیدا کرده است.

مجموعه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی و همایش‌های ملی و بین‌المللی از ۹۴ مقاله در سال ۱۳۸۴ به ۱۱۰۰ مقاله در سال ۱۳۸۹ افزایش یافته است که نشان از رشد هزار درصدی مقالات واحد طی پنج سال گذشته دارد. تعداد مقالاتISI زنجان از ۲۷ مقاله در سال ۲۰۰۴ به ۱۱۰ مقاله تاکنون رسیده است.

تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب چاپ شده واحد زنجان حدود ۵۲ عنوان کتاب درسی است. تعداد کتب موجود کتابخانه واحد زنجان از ۷۰ هزار جلد در سال ۱۳۸۴ به بیش از ۱۵۰۰۰۰۰هزار جلد در حال حاضر افزایش پیدا کرده است.

حوزه عمرانی

طی پنج سال گذشته ظرفیت فضای آموزشی و رفاهی واحد از ۴۵ هزار مترمربع به بیش از ۱۳۵۲۰۰هزار مترمربع افزایش پیدا کرده است. واحد زنجان با سه مجتمع بزرگ خوابگاهی، بزرگ‌ترین مجتمع خوابگاه دانشجویی کشور را دارد. مجتمع خوابگاهی الزهرا (س)، مجتمع خوابگاهی حضرت معصومه (س) و مجتمع خوابگاهی شهید آوینی از مجهزترین خوابگاههای منطقه و کشور به لحاظ امکانات و  تجهیزات هستند.

حوزه دانشجویی

حوزه معاونت دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی زنجان طی سال‌های اخیر موفقیت‌های ارزشمندی را در سطح کشور و منطقه نصیب واحد کرده و موفق به دریافت چندین لوح تقدیر از ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی، جناب آقای دکتر جاسبی شده است.

این معاونت طی پنج سال گذشته ده‌ها مورد میزبانی مسابقات ورزشی منطقه‌ای و ملی را بر عهده داشته و طی یک سال گذشته بیش از ۲۰ مقام منطقه‌ای و سراسری را در مسابقات ورزشی به دست آورده است.

معاونت اداری و مالی واحد یکی از معاونت‌های موفق بنا بر ارزیابی سازمان مرکزی در سطح منطقه و کشور است.

کسب رتبه‌های اول تا ششم کشوری طی سال‌های اخیر و کسب عنوان اول منطقه طی همین مدت از توفیقات حوزه معاونت اداری و مالی واحد زنجان نیز محسوب می‌شود.

پشتیبانی مطلوب و قانونمند این حوزه از سایر حوزه‌های دانشگاه موجب شده این واحد دانشگاهی به اهداف ترسیم شده آموزشی و پژوهشی به درستی نایل آید.

حوزه مجتمع آموزشی و فرهنگی سما

مجتمع فرهنگی و آموزشی سمای زنجان با بیش از ۱۰۴۸ دانشجودر مقطع کاردانی و بیش از ۱۰۵۰ دانش آموز بزرگ‌ترین مجتمع غیرانتفاعی استان است و مدارس این معاونت بیش از ۲۵ درصد دانش آموزان مدارس غیر انتفاعی استان را در خود جای داده‌اند.

 

 

منبع:دانشگاه آزاد

ویکی پدیا

در ادامه بخوانید...

نظرات ارسال شده سایت استان زنجان

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی