close
تبلیغات در اینترنت
سایت استان زنجان,زنجان,دانشگاه زنجان,شبکه زنجان,اشراق زنجان,بابک زنجانی,گنبد سلطانیه,دانشگاه ازاد زنجان,جشنواره آش زنجان,استانداری زنجان,آثار تاریخی زنجان,زندگی نامه افراد معروف زنجانی,zanjan,صنایع دستی زنجان,اخبار زنجان,انتخابات زنجان,اخبار خودرو,ماشین,قیمت دلار زنجان,قیمت طلا زنجان,املاک,دیوارزنجان,دانلود مداحی حاج مهدی رسولی زنجانی,دانلود کتاب,دانلود آهنگ,بیمارستان موسوی زنجان,بیمارستان امام حسین زنجان,بیمارستان ولیعصر زنجان,رازهای زندگی بهتر,رازهای زندگی سالم,اطلاعات عمومی,رازهای آشپزی,مذهبی,زندگی نامه,بیوگرافی,تبلیغات در زنجان,اوقات شرعی زنجان,کانال زنجان

سایت استان زنجان

جدید ترین مطالب سایت استان زنجان
بخش بایگانی سایت استان زنجان

به گزارش سایت استان زنجان ، بنای رخت‌شوی‌خانه یا مجموعهٔ تاریخی رخت‌شوی‌خانه در قلب بافت تاریخی شهر زنجان که منطبق بر حصار قدیمی شهر می‌باشد، در یک منطقهٔ پرتراکم مسکونی احداث شده‌است. مردم شهر لباس و رخت خود را در آن محل می‌شسته‌اند. چنین کاربری برای یک بنای عمومی در جهان مشابه ندارد یا کم‌نظیر است. این بنا در حال حاضر تعمیر و مرمت شده و به عنوان موزهٔ مردم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مردم می‌توانند از آن بازدید کنند. این بنا در سال‌های گذشته به جهت وجود هوای سرد در زمستان‌ها برای بانوان زنجانی ساخته شده‌است.


 

ادامه مطلب

به گزارش سایت استان زنجان ، بازار زنجان در دوران آغا محمد خان قاجار آغاز ودر سال ۱۲۱۳ در زمان فتحعلی شاه قاجار خاتمه یافته و مساجد و سراها و گرمابه‌ها در سال ۱۳۲۴ به آن اضافه شده است. مجموعه بازار قدیمی به صورت یک خط مستقیم به عنوان بازار بالا و پایین به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شده است. گستردگی جغرافیایی بازار زنجان و تنوع راسته‌ها، تعدد سراها و کاوانسراهای درون شهری در راسته‌های فرعی که هرکدام به نامی و به فعالیتی خاص اختصاص یافته و وجود مساجد فراوان گویای پویایی این مجموعه در طول زمان‌های گذشته و شرایط حاکم بوده است. این بازار که طولانی‌ترین بازار ایران سرپوشیده است [۱] از سوی غرب و شرق گسترده شده و بدین لحاظ بازار پائین و بازار بالا تقسیم و نامگذاری شده است.


ادامه مطلب

به گزارش سایت استان زنجان ، آثار تاریخی استان زنجان به شرح زیر می باشد.

 

آثار تاریخی

بازار زنجان، طولانی ترین بازارسرپوشیده ایران

مسجد میرزائی (اوایل صفوی)

مسجد جامع زنجان (دورهٔ قاجار)

مسجد چهل‌ستون زنجان (دورهٔ قاجار)

مسجد جمیله خانم (دورهٔ قاجار)

مسجد اسحاق‌میرزا (دورهٔ قاجار)

مسجد عباسقلی (دورهٔ قاجار)

مسجد دمیریه (دورهٔ قاجار)

بقعه میرزا ابوالقاسم زنجانی (دورهٔ قاجار)

بقعه مجتهدی (دورهٔ قاجار)

بقعه میرزا مهدی زنجانی (دورهٔ قاجار)

عمارت ذوالفقاری (دورهٔ قاجار)

خانه و باغ معین‌التجار (دورهٔ قاجار)

خانه شیخ‌الاسلامی (دورهٔ قاجار)

خانه بهمنی (دورهٔ قاجار)

خانه توفیقی (اواخر قاجار)

خانه مقدم (دورهٔ قاجار)

خانه خدیوی (دورهٔ پهلوی)

کارخانه کبریت سازی (دورهٔ پهلوی) که در حال حاضر به عنوان موزه بازگشایی شده است

بنای رخت‌شوی‌خانه (دورهٔ پهلوی)

کاروانسرای سنگی (دورهٔ صفوی)

کاروانسرای دخان (دورهٔ قاجار)

حمام حاج‌داداش (دورهٔ قاجار)

پل سردار (دورهٔ قاجار)

پل حاج سید محمد (دورهٔ قاجار)

 

پل میر بهاءالدین (دورهٔ قاجار)