محبوب ترین ها    | استان زنجان | مپ زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۲۹۴     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۷ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها

سفارش دوستانه ما این است که به جای وقت گذاشتن در تلگرام و اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی، حتما زندگی نامه و بیوگرافی افراد موفق را مطالعه کنید تا بتوانید مثل آنها نتیجه مطلوبی را در زندگانی خود ایجاد کنید. خواندن بیوگرافی و زندگی نامه افراد موفق، باعث می شود که بتوانیم از عصاره تجربیات کسانی که پس از سال ها تلاش بی وقفه، به نتیجه ایده آل رسیده اند استفاده کنیم.


«بیومیمتیک» (Biomimetics) علم الهام گرفتن و تقلید از مدل‌ها، سیستم‌ها و عناصر طبیعت به منظور به کارگیری آنها در تکنولوژی و حل مشکلات پیچیده‌ی انسانی است. در این مقاله‌ای که پیش رویتان است ۵ جانور عجیب و غریب و به شدت تکامل یافته معرفی شده که ویژگی های بارز آنها در زمینه های مختلفی الهام بخش بوده‌اند و به پیشرفت در آنها کمک کرده اند.

ویژگی های بارز بعضی از جانوران در زمینه های مختلفی الهام بخش بوده‌اند


نام: میگو آخوندکی
طول: تا ۴۰ سانتی‌متر

عادت‌های رفتاری: شکار کرم‌، خرچنگ، ماهی، میگو و یکدیگر

نکته‌ی اعجاب انگیز: میگو آخوندکی هر چیزی را در آکواریم شما می‌خورد. میگوهای بزرگتر حتی ممکن است شیشه آکواریم را بشکنند.

الهام بخشی: میگوهای آخوندکی شاید شکارچیان ماهری باشند، اما آنها به دانشمندان در زمینه‌های مختلفی الهام داده‌اند. چشمان تکامل یافته‌ی آنها ۱۶ گیرنده رنگ دارد (چشم ما ۳ گیرنده رنگ دارد) و میگوی آخوندکی آنها را می‌چرخاند تا نور قطبیده را ببیند. این ترفندی است که می‌تواند برای ربات‌های زیرآبی، بهبود عینک‌های آفتابی یا شاید حتی تشخیص سرطان مفید باشد. از طرف دیگر، انگشت ضدگلوله‌ی آنها کمک می‌کند تا هرچیزی را از زره گرفته تا بدنه‌ی هواپیماها مستحکم کرد. این اسلحه‌ی سرسخت می‌تواند در مقابل ضربات سنگین و قوی دوام بیاورد و هیچ آسیبی نمی بیند چون روی سطحش ضربه گیرهای بسیار کوچکی دارد.

از میگوی آخوندکی می توان برای ربات‌های زیرآبی، بهبود عینک‌های آفتابی الگو گرفت


نام: پولک پوست
طول: تا یک متر

عادت‌های رفتاری: به تنهایی هنگام شب پرسه می زند و به دنبال مورچه می گردد.

نکته اعجاب انگیز: پولک پوست تنها جانور شناخته شده‌ای است که فلس های کراتینی دارد؛ همان ماده‌ای که ناخن‌های ما از آن تشکیل شده.

الهام بخشی: فلس‌های این جانور مثل کاشی‌های روی یک سقف هم‌پوشانی دارند، در عین حال می‌تواند با انعطاف‌پذیری کامل به شکل توپ در بیاید و بچرخد. این رفتار می‌تواند به ساخت سطوح ایمن از بسته‌بندی گرفته تا سقف‌ها کمک کند. این جانور قبلا ایده ساخت محصولاتی مثل «کوله پشتی پولک‌پوست» را داده است. این کوله‌پشتی سطوح هم‌پوشانی‌دار مشابهی دارد و به جای زیپ با آهنربا بسته می‌شود.

رفتار پولک پوست به ساخت سطوح ایمن از بسته‌بندی گرفته تا سقف‌ها کمک کند


نام: گیره ماهی
طول: اکثر گونه‌ها زیر ۷ سانتی‌متر هستند.

عادت رفتاری: به شدت به سنگ‌ها، برگ‌ها، جلبک‌ها و حتی دیگر ماهیان می‌چسبد.

نکته ی اعجاب انگیز: گیره ماهی آمریکای شمالی آنقدر محکم می‌چسبد که می‌تواند ۱۵۰ برابر وزنش را بلند کند.

الهام بخشی: باله های به شدت تکامل یافته‌ی گیره ماهی خاصیت چسبندگی را به این جانور می دهد طوری که حتی می‌تواند به سطوح لغزنده و ناهموار هم بچسبد. این به خاطر لایه‌هایی از ساختارهای مومانند بسیار ریز است که می‌توانند به کنج‌های غیرقابل دسترسی هم نفوذ کنند. گیره‌ماهی می‌تواند هر وقت که بخواهد از این قابلیتش استفاده کند، یعنی روی آن اختیار دارد. دانشمندان امیدوارند که با درک بهتر گیره‌ماهی بتوانند به پیشرفت‌هایی در جراحی‌های لاپاروسکوپی منجر شود. همچنین با الهام‌گیری از این جانور می‌توانیم جاصابونی‌هایی بسازیم که محکم به دیوار کاشی شده می‌چسبند. حتی می‌توان ردیاب نهنگ‌ها را محکم‌تر کرد.

از خاصیت چسبندگی گیره ماهی می توان به پیشرفت هایی در جراحی های لاپاروسکوپی منجر شد


نام: سوسک بمباردیه
طول: کمتر از ۲ سانتی‌متر

عادت‌های رفتاری: از انتهای بدنش نوعی اسپری سمی می‌فشاند تا حشره‌های مهاجم را دفع کند یا حتی بکشد.

نکته اعجاب انگیز: حتی لارو این حشره هم می‌تواند گوشت‌خوار باشد.

الهام بخشی: این اسپری نتیجه واکنش شیمیایی بین دو ترکیب هیدروکینون و هیدروژن پراکسید است. این دو ماده‌ی شیمیایی به طور جدا از هم در شکم این سوسک ذخیره شده‌اند. با اینکه ترکیب این دو دما را تقریبا به نقطه جوش می‌رساند، اما ظاهرا این هیچ تاثیری بر سوسک بمباردیه ندارد. دانشمندان از تصویربرداری پرتو ایکس استفاده کردند تا این نکته را درباره این سوسک بفهمند. این رفتار سوسک بمباردیه می‌تواند اطلاعات بیشتری در زمینه سیستم‌های پیشران دهد.

از رفتار سوسک بمباردیه دانشمندان از تصویربرداری پرتو ایکس استفاده کردند


نام: خفاش نعل بینی
طول: تا ۱۴ سانتیمتر

عادت‌های رفتاری: گرفتن حشرات هنگام پرواز با پیدا کردن منشا پژواک و پرواز به شدت فرز

نکته‌ی اعجاب‌انگیز: گروهی معتقدند خفاش‌های نعل‌بینی چینی منشا شیوع بیماری سارس بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ بودند.

الهام بخشی: خفاش های نعل بینی به دلیل دماغ به شدت تکامل یافته شان استاد پیدا کردن منشا صدا در دنیای خفاشان هستند. برگ‌های بینی آنها این امکان را می‌دهد تا در فرکانس‌هایی که ساطع می‌کنند تغییرات کوچکی ایجاد کنند. این خفاش‌ها با این کار می‌توانند با تخصص و مهارت بالایی مکان‌یابی کنند که شامل تشخیص حرکات بال شب پره هم می‌شود. گوش‌های آنها هم به همین شکل قابل تطبیق هستند. تحقیقات در زمینه خفاش‌های نعل‌بینی می‌تواند به پیشرفت‌هایی در ردیاب‌های آوایی منجر شود.

 

خفاش نعل بینی می‌توانند با مهارت مکان‌یابی کند که شامل تشخیص حرکات بال شب پره می‌شود


منبع : New Atlas

faradeed.ir

پایان مطلب درباره بیوگرافی و زندگی نامه افراد مشهور و موفق/ موفق باشید...

برچسب ها  


دیدگاه های شما - بیوگرافی و زندگی نامه : شناخت جانورانی که به پیشرفت علم و تکنولوژی کمک کردند


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۷
طلوع خورشید ۰۶:۳۸
اذان ظهر۱۳:۱۵
غروب خورشید ۱۹:۵۴
اذان مغرب ۲۰:۱۳
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۰
بازدیدها
بازديد امروز :7682
بازديد ديروز :14122
بازديد کل :12578792