موضوعات داغ     سایت جامع استان زنجان   |  سایت خبری زنجان   |   افراد آنلاین : ۸۵     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون -۱۲ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
استان زنجانمپ زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانمشاهده ترافیک زنجانسایت پزشکان زنجاندرباره سایت استان زنجانطراحی سایت در زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانفروشگاه اینترنتی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجانآموزش پرورش زنجاننقشه کامل استان زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانكاروانسرا سنگي زنجانسوغات استان زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانشهربازی زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانسینما بهمن زنجانغاری در استان زنجانچشمه هاي آب گرم طبيعي استان زنجانسد تهم زنجانمجموعه زیبای گردشگری و تفريحي گاوازنگ زنجانمس زنجانچاقو زنجانفروش گوشت با کد پستی در زنجان

سفارش دوستانه ما این است که به جای وقت گذاشتن در تلگرام و اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی، حتما زندگی نامه و بیوگرافی افراد موفق را مطالعه کنید تا بتوانید مثل آنها نتیجه مطلوبی را در زندگانی خود ایجاد کنید. خواندن بیوگرافی و زندگی نامه افراد موفق، باعث می شود که بتوانیم از عصاره تجربیات کسانی که پس از سال ها تلاش بی وقفه، به نتیجه ایده آل رسیده اند استفاده کنیم.


«بیومیمتیک» (Biomimetics) علم الهام گرفتن و تقلید از مدل‌ها، سیستم‌ها و عناصر طبیعت به منظور به کارگیری آنها در تکنولوژی و حل مشکلات پیچیده‌ی انسانی است. در این مقاله‌ای که پیش رویتان است ۵ جانور عجیب و غریب و به شدت تکامل یافته معرفی شده که ویژگی های بارز آنها در زمینه های مختلفی الهام بخش بوده‌اند و به پیشرفت در آنها کمک کرده اند.

ویژگی های بارز بعضی از جانوران در زمینه های مختلفی الهام بخش بوده‌اند


نام: میگو آخوندکی
طول: تا ۴۰ سانتی‌متر

عادت‌های رفتاری: شکار کرم‌، خرچنگ، ماهی، میگو و یکدیگر

نکته‌ی اعجاب انگیز: میگو آخوندکی هر چیزی را در آکواریم شما می‌خورد. میگوهای بزرگتر حتی ممکن است شیشه آکواریم را بشکنند.

الهام بخشی: میگوهای آخوندکی شاید شکارچیان ماهری باشند، اما آنها به دانشمندان در زمینه‌های مختلفی الهام داده‌اند. چشمان تکامل یافته‌ی آنها ۱۶ گیرنده رنگ دارد (چشم ما ۳ گیرنده رنگ دارد) و میگوی آخوندکی آنها را می‌چرخاند تا نور قطبیده را ببیند. این ترفندی است که می‌تواند برای ربات‌های زیرآبی، بهبود عینک‌های آفتابی یا شاید حتی تشخیص سرطان مفید باشد. از طرف دیگر، انگشت ضدگلوله‌ی آنها کمک می‌کند تا هرچیزی را از زره گرفته تا بدنه‌ی هواپیماها مستحکم کرد. این اسلحه‌ی سرسخت می‌تواند در مقابل ضربات سنگین و قوی دوام بیاورد و هیچ آسیبی نمی بیند چون روی سطحش ضربه گیرهای بسیار کوچکی دارد.

از میگوی آخوندکی می توان برای ربات‌های زیرآبی، بهبود عینک‌های آفتابی الگو گرفت


نام: پولک پوست
طول: تا یک متر

عادت‌های رفتاری: به تنهایی هنگام شب پرسه می زند و به دنبال مورچه می گردد.

نکته اعجاب انگیز: پولک پوست تنها جانور شناخته شده‌ای است که فلس های کراتینی دارد؛ همان ماده‌ای که ناخن‌های ما از آن تشکیل شده.

الهام بخشی: فلس‌های این جانور مثل کاشی‌های روی یک سقف هم‌پوشانی دارند، در عین حال می‌تواند با انعطاف‌پذیری کامل به شکل توپ در بیاید و بچرخد. این رفتار می‌تواند به ساخت سطوح ایمن از بسته‌بندی گرفته تا سقف‌ها کمک کند. این جانور قبلا ایده ساخت محصولاتی مثل «کوله پشتی پولک‌پوست» را داده است. این کوله‌پشتی سطوح هم‌پوشانی‌دار مشابهی دارد و به جای زیپ با آهنربا بسته می‌شود.

رفتار پولک پوست به ساخت سطوح ایمن از بسته‌بندی گرفته تا سقف‌ها کمک کند


نام: گیره ماهی
طول: اکثر گونه‌ها زیر ۷ سانتی‌متر هستند.

عادت رفتاری: به شدت به سنگ‌ها، برگ‌ها، جلبک‌ها و حتی دیگر ماهیان می‌چسبد.

نکته ی اعجاب انگیز: گیره ماهی آمریکای شمالی آنقدر محکم می‌چسبد که می‌تواند ۱۵۰ برابر وزنش را بلند کند.

الهام بخشی: باله های به شدت تکامل یافته‌ی گیره ماهی خاصیت چسبندگی را به این جانور می دهد طوری که حتی می‌تواند به سطوح لغزنده و ناهموار هم بچسبد. این به خاطر لایه‌هایی از ساختارهای مومانند بسیار ریز است که می‌توانند به کنج‌های غیرقابل دسترسی هم نفوذ کنند. گیره‌ماهی می‌تواند هر وقت که بخواهد از این قابلیتش استفاده کند، یعنی روی آن اختیار دارد. دانشمندان امیدوارند که با درک بهتر گیره‌ماهی بتوانند به پیشرفت‌هایی در جراحی‌های لاپاروسکوپی منجر شود. همچنین با الهام‌گیری از این جانور می‌توانیم جاصابونی‌هایی بسازیم که محکم به دیوار کاشی شده می‌چسبند. حتی می‌توان ردیاب نهنگ‌ها را محکم‌تر کرد.

از خاصیت چسبندگی گیره ماهی می توان به پیشرفت هایی در جراحی های لاپاروسکوپی منجر شد


نام: سوسک بمباردیه
طول: کمتر از ۲ سانتی‌متر

عادت‌های رفتاری: از انتهای بدنش نوعی اسپری سمی می‌فشاند تا حشره‌های مهاجم را دفع کند یا حتی بکشد.

نکته اعجاب انگیز: حتی لارو این حشره هم می‌تواند گوشت‌خوار باشد.

الهام بخشی: این اسپری نتیجه واکنش شیمیایی بین دو ترکیب هیدروکینون و هیدروژن پراکسید است. این دو ماده‌ی شیمیایی به طور جدا از هم در شکم این سوسک ذخیره شده‌اند. با اینکه ترکیب این دو دما را تقریبا به نقطه جوش می‌رساند، اما ظاهرا این هیچ تاثیری بر سوسک بمباردیه ندارد. دانشمندان از تصویربرداری پرتو ایکس استفاده کردند تا این نکته را درباره این سوسک بفهمند. این رفتار سوسک بمباردیه می‌تواند اطلاعات بیشتری در زمینه سیستم‌های پیشران دهد.

از رفتار سوسک بمباردیه دانشمندان از تصویربرداری پرتو ایکس استفاده کردند


نام: خفاش نعل بینی
طول: تا ۱۴ سانتیمتر

عادت‌های رفتاری: گرفتن حشرات هنگام پرواز با پیدا کردن منشا پژواک و پرواز به شدت فرز

نکته‌ی اعجاب‌انگیز: گروهی معتقدند خفاش‌های نعل‌بینی چینی منشا شیوع بیماری سارس بین سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۴ بودند.

الهام بخشی: خفاش های نعل بینی به دلیل دماغ به شدت تکامل یافته شان استاد پیدا کردن منشا صدا در دنیای خفاشان هستند. برگ‌های بینی آنها این امکان را می‌دهد تا در فرکانس‌هایی که ساطع می‌کنند تغییرات کوچکی ایجاد کنند. این خفاش‌ها با این کار می‌توانند با تخصص و مهارت بالایی مکان‌یابی کنند که شامل تشخیص حرکات بال شب پره هم می‌شود. گوش‌های آنها هم به همین شکل قابل تطبیق هستند. تحقیقات در زمینه خفاش‌های نعل‌بینی می‌تواند به پیشرفت‌هایی در ردیاب‌های آوایی منجر شود.

 

خفاش نعل بینی می‌توانند با مهارت مکان‌یابی کند که شامل تشخیص حرکات بال شب پره می‌شود


منبع : New Atlas

faradeed.ir

پایان مطلب درباره بیوگرافی و زندگی نامه افراد مشهور و موفق/ موفق باشید...

برچسب ها  


دیدگاه های شما - بیوگرافی و زندگی نامه : شناخت جانورانی که به پیشرفت علم و تکنولوژی کمک کردند


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
ارتقا درجه محمدرضا عباسی فرمانده تیپ زنجانمایک اولز و اتحاد علیه ایران هسته ایفوت کارگر ساختمانی در وحیدیه زنجانقلم زنی زنجانملیله کاری زنجانمسگری زنجانچاقو سازی زنجانچاروق دوزی زنجانگلیم بافی زنجانتراش سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی در زنجانسوگواره ملی میعادگاه دانشجویان عاشورایی در زنجانتصادف در زنجان با سه کشتهآیت الله حاج سید موسی شبیری زنجانیآیت‌ الله العظمی سید عزالدین حسینی زنجانیپروفسور یوسف ثبوتی زنجانیاولين شهردار زنجانعتیق زنجانی معروف به حاج ملا آقا جان زنجانیرضا روزبه زنجانییخبندان در زنجانموزه مردم ­شناسي رختشويخانه زنجانموزه تاريخ طبيعی زنجانموزه گنبد سلطانيه زنجانموزه مردان نمكي زنجانموزه باستان شناسی گنبد سلطانيه استان زنجانموزه شهدا زنجانسوغات استان زنجانآزاد راه زنجان قزوین و یک بام و دو هوای آنشهریه دندانپزشکی پردیس دانشگاه علوم پزشکی زنجانطرح ایران‌ مهارت در زنجانمليله زنجانچاروق زنجانمس زنجانفروش گوشت با کد پستی در زنجانچاقو زنجانچاقو و مس رکورداران استان زنجان قلعه بهستان ماهنشان استان زنجانكاروانسرا سنگي زنجانمجموعه زیبای گردشگری و تفريحي گاوازنگ زنجاندشت سهرین زنجانسد تهم زنجان[آرشیو مطالب]

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۳۱
طلوع خورشید ۰۶:۵۶
اذان ظهر۱۲:۳۰
غروب خورشید ۱۸:۰۴
اذان مغرب ۱۸:۲۳
نیمه شب شرعی ۲۳:۴۸
بازدیدها
بازديد امروز :2392
بازديد ديروز :19251
بازديد کل :11545540