محبوب ترین ها    | ۸ شرط ثبت‌نام و تقاضای مسکن ملی | ورود به خبرهای زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۴۸۱     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
هلال احمر زنجان thumb_up4 |thumb_down0
۱۳۹۶/۱۲/۰۱

آشنایی با جمعیت هلال احمر استان زنجان

 

عضویت در سازمان جوانان هلال احمر استان زنجان

عضویت در داوطلبان جمعیت هلال احمر استان زنجان

عضویت در سازمان امداد و نجات هلال احمر استان زنجان

ثبت نام رایگان در آموزش همگانی هلال احمر زنجان+دریافت منابع

شرکت در آزمون آموزش همگانی هلال احمر زنجان+دریافت گواهینامه آموزش همگانی رایگان

 

 

ملاقات عمومی با آقای شهرام میرزایی مدیرعامل محترم جمعیت هلال احمر استان زنجان هر هفته روزهای یکشنبه 11 الی 12 ظهر

 

دفتر مدیرعامل هلال احمر استان زنجان:

024-33322784

روابط عمومی هلال احمر استان زنجان:

024-33338226

 

 

 

تاریخچه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی
آشنایی با تاریخچه هلال‌ احمر ایران

دولت عثمانی در سال ۱۸۷۶ به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ از معکوس رنگ‌های پرچم خود یعنی هلال‌احمر در زمینه سفید برای جمعیت‌ملی خود استفاده کرد
که بعدها بسیاری از کشورهای اسلامی آن را به عنوان نشان جمعیت‌ملی خود بکار بردند. جایگاه جمعیت هلال‌احمر از نظر عرف بین‌المللی بسیار حائز اهمیت است. صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بین‌المللی، بزرگترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امدادرسانی جهان محسوب می‌شوند.
امروزه در سطح بین‌المللی یکی از معیارهای سنجش میزان فعالیت‌های بشردوستانه و غیرسیاسی در هر کشور، وضعیت جمعیت ملی هلال‌احمر و صلیب‌سرخ و عدم وابستگی و غیرسیاسی بودن آن‌ها است.
عنوان سازمان بین‌المللی که با هدف تخفیف آلام انسانی و حفظ و پیشرفت بهداشت عمومی، بر طبق موافقتنامه ژنو در سال ۱۸۶۴ میلادی و در نتیجه تلاش ژن هنری دونان سوئیسی تشکیل شد، صلیب‌سرخ است.
در سال ۱۸۶۲ ژن هنری‌ دونان کتاب خاطره‌ای از سولفرینو  را شرح داد و خواستار تشکیل جمعیت‌های امدادی داوطلب برای تسکین آلام این‌گونه آسیب‌دیدگان از جنگ شد.
وی پیشنهاد داد که  خدمت به زخمی‌های نظامی، فعالیتی بی‌طرف محسوب شود و انجمن ژنوی امور عام المنفعه با علاقه وافر از پیشنهاد وی استقبال کرد.
در نتیجه، کنفرانسی بین‌المللی با شرکت نمایندگان ۱۶ کشور در ژنو تشکیل شد و موافقتنامه ۱۸۶۴ برای بهبود وضع مجروحان و رنجوران نظامی میدان جنگ تدوین شد و به امضای نمایندگان ۱۲ دولت از کشورهای شرکت‌کننده رسید. در آن بی‌طرف شمردن متصدیان خدمات پزشکی نیروهای مسلح، رفتار انسانی با زخمی‌ها و بی‌طرفی غیر‌نظامیانی که داوطلبانه به کمک مجروحان جنگ می‌شتابند و نیز علامتی بین‌المللی به منظور مشخص شدن اعضا و وسایلی که در این راه به کار می‌روند، پیش‌بینی شده بود.
به خاطر ملیت دونان، صلیبی سرخ بر زمینه‌ای سفید به تقلید از پرچم سوئیس به عنوان نماد و علامت آن انتخاب شد.
در سال ۱۹۶۳ میلادی، در ۸۸ کشور جهان جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ پدیدآمد و همچنین ۲ گروه بین‌المللی دیگر نیز مرکزشان در ژنو دایر بود. یکی کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ که در سال ۱۸۶۳ تأسیس شد و مرکب از ۲۵ تن از بزرگان سوئیس بود که هنگام جنگ به عنوان میانجی‌های بی‌طرف خدمت می‌کردند و دیگری اتحادیه جمیعت‌های صلیب‌سرخ که در سال ۱۹۱۹ تأسیس شد و هدفش کمک‌های متقابل و همکاری و توسعه  فعالیت‌های مربوطه در زمان صلح بود.
فعالیت صلیب‌سرخ بین‌المللی از پایان جنگ‌جهانی دوم توسعه فراوانی یافت. کمیته بین‌المللی صلیب‌سرخ (ICRC )، که مقر آن در ژنو  قراردارد، سازمانی است بی‌طرف، بی‌غرض و مستقل که وظیفه منحصراً‌ بشردوستانه آن عبارت است از: حفاظت از زندگی و کرامت قربانیان جنگ و نیز خشونت داخلی و یاری‌رسانی به آنها. فعالیت‌های کمیته بین‌المللی بر پایه مقررات حقوق بشردوستانه استوار است و در موارد سیاسی، دینی و عقیدتی بی‌طرف است.

تاسیس هلال احمر در ایران

دولت ایران در سال ۱۳۰۱ جمعیت ملی خود را تأسیس کرد، ولی به جای استفاده از نشان صلیب‌سرخ و یا هلال‌احمر علامت شیر و خورشید سرخ را به عنوان نشان جمعیت خود انتخاب کرد.
علامت شیر و خورشید در کنفرانس ژنو در سال ۱۹۲۹ به عنوان نشان سوم مورد حمایت بین‌المللی، به تصویب رسید. از آن پس ۳ نشان صلیب‌سرخ، هلال‌احمر و شیر و خورشیدسرخ به عنوان نشانه‌ای رسمی و بین‌المللی شناخته شد و نهایتاً در متن کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو مصوب ۱۹۴۹ به عنوان نشانه ۳ گانه بین‌المللی که تحت حمایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه قرار دارد به تصویب رسید.
پس از پیروزی انقلاب‌‌اسلامی و در سال ۱۳۵۹ دولت ایران با ارسال نامه‌ای به دولت سوئیس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از شیر و خورشید سرخ را به حالت تعلیق درآورده و به جای آن از نشان هلال‌احمر استفاده خواهد کرد. از آن پس جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران به جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت.

 

اصول هفتگانه نهضت صلیب سرخ و هلال احمر زنجان
Fundamental Principles of International Red Cross & Red Crescent Movement

بی غرضی--  Impartiality

نهضت هیچگونه جهت‌گیری نسبت به ملیت، نژاد، عقیده مذهبی، طبقه یا عقاید سیاسی ندارد. نهضت تلاش می‌کند تا با توجه به نیاز افراد، رنج ایشان را التیام بخشد و موارد حیاتی‌تر را ترجیح دهد.
بی طرفی –  Neutrality
به منظور بهره‌بردن از اطمینان همگانی، نهضت در درگیری‌ها از هیچ طرفی جانبداری نمی‌کند و در هیچ زمانی در مناقشه‌های سیاسی، نژادی، مذهبی و یا ایدئولوژی شرکت نخواهد کرد.
استقلال – Independence
نهضت مستقل است. نمایندگان محلی ضمن آنکه در خدمت انسان‌دوستانه دولت‌های خود نقش کمکی را ایفا خواهند کرد و منطبق با قوانین کشور متبوع خود خواهد بود باید همواره استقلال خود را حفظ کنند تا بتوانند منطبق با اصول نهضت عمل کنند.
خدمت داوطلبانه – Voluntary Services
خدمت در نهضت داوطلبانه است و در هیچ شرایطی سودآوری مشوق آن نخواهد بود.
بشردوستی – Humanity
نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر که با ایده کمک بی‌طرفانه به مجروحان جنگی شکل گرفت. با پشتوانه ملی و بین‌المللی خود تلاش می‌کند تا رنج را در هر کجای جهان التیام بخشد و از آن جلوگیری کند. هدف نهضت، محافظت از جان و سلامتی نوع بشر و تضمین کرامت آن است. نهضت درک متقابل، دوستی، همکاری و صلح پایدار را در میان ملت‌ها ترویج می‌کند.
یگانگی – Unity
در یک کشور، تنها یک جمعیت صلیب سرخ و یا هلال احمر می‌تواند وجود داشته باشد. این جامعه باید برای استفاده عموم باشد. این جامعه باید فعالیت‌های انشان دوستانه را در سرزمین خود انجام دهد.
جهان شمولی – Universality
همه جمعیت‌ها در نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر از موقعیت یکسان برخوردارند و مسوولیت‌ها و وظایف یکسانی را در کمک به یکدیگر دارند.

 

منشور اخلاقی جمعیت هلال احمر استان زنجان

کارکنان جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران بر اساس اهداف و وظايف انساني و بشردوستانه خويش، خدمت بي منت، مهرورزي، تکريم مردم، دفاع از ارزش هاي والاي انساني، تسکين آلام بشري و حمايت از زندگي و سلامت انسان ها را در راستاي تعاليم انسان ساز دين مبين اسلام سرلوحه کار خويش قرار داده اند و با ايمان به اراده خالق هستي خود را پايبند به اصول منشور اخلاقي مي دانند:

1. باور به فرهنگ دینی و ملی و پیروی از آن در گفتار و رفتار خود و با تأکید بر رعایت تقوا، عدالت،عزت و اعتدال.
2. خدمت رسانی به انسان ها به ویژه در حال اضطرار با حفظ کرامت انسانی و بر اساس اصول هفتگانه نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر در چارچوب موازين اسلامي به عنوان توفیق الهی.
3. رعایت احترام، ادب و متانت نسبت به ارباب رجوع، همکاران و بویژه پیشکسوتان و پایبندی به فرهنگ نقدپذیری، پاسخگویی، مسئولیت پذیری و اعتماد متقابل.
4. رعایت نظم، انضباط و پیراستگی محیط کار و آراستگی پوشش ظاهری مطابق با فرهنگ اسلامی و ملی.
5. رعایت و اجرای کامل قوانین، مقررات و ضوابط اداری و پرهیز از هرگونه سوء استفاده از موقعیت شغلی و تبعیض در تعاملات و ارتباطات کاری و حفظ اطلاعات و اسرار سازمانی.
6. استفاه بهینه از منابع و امکانات جمعيت و جلوگیری از اسراف و تبذیر با رعایت صرفه جویی خردمندانه و حذف تشریفات زائد.
7. پايبندي به فرهنگ كار و تلاش و التزام به اجرای صحیح و به موقع تعهدات و احساس مسئولیت و تعلق نسبت به جمعيت و ایجاد توازن بین منافع فردی و سازمانی با اولویت دهی به منافع سازمانی.
8. تلاش در جهت استفاده هر چه بهتر از اطلاعات، دانش و علم روز و ارتقاء توان علمي و تخصصي درحيطه امور محوله.
9. ارزش نهادن به زمان و وقت شناسی در انجام فعالیتها و تعهدات و پاس داشتن حقوق و وقت ديگران.
عموم همكاران با استعانت از درگاه ايزد منان و با درك صحيح از مسئوليت خطير و ارزشمند خويش در راستاي افزايش رضايتمندي و پاسداري از كرامت انساني بيش از پيش كوشا و ساعي خواهند بود.

 

اساسنامه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران
مقدمه

بر اساس ماده واحده قانون وظايف و مسئوليتهاي جمعيت هلال احمر مصوب 1362/10/20 مجلس شوراي اسلامي، جمعيت هلال‌احمر (جمعيت شير وخورشيد سرخ سابق) داراي شخصيت حقوقي مستقل مي باشد و به كليه تعهدات و قراردادهاي مصوب بين‌المللي مربوط به اهداف، وظايف و مسووليت هاي جمعيت هلال احمر و صليب سرخ جهاني و مقررات اتحاديه جهاني صليب سرخ و هلال احمر كه با سياست‌ها و قوانين جمهوري اسلامي ايران مغايرت نداشته باشد پاي بند بوده و روابط خود را در چارچوب سياست خارجي كشور با كليه جمعيت هاي هلال احمر و صليب سرخ در جهان محفوظ داشته و درمسائل امدادي برون مرزي و درون مرزي و تعهدات مربوطه بر طبق اساسنامه اي كه به پيشنهاد جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي و1* با تائيد وزارت بهداري به تصويب مجلس شوراي اسلامي مي‌رسد، عمل مي كند. اين ماده مشتمل بر پنج تبصره مي باشد كه قسمت آخر ماده مذكور و2* تبصره 4 آن با توجه به اين اساسنامه و توضيحات ارائه شده در ذيل، كان لم يكن مي باشد.

 

 تاريخچه تصويب و اصلاحات اساسنامه جمعيت هلال احمر    

درتاريخ 1367/2/8 نخستین اساسنامه قانوني جمعيت هلال  احمر به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد.

سپس به درخواست جمعيت، قانون اصلاح موادي از قانون اساسنامه جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران درتاريخ 74/12/22 توسط مجلس‌شوراي اسلامي تصويب كه اين اصلاحيه، علاوه بر تعيين علامت جمعيت هلال احمر به عنوان نشان اختصاصي، موظف نمودن كليه ارگانها و نهادها، سازمان هاي دولتي و نيروهاي نظامي و انتظامي به تخليه و تحويل املاك جمعيت را در پي داشت.

دومين اصلاحيه در تاريخ 79/2/28 تحت عنوان قانون اصلاح ماده 20 قانون اساسنامه جمعيت هلال احمر مشتمل بر ماده واحده‌اي به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيد كه براساس آن، جمعيت و مؤسسات وابسته به آن و شركت هايي كه حداقل نود و نه درصد سهام آن متعلق به جمعيت باشد از پرداخت ماليات، عوارض، حقوق گمركي، سود بازرگاني، حق الثبت و هرگونه عوارض و كليه هزينه‌هاي دادرسي در تمام مراحل رسيدگي معاف گرديدند.

در سال1381 بار ديگر بنا به درخواست جمعيت، طرح اصلاح موادي از قانون اساسنامه جمعيت درمجلس شوراي اسلامي مطرح و درتاريخ 82/2/24 تصويب بطوري كه طي آن به فعاليت هاي درون مرزي، برون مرزي و اركان جمعيت اشاره گرديده است.

در سال 1388 نيز به درخواست جمعيت هلال احمر، حضور نمايندگي
ولي فقيه در اركان جمعيت بصورتي پررنگ‌تر از گذشته در مجلس شوراي اسلامي بررسي، بطوريكه در جلسه علني مورخ 88/2/30 توسط مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ 88/3/13 به تاييد شوراي محترم نگهبان رسيد. اين اصلاحات در مواد (7) و (10) اساسنامه جمعيت هلال احمر لحاظ شده است.

 

اساسنامه جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران

ماده 1ـ جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران(جمعيت شير و خورشيد سرخ سابق) كه در اين اساسنامه جمعيت ناميده مي‌شود، مؤسسه اي خيريه، غير انتفاعي و داراي شخصيت حقوقي مستقل مي باشد. جمعيت، به كليه تعهدات و قراردادهاي بين‌المللي مربوط به اهداف و وظايف جمعيت هاي هلال احمر و صليب سرخ و نيز مقررات اتحاديه جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر كه با قانون اساسي و ساير قوانين جمهوري اسلامي ايران مغايرت نداشته باشد، پايبند بوده و در مسايل امدادي و بهداشتي درماني برون مرزي و درون مرزي و تعهدات مربوطه در راستاي سياست‌هاي دولت جمهوري اسلامي ايران طبق اساسنامه عمل مي‌كند.

 

ماده 2ـ  اهداف جمعيت عبارتند از: تلاش براي تسكين آلام بشري، تامين احترام انسانها و كوشش در جهت بر قراري دوستي و تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت ها و همچنين حمايت از زندگي و سلامت انسانها بدون در نظر گرفتن هيچگونه تبعيض ميان آنها.

ماده 3ـ وظايف جمعيت در سطح كشور و خارج از كشور بدين قرار است:

1ـ ارايه خدمات امدادي در هنگام بروز حوادث و سوانح طبيعي مثل زلزله و سيل و غيره در داخل و خارج از كشور.

2ـ ارايه كمك هاي اوليه در حوادث غير مترقبه به وسيله ي امدادگران.

3ـ برنامه ريزي و اقدام در جهت آمادگي مقابله با حوادث و سوانح و آموزش عمومي دراين زمينه و تربيت كادر امدادي و نيروي انساني مورد نياز .

4ـ ارسال كمك و اعزام عوامل امدادي و درماني به ساير كشورها در صورت لزوم.

5ـ كمك به امر توانبخشي و ارايه خدمات اجتماعي درجهت تسكين آلام آوارگان، ‌پناهندگان، مرضي و معلولين و ايجاد حس تعاون، تفاهم، دوستي و نيكوكاري بين مردم.    

6ـ تلاش درجهت تسكين آلام بشري و كمك به امر سلامت جامعه و دفاع از ارزشهاي انساني و كوشش در جهت برقراري دوستي و‌ تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان‌ملت‌ها.

7ـ اداره امورجوانان جمعيت و توسعه مشاركت جوانان درتصميم گيري ها و فعاليتهاي مربوط به آنها و تربيت و آموزش جوانان مذكور به منظور آماده ساختن آنان درانجام خدمات امدادي و عام المنفعه.

8ـ كمك به تهيه دارو و وسايل و تجهيزات پزشكي مورد نياز مراكز بهداشتي،‌ درماني و آموزشي كشور با موافقت وزارت بهداشت و با همكاري هلال احمر و صليب سرخ جهاني كه عضو اتحاديه بين المللي صليب سرخ و هلال احمر جهاني هستند.

تبصره 1ـ كمك هاي ارسالي جمعيت به ساير كشورها به صورت جنسي و يا نقدي و يا خدمات انساني خواهد بود.

تبصره 2ـ هزينه آن قسمت از خدمات و كمك هاي اوليه امدادي و يا ساير خدماتي كه از طرف دولت درسطح كشور و كمك امدادي و درماني و بهداشتي خارج از كشور به عهده جمعيت محول مي شود، توسط دولت به جمعيت پرداخت مي گردد تا طبق مقررات و ضوابط خاص جمعيت به مصرف رسانيده شود.

تبصره 3ـ جمعيت مكلف است حتي الامكان نسبت به كمك هاي نقدي و جنسي كه به آسيب ديدگان و نيازمندان خصوصاً در خارج از كشور انجام مي دهد دقت و نظارت كامل اعمال كند تا اين كمك ها به افرادي كه استحقاق آن را دارند، برسد.

 

ماده4ـ در زمان جنگ و در تصادمات و برخوردهاي مسلحانه، جمعيت و عوامل امدادي آن طبق مقررات ملي و بين المللي و مصون از هرگونه ممانعت و يا تعرض دستجات متخاصم، بي طرفانه به كمك مجروحين و آسيب ديدگان و پناهندگان و آوارگان و اسراء و جستجوي مفقودالاثرها شتافته و به طرفين درگير به نحو يكسان و بدون هرگونه تبعيضي كمك هاي انساني خود را عرضه مي نمايد و طرفين متخاصم مكلف به احترام و همكاري با جمعيت و عوامل آن مي باشند.

تبصره - علامت هلال احمر نشان اختصاصي جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران بوده و استفاده از اين علامت به استثناء بهداري نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران بدون اجازه قبلي از جمعيت ممنوع مي باشد.

 

ماده 5ـ كليه وزارتخانه ها، سازمانها و شركت ها و موسسات دولتي بالاخص هواپيمائي و كشتيراني و شركت سهامي راه آهن جمهوري اسلامي ايران و گمرگ ايران موظفند خصوصاً به هنگام بروز حوادث و يا در زمان جنگ، در اجراي وظايف جمعيت، همكاري و تشريك مساعي لازم را بنمايند.  

 

ماده 6ـ هر كس از زن و مرد و كوچك و بزرگ، بدون ملاحظات سياسي، مذهبي، نژادي و با رعايت اين اساسنامه و مطابق آيين نامه عضويت جمعيت مي تواند عضو جمعيت گردد.

 

ماده 7-  اركان جمعيت هلال احمر عبارتند از:

1ـ مجمع عمومي، شوراي عالي، رييس، دبيركل، نمايندگي ولي فقيه درجمعيت با اذن معظم‌له، بازرس يا بازرسان.

2ـ مجمع استان، هيات مديره، مدير عامل استان، بازرس يا بازرسان، مسئول دفتر نمايندگي ولي فقيه در استان.

3ـ مجمع شهرستان، شوراي اجرائي شهرستان، ‌رييس شعبه، بازرس يا بازرسان.

تبصره 1ـ كليه اعضاء و داوطلبين فعال جمعيت در هر شهرستان، عضو مجمع شهرستان محسوب شده و اعضاي مجمع استان از نمايندگان معرفي شده مجامع شهرستانهاي تابعه و اعضاي مجمع عمومي نيز از نمايندگان معرفي شده از مجامع استانها تشكيل مي‌شوند.

تبصره 2ـ حد نصاب تشكيل و رسميت يافتن جلسه مجمع عمومي و مجامع استاني و شهرستاني در نوبت اول با حضور دو سوم اعضاء هر مجمع خواهد بود و درصورت عدم تامين حد نصاب در نوبت اول، جلسه ي دوم كه حداكثر پانزده روز بعد از نوبت اول خواهد بود با حضور هر تعداد از اعضاء‌ رسميت خواهد يافت.

تبصره 3ـ هيات اجرائي فعلي موظف است در اولين فرصت ممكن، آيين نامه و دستورالعمل برگزاري انتخابات مجمع عمومي و مجامع استان و شهرستان را تدوين و تصويب نمايد به نحوي كه حداكثر ظرف مدت 9 ماه پس از لازم الاجرا شدن اين قانون، مجامع استان و شهرستان و ظرف مدت يك سال، مجمع عمومي و ساير اركان جمعيت مطابق اين اصلاحيه تشكيل گردد.

تبصره 4ـ جمعيت هلال احمر در سراسر كشور داراي شخصيت حقوقي واحد است.

 

 ماده 8 ـ  وظايف و اختيارات مجمع عمومي و مجامع استان و شهرستان عبارت است از:

الف- وظايف و اختيارات مجمع عمومي هلال احمر.

1ـ تعيين و تصويب سياستهاي كلان جمعيت هلال احمر.

2- تصويب مرامنامه و نظامنامه جمعيت در چارچوب اساسنامه و مقررات فدراسيون بين المللي صليب سرخ و هلال احمر.

3- تصويب برنامه و بودجه و ترازنامه سالانه جمعيت هلال احمر.

4ـ تصويب آيين نامه ها و دستورالعمل هاي لازم در مورد شرح وظايف و اختيارات شوراي عالي هلال احمر.

5 ـ استماع گزارش بازرس يا بازرسان هلال احمر.

6ـ انتخاب هفت نفر از اعضاي شوراي عالي هلال احمر.

7ـ انتخاب بازرس يا بازرسان هلال احمر.

 

 ب- وظايف و اختيارات مجامع استان و شهرستان هلال احمر.

1ـ تدوين برنامه هاي كلي استاني و شهرستاني در چارچوب مقررات و سياستهاي كلان جمعيت هلال احمر.

2ـ پيشنهاد برنامه و بودجه سالانه جمعيت مربوط به سطح بالاتر و تصويب ترازنامه سالانه جمعيت مربوطه هلال احمر.

3ـ استماع گزارش بازرس يا بازرسان هلال احمر.

4ـ انتخاب چهار نفر اعضاي هيات مديره براي استان و شوراي اجرايي براي شهرستان هلال احمر.

5 ـ انتخاب بازرس يا بازرسان هلال احمر.

تبصره ـ شرايط اعضاء‌، چگونگي و شيوه دعوت و تشكيل مجامع استان و شهرستان و مجمع عمومي و برگزاري انتخابات بر اساس آيين‌نامه هايي خواهد بود كه در دوره اول توسط هيات اجرايي فعلي و در دوره هاي بعد توسط مجمع عمومي تصويب
مي گردد.

 

ماده 9ـ  وظايف و اختيارات رييس جمعيت هلال احمر به قرار زير است:

1- انتخاب و نصب يا عزل دبيركل هلال احمر و خزانه دار كل هلال احمر و نظارت مستقيم و مستمر بركار آنان.

2- تشكيل و اداره جلسات شوراي عالي هلال احمر.

3- تمهيد مقدمات تشكيل كنفرانس هاي بين المللي و منطقه اي مربوط به جمعيت هلال احمر وصليب سرخ بين المللي در ايران.

4- برقراري ارتباط با مقامات جمهوري اسلامي ايران.

5- نظارت مستقيم و مستمر بر امور بين المللي جمعيت هلال احمر.

6- دستور ارسال كمك ها و عوامل امدادي به ساير كشورها.

7- مراقبت بر حسن اجراي اساسنامه و نظارت بر اجراي مقررات بين المللي انساني هلال احمر.

8- مراقبت برحسن اجراي مصوبات شوراي عالي و ساير مقررات ناظر بركار جمعيت هلال احمر.

9- اعطاي نشان هاي درجه اول مخصوص جمعيت هلال احمر.

 

ماده 10- تركيب و وظايف شوراي عالي، ‌هيات مديره استان و شوراي اجرايي شهرستان:

الف- اعضاي شوراي عالي عبارتند از:

1- هفت نفر عضو منتخب مجمع عمومي به مدت چهار سال.

2- چهار نفر از شخصيتهاي برجسته و صاحب نظر كشور، مطلع و مسلط به امور امدادي،‌ بهداشتي، ‌درماني، امور جوانان و حقوق‌بشردوستانه با معرفي رييس جمهور به مدت چهار سال.

3- رييس جمعيت هلال احمر.

4- دبيركل هلال احمر.

5- خزانه دار كل هلال احمر.

6- يك نفر از مديران ارشد اجرايي جمعيت به انتخاب رئيس جمعيت هلال احمر.

7- بازرسان (بدون حق راي) هلال احمر.

8- نماينده ولي فقيه در جمعيت با اذن معظم له.

 

ب- ‌وظايف و اختيارات شوراي عالي:

1- تدوين سياستهاي كلان و پيشنهاد آن به مجمع عمومي هلال احمر.

2- تنظيم برنامه و بودجه و ترازنامه سالانه جمعيت و ارائه آن به مجمع عمومي هلال احمر.

3- تدوين راهكارهاي لازم جهت اجراي مصوبات مجمع عمومي هلال احمر.   

4- تصويب آيين نامه هاي داخلي شوراي عالي و آيين نامه هاي مالي، محاسباتي، معاملاتي و استخدامي و ضوابط ساختار تشكيلاتي و پست هاي سازماني جمعيت هلال احمر.

5- معرفي دو نفر مدير مدبر شايسته از افراد واجد شرايط به رييس جمهور جهت انتخاب يكي از آنها به عنوان رييس جمعيت هلال احمر به مدت چهار سال.

6- بررسي و تصويب پيشنهادات رييس جمعيت هلال احمر.

تبصره- نماينده ولي فقيه در جمعيت بر نحوه مصرف اموال اهدائي و تبديل هداياي مردمي درصورت لزوم اداره موقوفات و تعيين خط مشي و امور فرهنگي در جهت انطباق با موازين شرعي نظارت خواهد كرد. اختيارات مصرح در اين اصلاحيه نافي وظايف و اختيارات مفوضه از سوي ولي فقيه نمي باشد.

ج- تركيب و وظايف هيات مديره استان عبارتند از:

1- چهار نفر منتخب مجمع استان به مدت چهار سال.

2- مديرعامل.

3- خزانه دار.

4- يكي از معاونين جمعيت استان.

5- مسؤول دفتر نمايندگي ولي فقيه در استان.

6- بازرس يا بازرسان (بدون حق راي).

 

د- ‌وظايف و اختيارات هيات مديره استان عبارتند از:

1- تدوين برنامه هاي كلي استان و پيشنهاد آن به مجمع استان.

2- تنظيم برنامه و بودجه وترازنامه ساليانه جمعيت استان و ارائه آن به مجمع استان.

3- تدوين راهكارهاي لازم جهت اجراي مصوبات مجمع مربوطه.

4- معرفي دو نفر مدير واجد شرايط به رييس جمعيت جهت انتخاب مدير عامل.

5- تصويب پيشنهادات مدير عامل در چار چوب وظايف.

 

ه- اعضاي شوراي اجرايي شهرستان عبارتند از:

1- چهار نفر منتخب مجمع شهرستان به مدت چهار سال.

2- رييس شعبه.

3- خزانه دار.

4- معاون شعبه.

5- بازرس يا بازرسان (بدون حق راي).

 

و- وظايف و اختيارات شوراي اجرايي شهرستان عبارت است از:

1- تدوين برنامه هاي كلي شهرستان مربوطه و ارائه آن به مجمع شهرستان.

2- تنظيم برنامه و بودجه و ترازنامه ساليانه جمعيت مربوطه و ارائه آن به مجمع شهرستان.

3- تدوين راهكارهاي لازم جهت اجراي مصوبات شهرستان.

4- معرفي دو مدير واجد شرايط به مدير عامل استان جهت انتخاب مدير شعبه.    

5- تصويب پيشنهادات رييس شعبه در چارچوب وظايف.

 

ماده 11-  اعضاي شوراي عالي در قبال تصميماتي كه در اجراي وظايف شورا اتخاذ خواهند نمود داراي مسئوليت مشترك مي‌باشند.

 

ماده 12- جلسات شوراي عالي حداقل ماهي يكبار تشكيل مي گردد. رييس جمعيت مي تواند در شرايط اضطراري شخصاً به جاي شوراي‌عالي اتخاذ تصميم نموده و گزارش آن را در اولين جلسه شوراي عالي ارائه دهد. ترتيب اجراي اين ماده را آيين نامه‌هاي جمعيت مشخص خواهند نمود.

 

ماده 13 - دبير كل جمعيت سمت معاون كل رييس را در امور اداري و اجرايي به عهده داشته و موظف است گزارش اقدامات خود را به طور مستمر به رييس و شوراي عالي تسليم نمايد. دبيركل نزد مراجع قانوني و دولتي و محاكم و سازمانها و ادارات و اشخاص حقيقي و حقوقي، نمايندگي رسمي جمعيت را با حق توكيل غير دارا
مي باشد.

 

ماده 14-  وظايف و اختيارات خزانه دار كل هلال احمر:

1- بكار بردن مساعي لازم در وصول درآمدها و ارايه پيشنهاد در مورد ايجاد انواع درآمدهاي جديد ضمن اشتراك مساعي با دبير كل.

2- حفظ دارايي ها و اموال و حقوق و منافع مالي جمعيت ضمن اشتراك مساعي با دبيركل.

3- نظارت مالي برتنظيم و اجراي بودجه و مصرف هزينه ها.

4- تنظيم ترازنامه و تفريغ بودجه.

5- همكاري مشترك با دبيركل جهت تخصيص اعتبار.

6- افتتاح حساب در بانكها و برداشتن از آن و نيز مسدود كردن حساب ها و صدور چك ها و سفته ها و اوراق بهادار و قبوض و انعقاد قراردادهاي مالي( متفقاً با امضاي خزانه دار كل و دبير كل به عمل مي‌آيد. ).

7- ايجاد هماهنگي در امور مالي جمعيت.

 تبصره 1- معرفي امضاهاي مجاز كليه شعب جمعيت به بانكها از طريق دبيركل و خزانه دار كل به طور مشترك به عمل مي آيد.

تبصره 2- درمواردي كه خزانه دار كل هزينه كردن وجوهي را خلاف مقررات بداند، بايد مراتب را كتباً به دبيركل گزارش نمايد و چنانچه توافق حاصل نشد، خزانه دار كل پس از گزارش كتبي امر به رييس جمعيت و بازرسان و اخذ دستور كتبي از رييس جمعيت، نسبت به امضاء اسناد اقدام مي نمايد و موظف است گزارش امر را براي وزير امور اقتصادي و دارايي و ديوان محاسبات كشور ارسال نمايد.

 

ماده 15 -  وظايف و اختيارات بازرسان به قرار زير است:

1- بازرسی و نظارت مستمر بر اجراء و انطباق نحوه اداره امور جمعيت با اساسنامه و
آيين نامه‌ها و مقررات داخلي و بين‌المللي جمعيت بالاخص در مواقع امداد و مددكاري اجتماعي.

2- رسيدگي به كليه حساب ها و دفاتر و اوراق و اسناد و مدارك مالي و در آمدها و دارايي‌هاي نقدي و جنسي و اوراق بهادار، در صورت لزوم با استفاده ازخدمات كارشناسان و موسسات رسمي حسابرسي.

3- اعلام كتبي تخلفات در نحوه اداره امور جمعيت و تجاوز از حدود اساسنامه و آيين نامه ها و مقررات به رييس جمعيت و شوراي عالي.

4- بررسي و اظهار نظر درخصوص گزارش هاي سالانه شوراي عالی، ترازنامه و تفريغ بودجه سال پيش، صورت دارايي و همچنين درباره صحت مطالب و اطلاعاتي كه توسط شوراي عالي در اختيار رييس جمعيت گذاشته مي شود.

5- تهيه گزارش جامعي راجع به وضع جمعيت با توجه به بند فوق و تسليم آن به رييس جمعيت هلال احمر.

 

 

ماده 16- جمعيت مي تواند بر اساس نياز و شرايط منطقه اي شعبي در مراكز استان و يا در مركز بعضي از شهرستانها و بخشها و يا نمايندگي‌هايي در ساير مراكز تاسيس نمايد. جمعيت استان داراي هيات مديره اي مركب از مدير عامل، رييس و خزانه دار و شعب داراي رييس شعبه و نمايندگي داراي مسئول دفتر خواهند بود كه حدود وظايف و اختيارات آنها را شوراي عالي مشخص خواهد نمود.

تبصره- مديران عامل و سرپرستان شعب استانها و شهرستانها بايد افراد مؤمن و ملتزم به اسلام و قانون اساسي بوده و قبل از انقلاب اسلامي از عوامل حزب منحله رستاخيز نباشند.

 

 ماده 17 - منابع مالي جمعيت علاوه بر آنچه كه قانون درگذشته مشخص نموده است عبارت است از:

1- چهل و دو درصد از درآمد حاصل از حق الثبت اسناد رسمي.

2- پنجاه و پنج درصد از محل درآمد يك درصد كارمزد ثبت سفارشات.

3- يك ريال از هر مراسله سفارشي و بيمه اعم از داخله و خارجه و مبلغ دو ريال از هر امانت پستي اعم از داخله وخارجه و مبلغ دو ريال و نيم از هر تلگراف اعم از داخله و خارجه كه به و سيله ي الصاق تمبر خيريه از فرستندگان دريافت مي شود.

4- اعانات، عوايد و اموالي كه در اجراي تصميمات و مصوبات مراجع و سازمانهاي دولتي و شهري اختصاص به جمعيت داده مي شود و همچنين اعانات مردمي و كمك‌هاي خارجي.

5- كمك هاي دولت به منظور تامين منابع مالي كافي و تقويت و تحكيم نيروي جمعيت كه بايد همه ساله، رديف اعتباري به عنوان اعانه در بودجه كل كشور منظور گردد.

6- معادل يك درصد قيمت هر بليط هواپيما و كشتي كه از هر مسافر بايد اخذ و به حساب جمعيت واريز گردد.  

تبصره- كمك هاي دولت كه همه ساله در رديف اعتباري به عنوان اعانه در بودجه كل كشور منظور مي گردد، طبق اين اساسنامه و مقررات و ضوابط خاص جمعيت به مصرف مي رسد. دولت موظف است علاوه برمبلغ  فوق در شئون مختلف، بذل مساعدت و همكاري لازم را با جمعيت بنمايد. 3*

ماده 18 - دولت موظف است كليه وجوهي را كه به موجب قانون تحت عنوان جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران وصول مي نمايد، به خزانه واريز و معادل آن ر‌ا در بودجه سال آينده به حساب جمعيت منظور دارد.

 

ماده 19- كليه اموال و دارايي ها واعتبارات جمعيت كه از طريق عقود ناقله شرعي از قبيل وقف، صلح، هبه و امثال آن سابقاً و از اين به بعد به تملك جمعيت در آمده و يا به وسيله جمعيت ايجاد و احداث شده است، كماكان در مالكيت جمعيت باقي مانده و كليه مقررات و قوانيني كه موجب تضييع حقوق شرعيه جمعيت شده باشد، لغو و بلااثر خواهد بود.  

تبصره 1- با حفظ مالكيت جمعيت، اداره موسسات بهداشتي درماني و آموزش پزشكي كماكان به عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خواهد بود.

تبصره 2-كليه ارگانها، نهادها، ‌سازمانهاي دولتي، نيروهاي نظامي و انتظامي موظفند ظرف مدت يك سال از تصويب اين قانون نسبت به تخليه ساختمانها، ‌املاك و مستغلات جمعيت و تحويل آن اقدام نمايند. در غير اين صورت تصرف غير قانوني محسوب گرديده و دادگاه خارج از نوبت نسبت به صدور حكم تخليه مبادرت خواهدنمود.

 

ماده 20- جمعيت و موسسات وابسته به آن و شركتهايي كه حداقل نود و نه در صد (99درصد)‌سهام آنها متعلق به جمعيت باشد و  درآمدهاي آن در راستاي اهداف و وظايف جمعيت به مصرف برسد از پرداخت ماليات، عوارض، حقوق گمركي، ‌سود بازرگانی، حق الثبت و هر گونه عوارض ديگر در مورد اموال، املاك،‌مستغلات، وسائط نقليه، كالاها و خودروهاي اهدايي و كليه خريدهاي خارجي و واردات تجهيزات ضروري و حياتي امداد ونجات معاف مي باشد. جمعيت از پرداخت كليه هزينه هاي دادرسي در تمام مراحل رسيدگي معاف است.4*

 

ماده 21- براي مقابله با پيش آمدها و حوادث و تامين نيازمنديهاي آتي جمعيت همه ساله مبلغي معادل 5 درصد كل بودجه ساليانه جمعيت به عنوان ذخيره احتياط به حساب اندوخته جمعيت منظور مي شود.

ماده 22- خدمت در جمعيت افتخاري است. مگر در مورد پست هايي  كه بنا به دلايل اداري و تشكيلاتي و يا به موجب قوانين و مقررات كادر ثابت و حقوق بگيرلازم داشته باشد.

تبصره- جمعيت موظف است ظرف 5 سال نيروهاي زائد خود را بازخريد يا بازنشسته نموده و حتي المقدور از افراد داوطلب خدمت افتخاري  به صورت تمام وقت يا نيمه وقت استفاده نمايد.

 

ماده 23- امور استخدامي كاركنان اداري ثابت و حقوق بگيرجمعيت، تابع قوانين و مقررات استخدام كشوري است و مشاغل كارگري مشمول قانون كار خواهد بود. از نظر بيمه، كاركنان جمعيت تابع قانون تامين اجتماعي و مشمول ماده (114) اين قانون مي باشند. 5*

تبصره  1- ضوابط سني و مدت خدمت براي احتساب مستمري بازنشستگي كاركنان جمعيت قبل از موعد مقرر تابع ضوابط و مقررات قانون استخدام كشوري وتغييرات و اصلاحات بعدي آن خواهد بود.

حقوق بازنشستگي اين افراد طبق تبصره ذيل ماده (77) قانون تامين اجتماعي تعيين و به وسيله سازمان تامين اجتماعي برقرار و پرداخت مي گردد. 6*

تبصره 2- با توجه به شرايط جمعيت و تعديل نيروي انساني و استفاده از نيروهاي داوطلب، افرادي كه به استناد تبصره ماده (22) اساسنامه بازنشسته مي شوند نياز به درخواست بازنشستگي نداشته و درصورت داشتن حداقل 25 سال سابقه پرداخت حق بيمه با احتساب مدت خدمت وظيفه بدون شرايط سني با سنوات خدمت بازنشسته خواهند شد. 7*

تبصره 3- نقل وانتقال كاركنان رسمي جمعيت به وزارتخانه ها و ساير سازمان ها و شركت ها و موسسات دولتي و وابسته به دولت و بالعكس با احتساب سوابق خدمتي بلامانع است.

 

ماده 24- جمعيت در رسيدگي به تخلفات اداري كاركنان ثابت و حقوق بگير مشمول قوانين و مقررات دولتي است.

 

ماده 25- نحوه رسيدگي به اختلافات احتمالي في‌مابين كاركنان و جمعيت را
آيين نامه  استخدامي جمعيت پيش بيني خواهد نمود. به هر حال موضوع، از شمول قانون كار خارج است.

 

ماده 26- شكايت از تصميمات و اقدامات جمعيت مشمول قانون و مقررات ديوان عدالت اداري است.  

 

 

توضيحات:

1- با توجه به بند الف ماده 10 و شق 5 بند ب ماده 10 اين اساسنامه، شوراي عالي بالاترين مقام جمعيت هلال احمر مي باشد كه وظيفه معرفي دو نفر حائز شرايط جهت انتخاب به عنوان رئيس جمعيت به مقام محترم رئيس جمهور را دارا مي باشد، بنابراين حكم تأييد وزارت بهداري (سابق) مندرج در قسمت آخر ماده فوق الاشاره و مفاد تبصره 4 قانون مذكور منتفي مي باشد.

 

2- بر اساس تبصره 4 ماده واحده قانون وظايف و مسئوليت هاي جمعيت هلال احمر رئيس جمعيت با پيشنهاد وزير بهداري و تاييد هيات وزيران و با حكم وزير مذكور به اين سمت منصوب ويا عزل مي شود.

 

3- منابع مالي جمعيت در گذشته كه در ماده 17 اين اساسنامه بدان اشاره شده بشرح ذيل بوده كه از اساسنامه داخلي جمعيت شير و خورشيد سابق مصوب 1353 هيات مركزي جمعيت استخراج و ذيلا به چاپ رسيده است:

الف) دارائي هاي موجود جمعيت و عوايد آنها.

ب) عضويت اعضاء جمعيت هلال احمر

ج) وجوه و اموال اهدائي نيكوكاران اعم از وقف، وصيت، صلح، هبه و امثال آنها

د) وجوه و اموالي كه از طريق استمداد ملي يا برگزاري جشن ها و مراسم و هفته‌هاي مخصوص جمعيت و سازمان هاي وابسته به آن يا فروش هاي خيريه و مواردي از اين قبيل عايد جمعيت  مي شود.

ه) وجوه و اموالي كه در موقع بروز حوادث و سوانح به صورت كمك هاي داوطلبانه مردم و سازمانها و موسسات دولتي و خصوصي يا بين المللي به جمعيت اهداء مي شود.

و) اعانات يا عوايد و اموالي كه در اجراي تصميمات انجمن هاي شهر و شهرستان و استان و شهرداري و امثال آن به جمعيت اختصاص داده مي شود.

ز) سپرده ها و سهام و سرمايه هاي جمعيت و سازمان هاي وابسته به آن، در بانك‌ها، شركت ها و موسسات بازرگاني و انتفاعي و درآمد آنها.

ح) اعانات دولت و عوايدي كه بر اساس قوانين مصوب مجلس تحصيل مي شود.

4- به استناد تبصره 3 ماده 5 و متن ماده 10 قانون اصلاح موادي از برنامه سوم توسعه، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي و چگونگي برقراري و وصول عوارض و ساير وجوه از توليد كنندگان كالا ارائه دهندگان خدمات و كالاهاي وارداتي (تجميع عوارض) كليه معافيت‌ها، تخفيف ها در خصوص عوارض و وجوه دريافتي شهرداريها لغو گرديد  كه جمعيت نيز از اين قاعده مستثني نمي باشد و از تاريخ اجراي قانون مذكور (82/1/1) موظف به پرداخت عوارض شهرداري ها مي باشد، لكن معافيت جمعيت در خصوص موارد اشاره شده در ماده 20 قانون اساسنامه به قوت خود باقي است. ﻻزم به يادآوري است كه از تاريخ 87/7/1 قانون ماليات بر ارزش افزوده جايگزين قانون تجميع عوارض گرديده است.

5- متن ماده 114 قانون تامين اجتماعي: ضوابط سني و مدت خدمت براي احتساب مستمري بازنشستگي كاركنان سازمان قبل از موعد مقرر تابع ضوابط و مقررات قانون استخدام كشوري و تغييرات و اصلاحات بعدي آن خواهد بود. حقوق بازنشستگي اين افراد برابر با متوسط حقوق و مزاياي دريافتي دو سال آخر خدمت كه ماخذ پرداخت حق بيمه بوده است، مي باشد.

6- متن ماده 77 قانون تامين اجتماعي: ميزان مستمري بازنشستگي عبارت است از يك سي و پنجم متوسط مزد يا حقوق بيمه شده ضرب در سنوات پرداخت حق بيمه مشروط بر آنكه از صدرصد متوسط مزد يا حقوق تجاوز ننمايد.

7- به موجب قانون اصلاح موادي از قانون اساسنامه جمعيت مصوب 22 اسفند 1374 مهلت مقرر در ماده 22 براي مدت 5 سال تمديد گرديده است. 

 

آشنایی با سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

پس از تأسیس جمعیت هلال احمر در سال ۱۳۰۱ و با وقوع زلزله‌ای در خرداد ۱۳۰۲ در شرق خراسان و سه ماه بعد در سیرجان و کرمان و جاری شدن سیلاب‌های گسترده در همان سال در استان‌های گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان زندگی بسیاری از هموطنان به مخاطره افتاد و باعث تلفات و خسارات بسیاری گردید.
در این سوانح اولین استمداد ملی برای کمک به آسیب‌دیدگان در سطح کشور، جرقه‌ای برای سازماندهی تشکیلاتی سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر شد.
اولین آئین‌نامه خدمات امدادی در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی مسئولیت ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب‌دیدگان سوانح و بلایای طبیعی در زمان صلح به تصویب هیئت مرکزی جمعیت رسید. اولین تشکیلات رسمی امداد به صورت منظم با استخدام نیروهای تمام وقت جهت ادارات سازمان مرکزی امداد کل در سال ۱۳۵۰ آغاز به کار نمود.
با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران همراه با دگرگون شدن ساختار کلی جمعیت و جدا شدن بخش درمان از فعالیت‌های آن، عمده وظایف جمعیت به خدمات امدادی در سوانح، جوانان و خدمات حمایتی معطوف شد و با وقوع جنگ تحمیلی توسط کشور عراق در سال ۱۳۶۰ فعالیت‌های سازمان امداد و نجات به تربیت و تأمین نیروهای انسانی در زمینه‌های درمانی، فنی خدماتی، پشتیبانی و اراده خدمات امدادی به مجروحین و مصدومین جنگ تحمیلی معطوف گردید.
خدمات ارزنده سازمان امداد و نجات در عملیات‌های گسترده ملی و بین‌المللی از جمله زلزله سال‌های ۶۹ رودبار، ۸۲ بم، بحران آوارگان عراقی در سال ۱۳۷۰، امداد و نجات در حوادث جاده‌ای و کوهستان، امدادرسانی در سیل پاکستان، زلزله و سونامی ژاپن، قحطی و خشکسالی در سومالی و… موجب گردید جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه‌ای را در بین جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر کسب کند و به عنوان یکی از ده جمعیت قدرتمند جهان در پاسخ‌گویی به سوانح و حوادث مطرح گردد.

معرفی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، در اجرای بند ۷ از ماده ۳ اساسنامه جمعیت هلال احمر، مصوب ۱۳۶۷/۲/۸ مجلس شورای اسلامی جهت اداره امور جوانان جمعیت تشکیل شده است.
سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بعنوان قدیمی‌ترین تشکل در حوزه جوانان کشور و با عمر بیش از شصت ساله به تعبیری گذرگاه ورودی داوطلبان و جوانان به جمعیت هلال احمر محسوب می‌شود.
افراد پس از عضویت در این سازمان و سازماندهی در کانونهای غنچه‌های هلال، دانش‌آموزی، دانشجوئی، جوانان و طلاب و آشنایی با اهداف و وظایف و آموزش اصول و اهداف در جهت نهادینه‌سازی و ترویج آموزه‌های خدمات داوطلبانه و نوع‌دوستانه و صلح و دوستی و مهرورزی در جامعه و فعالیت‌های عام‌المنفعه و بشردوستانه و امداد و کمک‌های اولیه به طوری که یک جوان با تقویت روحیه‌ی نوعدوستی و کمک به همنوعان و ایثار و فداکاری و از خودگذشتگی با آموزه‌های علمی امدادرسانی و کمک‌های اولیه در زمان حوادث به کمک مردم آسیب‌دیده بشتابد و در صورت تمایل و توانمندی و گذر از آزمون‌های تخصصی برای ادامه‌ی مسیر خدمت‌رسانی در کوتاه مدت جذب سازمان امداد و نجات و در دراز مدت و بعد از ۲۹ سالگی جذب سازمان داوطلبان گردد و یا کماکان در سازمان جوانان همکاری و مشارکت داشته باشد.

تاریخچه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

در ایران در اولین اساسنامه جمعیت شیر و خورشید سرخ در سال ۱۳۱۳ (ه .ش) به مسئله جوانان اشاره و برای تشکیلات آن نظامنامه مخصوص در نظر گرفته شد. (فصل۳، ماده ۶۳ و ۶۴) سازمان جوانان جمعیت شیر و خورشید سرخ عملاً در آبان ماه سال ۱۳۲۶ (ه.ش) بنا به درخواست جمعیت وقت و تصویب اساسنامه آن با همکاری وزارت فرهنگ و هنر (آموزش و پرورش) تأسیس شد.
با توجه به گسترش فعالیت‌های مربوط به جوانان در سطح دانشگاه‌ها و تشکیل گروه های امدادی از جوانان داوطلب در سراسر کشور و عدم پیش بینی لازم در اساسنامه (مصوب سال ۱۳۲۶ ه ش) در خصوص نحوه جذب و به کارگیری این بخش فعال از جوانان این مهم موجب صلاح و تغییر اساسنامه در سالهای ۱۳۴۵ و ۱۳۴۶ گردید.
به دنبال تجدید نظر در اساسنامه و به منظور گسترش فعالیت های جوانان عضو جمعیت، مرکزی با عنوان خانه جوانان در سال ۱۳۴۸ (ه ش) به عنوان مکمل فعالیت جمعیت در ارتباط با جوانان و زیر نظر سازمان جوانان شیروخورشید سابق تأسیس شد.
اولین خانه جوانان در خرمشهر شروع به فعالیت نمود و تعداد این خانه ها در سال ۱۳۵۱ به ۱۰ واحد، در سال ۱۳۵۳ به ۱۳ واحد و در سال ۱۳۵۷ به ۲۰ واحد افزایش یافت که شامل شهرهای خرمشهر، آبادان، کرمانشاه، قم، همدان، مهاباد، شمیران،میانه، مراغه، رشت، تبریز، ارومیه، مرند، شبستر، بابل، ساری، بجنورد، سمنان، شاهرود و بوشهر بود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، خانه های جوانان هلال احمر با وظایف مشخص و تهیه دستور العمل اجرایی که در تاریخ ۲ مرداد ماه ۱۳۶۰ به امضاء سرپرست جمعیت وقت هلال احمر و قائم مقام وزیر آموزش و پرورش در جمعیت رسیده بود به کار خود ادامه دادند. در فروردین سال ۱۳۶۱ بنا به تصویب هیأت اجرایی جمعیت، خانه های جوانان به مراکز پرورش اسلامی تغییر نام یافت و از خرداد ماه سال ۱۳۶۱ بناب بر مصوبه دیگری از هیأت اجرایی جمعیت، مراکز پرورش اسلامی به سصورت مستقل تحت عنوان سرپرستی مراکز پرورش اسلامی جوانان هلال احمر به عنوان زیرکجموعه ای از معاونت خدمات اجتماعی به کار خود ادامه دادند.
در سال ۱۳۷۳ با تصویب هیأت اجرایی سرپرستی اداره کل مراکز پرورش اسلامی جوانان از معاونت خدمات اجتماعی جدا شد و مستقلاً به سطح معاونت با عنوان معاونت فرهنگی ارتقاء یافت.
در سال ۱۳۷۸ با تغییر تشکیلات جمعیت، معاونت فرهنگی و سازمان جوانان درهم ادغام شد و تحت عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به فعالیت پرداخت. لازم به تذکر است که هر چند عنوان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر حفظ شده است ولی در تشکیلات جدید اعضا صرفاً منحصر به دانش آموزان نیستند و نوع تشکیلات و فعالیت ها نیز تغییر کرده است.

سازمان داوطلبان

سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر از تشکیلات وابسته به جمعیت‌های ملی صلیب سرخ و هلال احمر است که به منظور احیاء و تحقق اصل خدمات داوطلبانه، با هدف حمایت از اقشار آسیب‌پذیر از طریق سازماندهی و بهره‌گیری از توان و مساعدت افراد و اقشار توانمند تشکیل گردیده است.

این سازمان در سال ۱۳۵۱ آغاز به فعالیت نموده و تا سال ۱۳۷۹ خدمات متنوعی چون حمایت از کودکان آسیب
تماس با ما
CAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۲۵
طلوع خورشید ۰۶:۵۳
اذان ظهر۱۲:۰۱
غروب خورشید ۱۷:۰۸
اذان مغرب ۱۷:۲۸
نیمه شب شرعی ۲۳:۱۷
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :45136
بازديد ديروز :66976
بازديد کل :7611331