محبوب ترین ها    | ۸ شرط ثبت‌نام و تقاضای مسکن ملی | درباره سایت استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۲۸۵     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
استان زنجان thumb_up16 |thumb_down1
۱۳۹۶/۱۲/۱۸

استان زنجان

 

استان زنجان یکی از استان ‌های ایران است که در منطقه آذربایجان ایران قرار گرفته ‌است. مرکز استان زنجان شهر زنجان است.

استان زنجان دارای ۸ شهرستان و ۱۲۱۰ آبادی است که از این تعداد، ۹۷۸ آبادی دارای سکنه و بقیه خالی از سکنه می ‌باشند.

 

تقسیمات کشوری استان زنجان

هم‌اکنون استان زنجان دارای ۸ شهرستان، ۱۶ بخش، ۴۶ دهستان و ۱۹ شهر است. شهرستان‌های آن شامل زنجان، طارم، ماهنشان، خدابنده، ایجرود، ابهر، خرمدره و سلطانیه می‌باشند.

زنجان
سلطانیه
طارم
ماهنشان
خرمدره
خدابنده
ابهر
ایجرود

قزوین در سال ۱۳۷۳ از استان زنجان جدا شد و به استان تهران پیوست، و در سال ۱۳۷۶ به استان قزوین تبدیل شد.

 

تاریخچه استان زنجان
قدمت استان زنجان متعلق به اواخر هزاره دوم قبل از میلاد است.

مرکز استان زنجان در قبل از اسلام زنگان (zəngan) یا زندیگان و به معنای منسوب به کتاب زند نام داشته‌ است که پس از اعراب بنا به ضرورت تلفظ معرب به زنجان تغییر یافته ‌است. استان زنجان از قدیم به سبب قرار گرفتن در حاشیه جاده ابریشم و راه تجاری مسیر هند و چین به اروپا دارای اهمیت زیادی  بوده ‌است.

استان زنجان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری در سال ۱۳۷۶ دارای هشت شهرستان به نام های زنجان، خرمدره، خدابنده، ایجرود، طارم و ماهنشان است و در مردادماه سال ۱۳۹۲ شهرستان سلطانیه به آن اضافه شد و دارای هشت شهرستان شد.

بنای عظیم گنبد سلطانیه زنجان که بعد از کلیسای جامع فلورانس و ایاصوفیه در استانبول عظیم ترین گنبد تاریخی جهان بشمار می‌ آید، در استان زنجان قرار دارد.

همچنین معبد داش‌ کسن زنجان باقی‌ مانده از زمان سلسله ساسانیان نیز از آثار تاریخی استان زنجان است.

استان زنجان در مقطعی در زمان قاجار با نام ایالت خمسه خوانده می‌ شد.

 

غذای سنتی استان زنجان

از غذاهای سنتی استان زنجان می‌ توان به جغور بغور و آش ترش و کله جوش اشاره کرد.


صنایع دستی استان زنجان

ملیله کاری استان زنجان

از کارهای دستی بومی استان زنجان ساخت وسایل نقره‌ای و به ندرت طلائی به صورت ملیله کاری است که در اوایل فقط در استان زنجان معمول بوده که در زمان رضاخان تعدادی از هنرمندان زنجانی به تهران و اصفهان کوچ کردند و این هنر ظریف را در آن شهرها رواج دادند.

چاروق دوزی زنجان

چاروق دوزی یکی دیگر از هنرهای دستی است که دستهای ظریف هنرمندان زنجانی در تولیدات آن مهارت ویژه‌ای دارند.

این چاروقها مشخصاً زنانه بوده و استفاده از آن جنبه تشریفاتی و تفننی دارد.

چاقوسازی زنجان

چاقو سازی در استان زنجان که با مهارت خاصی به دست استادان این صنعت ساخته می‌شود با ویژگی‌هایی همچون ظرافت، تناسب، تنوع، قدرت برش و آبکاری الکتریکی تیغه از شهرت فراوانی بر خوردار است.

مسگری زنجان

با ممنوعیت استفاده از طلا و نقره برای ساخت ظروف در دوره اسلامی، روند استفاده از فلزاتی چون مس به دلیل اینکه مس فلزی چکش خوار، شکل پذیر با قابلیت تورق و مفتول شدن و اجرای تزئینات مختلفی چون مشبک کاری، قلمزنی، حکاکی، فلزکوبی، ترصیع و کنده کاری است، رواج یافت.

با توجه به کشف کوره ذوب مس در «سگز آباد» قزوین واقع در «تپه قبرستان»، نزدیک بودن این منطقه از لحاظ جغرافیایی به استان زنجان و نیز وجود معادن بزرگ مس در منطقه می‌توان به قدمت استفاده از این فلز در استان زنجان پی برد.

ظروف تولید مسی در استان زنجان عبارتند از: آفتابه، تیان، طشت، تونگ، حناخور و روشل و انواع ظروف آشپزخانه.

فرش و گلیم زنجان

فرش و گلیم و جاجیم استان زنجان از معروفیت خاصی برخوردارند.

فرش بافی در زنجان یکی از صنایع با قدمت زیاد است که نقش قابل توجهی در صادرات فرش ایران ایفا می‌کند. فرش های صادراتی زنجان از بهترین جلوه های فرهنگی استان زنجان هستند به ‌طوری ‌که فرش بافان این خطه هنر و مهارت خود را در راستای تکامل هنر سرزمینشان قرار داده‌اند و از آن به عنوان منبع درآمد نیز استفاده می‌کنند.

در سال بیش از ۶۰۰۰۰ تخته فرش در سراسر استان بافته می‌شود که عمده آن‌ها مربوط به اتحادیه بافندگان فرش دستی و شرکتهای مختلف است. طرحهایی که در فرش زنجان استفاده می‌شود عبارتند از: ریز ماهی و ماهی درهم و نقشه قلتوق و بیجار و افشار.

تذهیب زنجان
تراش سنگ‌های قیمتی زنجان
رنگرزی زنجان
سرمه دوزی زنجان
منبت کاری زنجان
نگارگری زنجان
مصنوعات چرمی زنجان
معرق چوب زنجان
قلم زنی زنجان

 

آثار باستانی استان زنجان

مردان نمکی زنجان


بناهای تاریخی استان زنجان

گنبد سلطانیه زنجان

بازار زنجان

دژمنده (ایجرود)

معبد داش‌کسن زنجان

کارخانه کبریت سازی سه ستاره زنجان (کارخانه کبریت سازی)

عمارت دارائی

عمارت ذوالفقاری

گنبد خوئین (به ترکی آذربایجانی: کمبز)

بنای تاریخی چلبی اوغلی


آب انبارها استان زنجان

آب انبار رختشویخانه
آب انبار عباس قلی خان
آب انبار حاج میربهاالدین

آب انبار حاج لطف‌الله
آب انبار مسجد یری بالا
آب انبار مسجد یری پایین

کاروانسراها استان زنجان

کاروانسراها به دو دسته کلی تقسیم می شدند:

  1. کاروانسراهای برون ‌شهری
  2. کاروانسراهای درون شهری

و کاروانسراهای درون ‌شهری معمولاً یا داخل بازار بودند یا در خیابانهای اطراف بازار

کاروانسرای سنگی(ازکاروانسراهای درون‌شهری )
سرای ملک( از کاروانسراهای داخل بازار )
سرای فغفوری( از کاروانسراهای داخل بازار )
سرای حاج ابراهیم( از کاروانسراهای داخل بازار )
سرای ناصری( از کاروانسراهای داخل بازار )
کاروانسرای نیک‌پی( از کاروانسراهای برون‌شهری )
سرای حاج شامی بالا( از کاروانسراهای داخل بازار )
سرای حاج کلبعلی( از کاروانسراهای داخل بازار )
کاروانسرای دخان ( از کاروانسراهای درون‌شهری )

 

 

آثار باستانی استان زنجان

 

 

پل‌های تاریخی استان زنجان

پل میر بهاءالدین زنجان
پل سردار زنجان

تخته کورپو خرمدره
پل حاج سید محمد
پل و قلعه قشلاق

 

خانه‌های تاریخی استان زنجان

عمارت ذوالفقاری

بنای توفیقی

خانه شیخ السلامی

خانه و باغ معین

خانه اسعدی

بنای خدیوی

 

جمعیت زنجان

 

جغرافیای طبیعی و طبیعت استان زنجان

استان زنجان در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته‌است. وسعت استان زنجان برابر ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع و۱/۴۳ درصد کل کشور را شامل می‌شود.

جمعیت استان زنجان بر اساس آخرین آمار ۱٫۰۱۵٫۷۳۴ نفر است.

رودهای مهم در استان زنجان زنجان قزل‌اوزن، زنجان رود، شورکات (رود کبیر یا ابهر رود) است. بلندترین نقطه استان در ارتفاعات تخت سلیمان (بیش از ۳۰۰۰ متر) و کمترین در قزل‌اوزن در گیلوان (بیش از ۳۰۰ متر) می‌باشد. آثار تاریخی شامل سلطانیه، بازار زنجان، مجموعه رختشویخانه، موزه مردان نمکی، مسجد جامع زنجان، مقبره قیدار نبی در شهرستان خدابنده، حمام یان یان ،تپه خالصه درخرمدره ،آرامگاه پیر احمد زهرنوش، امامزاده زیدالکبیر در ابهر، عمارت ذوالفقاری و معبد داش‌کسن است.

تنوع آب وهوایی این منطقه موجب ایجاد گونه‌های متفاوتی از زندگی جانوری شده‌است. وجود گونه‌های متفاوتی از حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر وجانوران آبزی گردشگران بسیاری را در مواقعی که شکار مجاز است به این منطقه جذب می‌کند. از ۲۵ سال پیش ناحیه بزرگی به نام انگوران از طرف سازمان محیط زیست، منطقه حفاظت شده اعلام گردیده‌است. به دلیل شرایط کوهستانی این ناحیه و تأثیرات جریانات جوی مرطوب شمال غربی و غربی آب و هوای استان را می‌توان تبیین نمود. آب وهوای کوهستانی با زمستانی بسیار سرد و برفی و تابستانی دلپذیر و فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای گذراندن اوقات فراغت در استان زنجان هستند. میزان بارندگی در بهار و زمستان نسبت به سایر فصول در استان زنجان بیشتر است. پوشش گیاهی استان در مناطق مختلف متغیر بوده ولی در مجموع از جنگلها و چراگاه‌هایی با چشم‌انداز زیبا تشکیل شده‌است.

غارهای استان زنجان عبارت‌ است از غار کتله خور و گلجیک و غار خرمنه سر. غار کتله خور که از همه اینها دیدنی تر و بزرگ‌تر است و یکی از پدیده‌های طبیعی بسیار زیبای ایران محسوب می‌شود در ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده قرار گرفته‌است. این غار از سه طبقه تشکیل شده و دارای تونلهای فرعی و استالاکتیت و استالاگمیت‌ها و ستونهای بسیار در گذرگاه‌های اصلی است و قندیلهای مخروطی آویزان از سقفها در اثر داشتن ناخالصیها رنگهای متنوع به خود گرفته‌اند و آن‌ها که ترکیبات به همراه نداشته یا کمتر دارند به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف مشاهده می‌شوند.

از رودهای مهم استان زنجان قزل اوزن است که رودی جوشان و خروشان است و از کوه‌های کردستان سرچشمه گرفته و پس از توقفی در پشت سد منجیل نهایتاً وارد دریای خزر می‌گردد. از دیگر رودخانه‌ها زنجانرود، ابهررود، سجاس رود و خرا رود را می‌توان نام برد. همچنین چشمه‌های آب معدنی استان عبارت‌اند از چشمه آبگرم وننق، چشمه آبگرم ابدال، چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران.

 

محصولات کشاورزی استان زنجان

محصولات عمده کشاورزی استان که اکثراً صادر هم می‌شوند عبارت‌اند از: انجیر، برنج، انگور، زردآلو، سیب، لوبیا (منطقه هیدج)، خیار، پیاز، گردو، فندق و بادام، زیتون، انار و سیر. ، کلم سفید (که طرفداران زیادی دارد) و زیتون و انار و برنج سیر و انجیر از محصولات عمده شهرستان طارم به‌شمار می‌رود.

استان زنجان در تولید محصول زیتون مقام اول کشوری، تولید انگور مقام هفتم، تولید سیب مقام هفتم و حبوبات مقام دهم را در اختیار دارد.


زراعت استان زنجان

استان زنجان با ۸۸۳۰۰۰ هکتار اراضی قابل کشاورزی ۴٫۷۷ درصد اراضی کشاورزی کل کشور را دارا بوده و مساحت اراضی آبی کشاورزی استان زنجان نیز ۱۶۸۳۹۵ هکتار (۲ درصد اراضی کشور) می‌باشد؛ بنابراین استان زنجان زنجان همواره بعنوان قطب کشاورزی در کشور مطرح بوده است.


باغداری
دامداری
مرغداری

استان زنجان دارای ۸۳ واحد مرغداری گوشتی و ۴ واحد مرغ تخم‌گذار می‌ باشد.

بر اساس آمارهای موجود در سال ۱۳۹۲ سالانه ۱۱ میلیون و ۸۹۵ هزار و ۴۱۶ قطعه جوجه گوشتی و ۲۴۴ هزار و ۵۰۰ قطعه جوجه تخم‌گذار و همچنین ۲۷۳ هزار و ۴۵ قطعه جوجه مادر در استان زنجان جوجه ریزی شده‌است.

و همچنین یک واحد مرغ مادر بومی به ظرفیت ۱۳هزارو ۱۰۰ قطعه در سال و ۴ واحد بوقلمون گوشتی با ظرفیت ۲۶هزارو ۶۰۰ قطعه در هر دوره پرورش داده می‌شود.


زنبورداری استان زنجان

بر اساس آمارهای سال ۱۳۹۰ تعداد ۲۵۷۹ کندو بومی ۷۸۰۱۰ کندو مدرن در استان زنجان موجود می‌باشد؛ که سالانه پانصد و یازده کیلو عسل تولید می شود.


پرورش ماهی استان زنجان

واحدهای پرورش ماهیان گرم آبی و ماهیان سردآبی صنعتی و نیمه صنعتی در استان زنجان موجود می‌باشد.


حوزه‌های آبخیز استان زنجان

حوزه‌های آبخیز استان شامل رودخانه قزل اوزن با سطح حوزه ۱۷۳۲۸ کیلومتر مربع و رودخانه شورکات و خرارود با وسعت ۴۸۳۶ کیلومتر مربع می‌باشد که متوسط خروجی آب سالانه استان در ایستگاه گیلوان رودخانه قزل اوزن ۳ میلیارد و ۸۴۰ میلیون متر مکعب و در رودخانه ابهر رود ۷۸ میلیون متر مکعب و خرارود ۵۰ میلیون متر مکعب می‌باشد.


رودخانه‌ های استان زنجان

رود خانه قزل اوزن

زنجان رود

سجاس رود

رود ایجرود

شورکات (ابهر رود) رود انگوران چای


دریاچه آبشار و تالاب‌های استان زنجان

دریاچه پری ماهنشان
دریاچه شورگل خندقلو
دریاچه آب‌بندان همایون

دریاچه آب‌بندان سارمساقلو
دریاچه آب‌بندان قره چریان
تالاب قمشلو
آبشار شار شار
آبشار هشترخان(به فارسی: بوقلمون)

 

کاریزهای (قنات) استان زنجان

قنات حاجی میر بهاءالدین
قنات حاج یوسف
قنات حاجی عبدالحسین تاجر موسوم به قنات سرچشمه
قنات قیز قید
قنات کوتاه حاج داداش
قنات اعتماد امین (وقفی عباس خان)
قنات معین التجار
قنات جلوخانه

قنات تازه کهریز، خرمدره
قنات عمومی، خرمدره
قنات کهریزدره، خرمدره
قنات محمودآباد، خرمدره
قنات میرزابابا، خرمدره
قنات قربانعلی، ابهر
قنات محمدقلی، ابهر

چشمه‌های آب گرم استان زنجان

چشمه آب گرم آرکوین در حومه روستای آرکوین در بخش ایجرود جاده بیجار
چشمه آب گرم ابدال در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی زنجان در نزدیکی روستای ابدال
چشمه آب گرم روستای سرگاب درجنوب شرقی قیدار
چشمه آب گرم روستای میانج و حلب در انگوران
چشمه آب گرم روستای الله بلاغی در نزدیکی روستای ماهان بخش طارم

چشمه آب گرم روستای ینگجه در بخش ماهنشان
چشمه آب گرم گرماب در ۶۰ کیلومتری خدابنده در حومه روستای گرماب
چشمه آب گرم قنیرجه در ۱۰ کیلومتری روستای علم کندی شهرستان ماه نشان
چشمه‌های آب سرد الله بلاغی واقع در ۵۰ کیلومتری شمال زنجان و حومه روستای ماهان در شهرستان طارم
چشمه آب معدنی عمقین در ۱۵ کیلومتری لوشان در جاده سیروان شهرستان طارم
چشمه آب گرم وننق

 

زنجان

 

عوارض طبیعی استان زنجان

آبشار شارشار

تپه ماهورهای پاپایی

صخره قیرخ ایاق (به فارسی: هزار پا)


غارهای استان زنجان

تا کنون شش غار در استان زنجان کشف شده‌است.

غار کتله خور
غار زرین (دودزا)
غار حاج کندی

غار خرمنه سر
غار شاکین
غار گلجیک

 

ارتفاعات استان زنجان

استان زنجان به‌طور متوسط حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. پست ترین نقطه داخل آن با ارتفاع ۳۰۰ متر در منطقه گیلوان ار توابع طارم بوده و بلندترین قله آن با ارتفاع بیش از ۳۰۰۰ متر در کوه‌های تخت سلیمان در ارتفاعات شهرستان ماهنشان واقع شده‌است.

قیز قالاسی با ارتفاع ۳۲۱۴ متر در بخش انگوران شهرستان ماه نشان واقع شده و از بلندترین قله‌های استان زنجان به‌شمار می‌آید.


کوه‌های استان زنجان

بیش از ۲۷۴ کوه در استان زنجان شناسایی شده‌اند که قسمتی از این ارتفاعات به‌طور سلسله وار دامنه‌های حاصلخیزی دارند.

رشته کوه‌های شمالی استان زنجان:

مشتمل بر بخشی از البرز غربی و دامنه‌های جنوبی کوهستان تالش که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: طالقان، تخت سلیمان، سیالان و الموت در البرز.

رشته کوه‌های غربی و جنوب غربی استان زنجان:

شامل کوه‌های دمیرلو، جهان‌داغ و قیدار.

رشته کوه‌های مرکزی استان زنجان:

استان زنجان را از دشت قزوین جدا می‌کنند و عبارت‌اند از:

چرگر، سندان داغی، ملاداغی و پوتالی.


مهمترین کوه های استان زنجان عبارتند از:


ابدال

این کوه که از کوه‌های بلند استان به‌شمار می‌رود، در شمال روستای خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده‌است و ۳۰۹۹ متر ارتفاع دارد. رودخانه‌های انگور چای، تخته یورد و دربند از این کوه سرچشمه می‌گیرند. دامنه‌های جنوبی این کوه به دهستان انگوران، و دامنه‌های شمالی آن به دهستان اوریاد مشرف است.


بابا گیلدر

این کوه با ارتفاع ۲۸۵۰ متر، در ۹۵ کیلومتری جنوب غربی زنجان و در غرب روستای حلب از توابع دهستان انگوران واقع شده و سرچشمه اصلی رود حلب است. دامنه‌های شرقی آن به دهستان انگوران، و دامنه‌های غربی آن به دهستان احمدآباد سفلی (از توابع شهرستان میاندوآب) مشرف است و جزو کوهستان قرّداغ به‌شمار می‌آید.


بلقیس

این کوه در ۱۲ کیلومتری روستای یاستی قلعه، از توابع دهستان انگوران قرار گرفته‌است و ۳۳۳۲ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه‌های بالاجوجه و انگوران چای، و بلندترین قله کوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) است. چشمه‌های بسیاری از دامنه‌های این کوه می‌جوشند.


چال

این کوه در قسمت شمال غربی روستای خورجهان، از توابع دهستان انگوران واقع شده‌است و ۳۰۵۰ متر ارتفاع دارد. این کوه سرچشمه رودخانه‌های انگوران چای و تخته یورد است.


صندوق سندران

این کوه با ارتفاع ۳۲۱۴ متر، در جنوب روستای علم کندی، از توابع دهستان اوریاد واقع شده‌است و سرچشمه رودخانه‌های انگوران چای، قلعه چای، تخته یورد و بالاجوجه است.

این کوه، از نظر ارتفاع، دومین قله مرتفع کوهستان قرخ بلاغ (چهل چشمه) محسوب می‌شود.


قبله داغ

این کوه با ارتفاع ۳۲۰۵ متر، در غرب روستای زرین آباد از توابع دهستان اوریاد واقع شده‌است و سرچشمه رود قلعه چای است.


لعل کان

این کوه با ارتفاع ۳۰۵۰ متر، در جنوب غربی روستای یاستی قلعه، از توابع انگوران واقع شده‌است و سرچشمه رودخانه‌های کاکا، انگوران چای و قره‌قیه است.

این کوه، از شمال غربی به کوه بلقیس، و از شرق به کوه قزلر قلعه سی متصل است و از کوه‌های کوهستان قبرخ بلاغ (چهل چشمه) است.

علاوه بر این کوه‌ها، استان زنجان دارای قله‌ها و بلندیهای مهم دیگری نیز هست که از آن جمله می‌توان به کوه‌های یان بلاغ (۲۹۷۲ متر)، داغی (۲۸۶۱ متر)، سندان داغ (۲۵۸۰ متر)، آرگون (۲۹۲۴ متر)، جانقورتاران (۲۵۸۰ متر)، چال خاتون (۲۹۹۳ متر)، چنوباشی (۲۹۵۰ متر)، سفید (۲۹۳۳ متر)، کوه سندان، کوه دوشاخ، دینگه (کوه)، کوه آق‌داغ، کوه تکه‌قیه‌سی اشاره نمود.


دشت‌های استان زنجان

دشت‌های استان زنجان عبارتند از دشت زنجان، سلطانیه، ابهر، خرم دره، گرماب، زری آباد، گل تپه، سجاس، حلب، ماه نشان، انگوران، دندی، قیدار و طارم علیا.


جنگل های استان زنجان

از مساحت ۲۲۱۶۴۰۰ هکتاری استان ،۱۲۳۴۶۱۳ هکتار یعنی حدود ۵۶٪ آن شامل اراضی منابع ملی است و از این اراضی ملی ۹۷۳۵۵ هکتار آن شامل جنگلهای طبیعی استان می‌باشد. به عبارت دیگر ۹/۷٪ عرصه‌های ملی و ۴/۴٪ مساحت کل استان را مناطق جنگل طبیعی تشکیل می‌دهد و با احتساب مساحت حدود ۱۷۰۰۰ هکتاری جنگلهای دست کاشت، سرانه جنگل در استان زنجان ۱۲/۰ هکتار برای هر نفر می‌باشد.

مناطق جنگلی استان زنجان با مساحت ۹۷۵۵۳ هکتار در ارتفاعات شمالی و جنوبی رودخانه قزل اوزن در شهرستان طارم، ارتفاعات شمال غربی شهرستان زنجان، ارتفاعات شمال شرقی شهرستان ماهنشان و ارتفاعات شمال شرقی شهرستانهای ابهر و خرمدره واقعند. گونه‌های غالب این جنگلها، ارس، بنه، زالزالک، سیاه تلو، بادام کوهی، گیلاس وحشی و شیر خشت می‌باشد


جنگلهای دست کاشت استان زنجان

استان زنجان با داشتن بیش از ۱۷۰۰۰هکتار جنگل دست کاشت یکی از قطب‌های تولید صنوبر به منظور تأمین نیاز سلولزی کشور به‌شمار می‌آید.

زنجان دومین استان کشور در توسعه زراعت چوب است.


مراتع استان زنجان

سطح کل مراتع استان در حدود ۲/۱ میلیون هکتار بوده که ۴۲۰ هزار هکتار آن جزء مراتع ییلاقی، ۳۰ هزار هکتار جزء مراتع قشلاقی و ۷۵۰هزار هکتار جزء مراتع میانبند می‌باشد. ۷٪ از مراتع استان زنجان جزء مراتع خوب، ۶۰٪ دارای وضعیت متوسط و ۳۳٪ جزو مراتع فقیر یا غیرقابل بهره‌برداری می‌باشد. سطح کل مراتع استان ۱۱۳۷۰۶۰ هکتار برآورد شده‌است.


جغرافیای گیاهی استان زنجان

استان زنجان براساس تقسیم بندیهای بزرگ جغرافیائی گیاهی، جزء مناطق نیمه استپی، کوه‌های مرتفع و جنگلهای خشک بوده و بعنوان زیربخشهایی از ناحیه بزرگ ایران و تورانی محسوب می‌گردد. تأثیر عوامل اکولوژیکی، بخصوص میزان نزولات آسمانی و پراکنش آن پستی و بلندی و وضعیت خاک بر پوشش گیاهی کاملاً مشهود است.

از مهمترین جوامع گیاهی موجود استان زنجان می‌توان به جوامع گیاهی ذیل اشاره نمود:

جامعه گیاهی درمنه (Artemisia)
جامعه گیاهی درمنه- گون- آویشن (Artemisia-Astragallus-Thymus)
جامعه گیاهی گندمیان – گون (Grasses-Astragallus)
جامعه گیاهی بالشتکی‌ها (بوته‌های تیغدار پهن)
جامعه گیاهی گندمیان (Grasses)

مناطق حفاظت شده استان زنجان

منطقه حفاظت شده ابهر
دشت سهرین زنجان

انگوران ماهنشان
سرخ‌آباد طارم

دربند قاطرچی

 

 

زبان زنجانی

 

زبان مردم استان زنجان
مردم استان زنجان به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند.

زبان تاتی از بخشی از شمال طارم علیا دامنه کوه البرز بجا مانده ‌است در حدود ۸ روستا (چرزه، باکلور، جمال آباد، قسمتی از آبادی هزارود، بندرگاه، سیاورود، نوکیان، قوهیجان) به زبان تاتی صحبت می‌کنند.


پراکنش استان زنجان

طی پژوهشی که شرکت پژوهشگران خبره پارس به سفارش شورای فرهنگ عمومی در سال ۸۹ انجام داد و بر پایه یک بررسی میدانی و یک جامعه آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه گیری شد در استان زنجان به قرار زیر بود: ۱٫۱فارس (۷٪ مرد، ۱٫۳٪ زن)، ۹۸٫۴ ترک (۹۸٫۴٪ مرد، ۹۴٫۴٪ زن) و ۰٫۵ بدون جواب بودند.


آرامستان‌ ها و تپه های تاریخی استان زنجان

تپه آرغاجی

تپه قوش خانه

تپه ده‌باشی

تپه کلک‌لی

تپه گوگجه قیا

تپه تورپاق قلعه ارمغانخانه

تپه گورستان ارمغانخانه

تپه گورستان پل آقاج

تپه گورستان ارقین

تپه گورستان اربابی

تپه قلعه چارخ‌آباد

تپه گورستان کهنه

تپه قلعه چارخ‌آباد

تپه باغلوجه آقا

تپه حاجی پیر

تپه داش گل تپه سی

تپه برج اوستی

تپه قدیمی ریحان

تپه قلعه باشیز

تپه چای قبری

تپه کاروانسرا گل تپه

گورستان ساری تپه

تپه گورستان شیخ حسن

آرامگاه سید ابوالقاسم مجتهد میرزایی

آرامگاه مجتهدی
تپه گورستان نوهل

تپه گلیک چای

حمام تپه کوچک

محوطه مراد دره سی

محوطه علی بلاغ

محوطه قوی بلاغی

محوطه درمان قاباغی

محوطه گلیک بوین

تپه حمام بزرگ

تپه آقلی داش

تپه قلعه آق کند

محوطه کمالی دوزوی

گرگان تپه آق کند

تپه چهل بلاغ کوچک

تپه سلطان بلاغی

تپه قوچی کندی

 

جاهای دیدنی زنجان

 


گرمابه ها استان زنجان

حمام فاضلی (واقع در خیابان خواجه نصیرالدین)
حمام حاج ابراهیم
حمام حاج داداش
حمام حسینیه اعظم
حمام حاج فیروز
حمام سالارسلطانیه

حمام فراش باشی
حمام قوشا
حمام یایان
حمام میرلی
حمام دلشاد

حمام تاریخی زرین رود


قلعه‌ها استان زنجان

برج و بارو زنجان
قلعه بهستان
قلعه تشویر
قلعه پیرقشلاق
قلعه قلتوق

قلعه هورگی
قلعه سعیدآباد
قلعه سهرین
قلعه مهر

تپه تورپاق قلعه ارمغانخانه
تپه قلعه (ضیاآباد)
تپه قلعه ۱
تپه قلعه ۲

تپه قلعه آق کند
تپه قلعه باشیز
تپه قلعه تپه سی
تپه قلعه چارخ‌آباد

تپه قلعه قرخ قز
تپه قلعه قره تپه
تپه قلعه قندر قالو
تپه قلعه گاور قبر

قزلار قلعه سی
قلعه سهرین
قلعه قلتوق
یاستی قلعه

چهار طاقی‌ها (آتشکده)

چهار طاقی الزین
چهار طاقی تشویر

چهار طاقی گیلوان
چهار طاقی پیرچم

اماکن زیارتی  استان زنجان


امامزاده‌ های استان زنجان

امامزاده سید ابراهیم (ع)
بقعه قیدار نبی (ع) شهرستان خدابنده شهر قیدار
امامزاده زیدالکبیر
امامزاده کهریز سلطانیه
امامزاده ابراهیم (سلطانیه)
امامزاده حیدر (گیلوان)
امام زاده عبدالله (صومعه بر)
امام زاده محمد باقر کله سیران طارم

امام زاده محمد ماهوری
امام زاده یحیی صائین قلعه
مقبره امام زاده اسماعیل شناط
امامزاده عبدالخیر
امام زاده محمد تقی
امام زاده یعقوب صائین قلعه

 

مساجد تاریخی استان زنجان
مسجد جامع زنجان

حسینیه اعظم زنجان

زینبیه اعظم زنجان

مسجد چهل ستون زنجان

مسجد خانم زنجان

مسجد آقا سید فتح‌الله زنجان

مسجد عباسقلی خان زنجان

مسجد آقا کاظم زنجان

مسجد یری بالا زنجان

مسجد ولیعصر (ملا) زنجان

مسجد میرزایی قائمی زنجان

مسجد میرزائی نجفی زنجان

مسجد شیخ علی زنجان

مسجد اسحق میرزا زنجان

مسجد شیخ فیاض زنجان

مسجد دمیریه زنجان

شهرستان ابهر

مسجد جامع ابهر

مسجد جامع قروه

مدرسه علمیه هیدج
شهرستان ایجرود

مسجد جامع گلابر
شهرستان خدابنده

مسجد جامع سجاس

مسجد جامع خدابنده

بقعه قیدار نبی

 

 

صنایع استان زنجان

استان زنجان به دلیل محدودیت قانونی توسعه ظرفیتهای تولیدی در تهران و مرکز کشور و برخورداری از شبکه‌های زیر بنایی قوی (زمین-منابع آب-خاک- شبکه‌های مواصلاتی- موقعیت راهبردی در منطقه شمالغرب - عبور خطوط انرژی - سرمایه‌گذاری کلان ملی و...) از پتانسیل قابل ملاحظه‌ای در جذب سرمایه‌گذاری بخش صنعت برخوردار است. از صنایع مهم استان به چند نمونه اشاره می‌گردد:

شرکت ایران ترانسفو زنجان
شرکت ملی سرب و روی ایران زنجان
شرکت سیمان خمسه زنجان
شرکت ایریکو ابهر
شرکت سیم و کابل ابهر
شرکت نخ تایر زنجان
شرکت پارس سوئیچ
شرکت کالسیمین
شرکت مینو خرمدره
شرکت بلکا شرق
شرکت پیش سازان لوازم خانگی ایران

شرکت صنایع پتروشیمی زنجان
شرکت صنعتی لائی ساز
شرکت نساجی مه ریس ابهر
شرکت سامان شیمی
شرکت فرش سهند
شرکت روغن نباتی جهان
شرکت فراوری مواد معدنی ایران (کارخانه روی دندی)
شرکت ترانسفورماتورسازی کوشکن
شرکت صنایع برق زنگان پارس
شرکت چینی سازی ماهنشان و هیس

شهرستان ابهر که به عنوان بزرگترین شهرستان صنعتی استان شناخته می‌شود قطب کارخانه‌های بزرگ استان در تولیدات صنعتی به‌شمار میرود به‌طوری‌که بیش از ۳شهرک صنعتی فعال را در خود جای داده است. صنایع ریلی ایرکو و بهداشتی و صنایع نساجی و پلاستیک و فولاد از جمله تولیدات این شهرک‌ها در ابهر می باشند.

همچنین استان زنجان از لحاظ تنوع معادن بسیار غنی بوده به‌طوری‌که در حال حاضر بالغ بر ۱۷۰ اندیس و ذخایر معدنی قابل بهره‌برداری ودر دست اکتشاف ویا شناسایی شده در استان وجود دارد که شامل: سرب و روی، براسیت، سیلیس، خاکهای صنعتی آنتی موان، تالک، پرلیک، سولفات منیزیم، آلونیت، منگنز، مس، آهن و سنگ‌های تزیینی (گرانیت، مرمریت، تراورتن، چینی و مرمر) و سنگ‌های آهکی و گچ و سنگ لاشه‌است. هم اینک استان زنجان بزرگ‌ترین معادن روی خاور میانه را در خود جای داده‌است.


شهرک‌های صنعتی استان زنجان

شهرک صنعتی ابهر (نورین)
شهرک صنعتی ابهر (هیدج)
شهرک صنعتی ابهر۲(شریف)
شهرک صنعتی ابهر۳(افق)
شهرک صنعتی خرمدره
شهرک صنعتی خدابنده
شهرک صنعتی زنجان ۱(اشراق)
شهرک صنعتی زنجان۲(نوآوران)

شهرک صنعتی تخصصی روی زنجان
شهرک صنعتی طارم
شهرک صنعتی ناحیه صنعتی طارم
شهرک صنعتی ناحیه صنعتی ایجرود
شهرک صنعتی ماهنشان
شهرک صنعتی انگوران

شهرکهای در مرحله تملک

شهرک صنعتی صائین قلعه
شهرک صنعتی سلطانیه
شهرک صنعتی زنجان ۳
شهرک صنعتی ایجرود

 

شهرکهای مصوب و در حال احداث استان زنجان

شهرک صنعتی انگوران

 

معادن و منابع طبیعی استان زنجان

استان زنجان داری ۳۲۸ حلقه معدن می‌باشد که از این تعداد ۷۵ معدن در زمینه سنگ تزئینی و نما، ۲۴۶ معدن روباز، ۳ معدن زیر زمینی و یک معدن زیر زمینی زغال سنگ می‌ باشد.

رخدادهای زمین‌شناسی باعث تشکیل کانسارهای متنوعی در استان شده بطوری‌که در حال حاضر بالغ بر ۵۰۰ میلیون تن دارای پروانه بهره‌برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می‌باشد که عمدتاً شامل سرب و روی، براسیت، سیلیس، خاک‌های صنعتی، فلدسپات، گچ آهن و ... می‌باشد.

از معادن فعال در استان می‌توان به سرب و روی انگوران، پتاسایلجاق (پیکرومریت)، آهن سرخه دیزج و مروارید، معادن ترآورتن منطقه دندی، معادن گرانیت ابهر و خرمدره، معادن سیلیس (تاب کوارتزیت)، برآسیت وپرلیت، فلدسپات، خاک صنعتی و... اشاره کرد. وجود بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه و معادن برآسیت قره گل و مشمپا، وجود گرانیت در کوه‌های طارم، عبور باند سیلیس از کوه‌های سلطانیه، و وجود ذخائر عظیمی از فلدسپات، سیلیس و ذخائر آهک و رس فراوان از ویژگی‌های منحصر به فرد استان زنجان می‌باشد. وجود معدن سرب و روی انگوران موجب گشته که استان زنجان در حال حاضر به عنوان قطب تولید روی کشور مطرح گردیده و زمینهٔ لازم برای ایجاد صنایع جنبی آن از قبیل صنایع گالوانیزاسیون، تولید اکسید روی، پودر روی و سولفات روی فراهم نماید. معدن «انگوران» از نظر عیار بالای فلزات موجود، از معادن نادر در جهان است.

 

 

آموزش در استان زنجان


مراکز علمی و آموزشی استان زنجان
پارک‌های علم و فناوری استان زنجان
دانشگاه‌ها استان زنجان
دانشگاه سراسری استان زنجان

مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان

 

دانشگاه زنجان

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دانشکده ی فنی ابهر (وابسته به دانشگاه زنجان)

دانشکدهٔ پرستاری و مامایی ابهر
تربیت معلم

مرکز تربیت معلم شهید بهشتی زنجان

مرکز تربیت معلم الزهراء زنجان
دانشگاه فنی و حرفه‌ای

آموزشکده الغدیر زنجان

آموزشکده قائم زنجان

آموزشکده اشراق قیدار


دانشگاه آزاد استان زنجان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان
دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر
دانشگاه آزاد اسلامی واحد خدابنده
دانشگاه آزاد اسلامی واحد هیدج

 

دانشگاه پیام نور استان زنجان

دانشگاه پیام نور زنجان

دانشگاه پیام نور ابهر

دانشگاه پیام نور قیدار

دانشگاه پیام نور ماهنشان

ِّدانشگاه پیام نور سلطانیه

دانشگاه پیام نور آب بر (طارم)

دانشگاه پیام نور خرمدره

دانشگاه پیام نور ایجرود

دانشگاه پیام نور صائین قلعه


دانشگاه علمی کاربردی استان زنجان

زنجان دارای بیست مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی است.

علمی کاربردی زنجان

علمی کاربردی ابهر

علمی کاربردی مینو واحد خرمدره


دانشگاه غیرانتفاعی استان زنجان

مؤسسه آموزس عالی صوفی رازی زنجان

مؤسسه آموزس عالی روزبه زنجان

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی صائب ابهر

مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی اثیرالدین ابهری ابهر

مؤسسه آموزش عالی کار واحد خرمدره


دانشگاه بهداشت و درمان استان زنجان


مراکز درمانی استان زنجان

استان زنجان دارای ۱۴۰ واحدهای بیمارستانی و مراکز بهداشتی و درمانی می‌باشد.

بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان
بیمارستان ولیعصر زنجان
بیمارستان شهید دکتر بهشتی زنجان
بیمارستان ارتش زنجان
بیمارستان امام حسین (ع) زنجان
بیمارستان بهمن زنجان
بیمارستان امید ابهر
بیمارستان امدادی ابهر
بیمارستان ۲۲۰ تخت خوابی ابهر
بیمارستان امیرالمؤمنین خدابنده
بیمارستان شهدا آب بر
بیمارستان رازی ماهنشان
بیمارستان بو علی سینا خرمدره

 

تراقیک جاده های استان زنجان

 

مسیرها و راه های مواصلاتی استان زنجان

2 آزادراه (ایران)

جاده ۳۱ (ایران) (جاده اردبیل)

جاده ۳۲ (ایران) (جاده ترانزیت)

جاده ۳۵ (ایران) (جاده بیجار)

جاده ۴۷ (ایران) (جاده کبودر آهنگ)

فرودگاه زنجان

راه آهن زنجان


سدهای استان زنجان

بر مبنای آمارهای ارائه شده استان زنجان مجموعاً دارای ۵۱ سد می‌باشد که از این تعداد ۱۵ سد مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و ۷ سد در دست ساخت می‌باشند و همچنین ۲۹ سد در حال مطالعه هستند.


سدهای بهره‌برداری شده در استان زنجان

سد تالوار زنجان
سد چتز زنجان
سد چرگر زنجان
سد چریان زنجان
سد گاوازنگ زنجان
سد گل تپه زنجان

سد گلابر
سد تلخاب
سد تهم زنجان
سد جوره خان
سد حسن ابدال زنجان
سد خانقاه ایجرود

سد خلیفه لو زنجان
سد خندقلو
سد داش بلاغ
سد سارمساقلو
سد سفیدکمر
سد سفید کمر ۲
سد سلمانلو

سد سهرین زنجان
سد سیدلر
سد عمیدآباد
سد فیله خاصه
سد قارختولو
سد قانلو

سد قاهران
سد قره تپه زنجان
سد قواق
سد کبود گنبد
سد کینه ورس
سد محمودآباد

سد میرزاخانلو
سد میرزاخانلو ۲
سد ینگجه زنجان
سد نوده بین
سد احمد کندی
سد بزوشا
سد بوئین

سد خیرآباد سلطانیه
سد ذاکر۱
سد ذاکر۲
سد زرنان
سد میانج
سد سهرین۲

سدهای در دست ساخت استان زنجان

سد بلوک استان زنجان
سد مشمپا استان زنجان
سد مراش استان زنجان

سد قره درق (بلوبین)
سد میرزاخانلو۲
سد تنظیمی پاوه رود

 

سدهای در دست مطالعه استان زنجان

سد چروک
سد چسب
سد گلجه
سد گوجه قیا
سد گوزل دره
سد آقچه قلعه
سد گاوازنگ ۲

سد بولاماجی
سد داش کسن زنجان
سد رامین
سد زرین آباد
سد سردهات شیخ لو
سد سنقر
سد کتله خور

سد سیاوه رود
سد شویر
سد قزل تپه
سد قشلاق زنجان
سد کزبر
سد کلوچ

سد منداق
سد مهتر
سد هشتاد جفت
سد بیزینه رود
سد حاج قشلاق
سد شهرک

سد نصیرآباد
سد لجامگیر
سد ویک
سد کوه زین
سد آستاکل
سد نورآباد خدابنده

سد پاوه رود
سد دره سجین
سد ارمغانخانه (بعثت)
سد بایچه باغ
سد قوهجین

نیروگاه‌های استان زنجان

خطوط انتقال و توزیع برق با طول ۱۶۱۷٫۲ کیلومتر مدار با تعداد ۲۸ پست و ظرفیت ۲۶۶۱٫۵ مگا آمپر ولت.

نیروگاه ۴۸۴ مگاواتی زنجان شماره یک
نیروگاه ۴۸۴ مگاواتی زنجان شماره دو

نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی زنجان (آریان)
نیروگاه سلطانیه زنجان(۱۰۰۰ مگاواتی)

 

نیروهای مسلح استان زنجان

تیپ ۲۱۶ مستقل زرهی (پادگان شهید سرلشکر غلامرضا مخبری)

سپاه انصارالمهدی (عج)

آمادگاه زنجان (انبار تسلیحات شمال غرب کشور)

 

 

 

منابع:

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران ۱۳۸۳، ص۱۲۳

اطلاعات گردشگری استان زنجان

تاریخ زنجان:دکتر هوشنگ ثبوتی. دانشگاه زنجان

ویکی پدیا زنجان
دیدگاه های شما
mohammad    

ممنون از سایت خوبتون. پیشنهادم اینه که گرافیک سایتتون رو بهتر کنید.zanjani    

خداقوت عرض میکنم بابت زحماتی که برای معرفی استان زنجان می کشید.محمد    ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ۰۷:۵۸

مرسی که هستیاحمد    ۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۰۹:۲۵

یاشاسین زنجانمری    ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ ۰۶:۲۵

یاشاسین زنجانفاطمه    ۱۳۹۷/۱۲/۰۵ ۱۱:۳۹

استان زنجان شهر زیبایی استCAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۵۸
طلوع خورشید ۰۷:۲۷
اذان ظهر۱۲:۲۷
غروب خورشید ۱۷:۲۶
اذان مغرب ۱۷:۴۶
نیمه شب شرعی ۲۳:۴۲
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :3317
بازديد ديروز :7223
بازديد کل :3570115