محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۲۱۸     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
۱۳۹۷/۰۳/۱۵

نقشه استان زنجان

 

استان زنجان بين 47 درجه و 10 دقيقه تا 90 درجه و 26 دقيقه طول شرقي و 35 درجه و 33 دقيقه تا 37 درجه و 15 دقيقه عرض شمالي از نصف‌النهار گرينويچ در قسمت شمال غربی کشور جمهوری اسلامی ایران واقع شده است و مرکز آن شهر زنجان در دره زنجانرود ( از شاخه‌های قزل اوزن (سفید رود)) قرار گرفته و از سطح دریا ۱۶۴۱ متر ارتفاع دارد . از جمله شرایطی که فلسفه وجودی شهر زنجان را در منطقه تبیین و توجیه می‌‌نماید ، وجود راه ارتباطی فلات مرکزی ایران به آذربایجان در منطقه ، حاکم بودن شرایط مناسب اوضاع توپوگرافی ، وجود اراضی مسطح با شیب ۲٪ در منطقه کوهستانی و بالاخره لزوم مرکز مبادلاتی تولیدات و ارائه خدمات متقابل به مناطق  حوزه نفوذ به ویژه منطقه شمالغرب کشور بوده است.

استان زنجان بامساحت 22164 کیلومتر مربع حدود 1.34 درصد از مساحت کشور را به خوداختصاص داده است . مطابق آخرین سرشماری در سال 1390 جمعیت استان 1015734 نفر بوده که از این تعداد 62.5 درصد درنقاط شهری و 37.5 درصد درنقاط روستایی ساکن بوده اند .

استان زنجان به لحاظ داشتن تنوع نقاط ارتفاعی از یک سو و از سوی دیگر تاثیرپذیری از چند توده هوایی خزری ، مدیترانه ای و صحرای مرکزی ، صاحب اقلیم ها و اکوسیستم های متنوعی شده است . تعداد 11 نوع اقلیم متفاوت بر اساس روش دومارتن در استان تشخیص داده شده است . هیچ توصیفی از سرسبزی و جاهای دیدنی زنجان کامل نیست و مناظر بدیع فصول مختلف سال را در زنجان فقط باید دید.

تنوع آب و هوایی و تغییرات ارتفاع از 500 متر در سواحل رودخانه قزل اوزن در ناحیه طارم تا ارتفاعات بیش از 3000 متر در انگوران ، تغییرات دمایی و آب و هوای زنجان زیادی را در نقاط مختلف به وجود آورده و سبب پدید آمدن چشم اندازهای مختلفی در منطقه شده است.

 

 

نقشه کامل استان زنجان
دیدگاه های شما
نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر


CAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۴:۶۰
طلوع خورشید ۰۶:۲۴
اذان ظهر۱۲:۰۲
غروب خورشید ۱۷:۳۹
اذان مغرب ۱۷:۵۸
نیمه شب شرعی ۲۳:۱۹
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :8827
بازديد ديروز :12012
بازديد کل :6768580