محبوب ترین نوشته ها
استان زنجان
درباره سایت استان زنجان
ساختمان پزشکان زنجان
دیوار زنجان
آشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجان
پورتال استان زنجان
طراحی سایت در زنجان
سایت پزشکان زنجان
هوای زنجان
تبلیغات در سایت زنجان
مشاهده ترافیک زنجان
کانال تلگرام استان زنجان
مرکز خرید و فروش خودرو زنجان
اطلاعات عمومی استان زنجان
بانک کوثر زنجان
تبلیغات در زنجان
ترافیک آنلاین استان زنجان
مساحت استان زنجان
مساحت شهر زنجان
نام دیگر شهر زنجان
شهرهای زنجان
اخبار استان زنجان
بانک انصار زنجان
اذان صبح به افق زنجان
جاهای دیدنی زنجان
استان زنجان.pdf
بیمه پاسارگاد نمایندگی زنجان
سایت خبری زنجان
بازار خودرو زنجان
خرید بلیط زنجان
آژانس مسافرتی زنجان
کاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجان
استان زنجان و وجود ۱۷۰۰ اثر تاریخی در آن
آموزش پرورش زنجان
نقشه کامل استان زنجان
دیوارزنجان
شهرک خودرو زنجان
پرواز زنجان به مشهد
سوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعی
بازار آنلاین زنجان
کد پستی استان زنجان و شهرهای زنجان
هلال احمر زنجان
مجوز پورتال استان زنجان
جمعیت استان زنجان
جمعیت شهر زنجان
زبان مردم زنجان
بانک استان زنجان
بانک مهر اقتصاد زنجان
تفرجگاه های زنجان
تبلیغات اینترنتی در استان زنجان
فروشگاه اینترنتی کتاب زنجان
نرخ کرایه تاکسی ها در زنجان
فروشگاه صنایع دستی زنجان
نقشه آنلاین ترافیک+زنجان
زنجان دومین تولید کننده گوشت بوقلمون در ایران
سینما بهمن زنجان
مواد مخدر گل تهدیدی برای بانوان و جوانان استان زنجان
زنجان جز استان های کم حاشیه کشور است
شایعه کودک ربایی در زنجان و قتل در زنجان
ترفندهای کامپیوتر: چگونه یک رمز عبور ایمن انتخاب کنیم؟
ترفندهای کامپیوتر: استخراج صوت از ویدئو با VLC
رازهای اینترنت: تفاوتهای بین گوگل ارث و گوگل مپ
سوالات مذهبی : خارج شدن زن از منزل بدون اذن شوهر چه حکمی دارد؟ - پاسخ به سوالات شرعی
پیوندها
بازدیدها
بازديد امروز :377
بازديد ديروز :12311
بازديد کل :5546905
RSS

گنبد سلطانیه زنجان

 

 

 

 

 

 

بخش سلطانیه با وسعتی حدود ۱۵۶ هکتار در ناحیه مرکزی متمایل به غرب استان زنجان، ۴۸ درجه و ۴۸ دقیقه طول شرقی جغرافیایی و ۳۶ درجه و ۳۶ دقیقه عرض شمالی جغرافیایی با ارتفاع ۱۸۸۰ متر از سطح دریا در ۴۰ کیلومتری جنوب خاوری استان زنجان قرار گرفته است.


سلطانیه امروزی به عنوان مرکز بخش، ازتوابع شهرستان ابهر به شمار میرود و کوههای یان بلاغ و آغ داغ در شمال و جنوب آن واقع اند.


وجود چمن سلطانیه، قرار گرفتن کوههای اطراف و ارتفاع مکانی، منطقه را در ردیف نواحی بادخیز قرار داده است و سبب شده تا سلطانیه دارای آب و هوای نسبتاً معتدل مایل به سرد و خشک باشد. بیشترین درجع حرارت در تابستانها ۲۸ درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان به ۱۵ درجه زیر صفر می رسد و میانگین آن ۱/۱۱ سانتیگراد است.


حداکثر میزان بارندگی در سال ۳۵۰ میلیمتر است.بارش و نزولات جوی درسلطانیه که متأثر از آب و هوای استان است تابع دو باد معروف به «مه» و «شروه» است.که به ترتیب از شمال به جنوب و از جنوب غرب به شمال شرق حرکت می کنند.


شهر سلطانیه در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر زنجان و در ۵۴ کیلومتری ابهر قرار دارد . این محل طبق کتیبه هائی که از پادشاهان آشور بدست آمده ، در قرن هشتم قبل از میلاد محل سکونت طایفه جنگاور ( ساکاراتیها ) بوده و در عهد فرمانروایان ماد به اسم (( اریباد )) خوانده می شده است و پارتها آنرا بنام نخستین پادشاه خود ” ارساس ” نامیدند .

 

تاریخچه گنبد سلطانیه زنجان:

از تاریخ سلطانیه تا حمله مغول اطلاع دقیقی در دست نیست . لیکن لازم به تذکر است تا پیش از تسلط مغول سلطانیه به نام ” نیز آگامبی ” و ” شرویاز ” معروف بوده است.سلطانیه دردوره ایلخانان مغول محمد اله مستوفی نامی که در زمان سلطان محمد خدا بنده می زیسته است پس از بازگشت به موطن خود قزوین در نزهت القلوب ، از سلطانیه چنین یاد کرده است : قبل از حمله مغول در سلطانیه فعلی هیچگونه اثر ساختمانی نبود و این ناحیه شکل مرغزار و چمنزار بوده است و سلاطین مغول پس از استقرار در ایران و پایتخت قرار دادن تبریز ، کم کم برای شکار و گذرانیدن ایام تابستان بدان سو روانه می شدند و با برافراشتن چادرها ایام استراحت تابستانی را در آنجا سپری می کردند به همین جهت این محل “‌ قنقواولانک “‌یا به قولی ” ایقرئولن “‌ یعنی چمنزار یا شکار گاه شاهین نامیده می شد کم کم پادشاهان بعدی بخاطر خوش آب وهوا بودن مکان مزبور تصمیم به ایجاد تاسیسات و ساختمانهائی برای اسکان خویش و لشکریان و اطرافیان خود گرفتند.

این ملک در زمانی تقویت شد که ارغون خان پسر اباخان چهارمین ایلخان مغول بر اریکه سلطنت تکیه زد و تصمیم گرفت که در محل فعلی سلطانیه که دشتی وسیع و سرسبزبود شهری بنا نماید لذا دستور داد که ” قلعه ای که دور با روی آن ۱۲ هزار گام باشد از سنگ تراشیده بسازند.‌” برای ساختن این قلعه که بسیار با شکوه بود و دارای کاخ سلطنتی و خانه های متعدد بود در عرض کلیسا هزاران نفر از معماران و هنرمندان از تبریز به این منطقه آمدند و به کار مشغول گردیدند.

ارغون خان پس از ساختمان این قلعه ،‌در حالیکه هنوز نیمه کار بود ،‌در آن مسکن گزید و بسال ۶۹۱ هجری در گذشت .طبق وصیت وی جنازه اش را در همان نزدیکی دفن کردند وقتی پسرش غازان خان به پادشاهی رسید دستور داد تا بر قبر پدر آرامگاهی ۱۲ وجبی و از لحاظ معماری بس با شکوه بسازند.

که برجهای ۱۲ گانه ای داشته است .نا گفته نماند که غازان خان ابتدا سعی به بازسازی بخش نیمه تمام کرد ولی بعدا” بنا به عللی از انجام این کار انصراف حاصل کرد و تبریز را به پایتختی برگزید . از آنجا که غازان خان پادشاهی بلند پرواز و جاه طلب بود دستور داد ، در محلی که بعدها به شنب غازان خان معروف گشت شهر جدیدی احداث نمایند و برای اوآرامگاهی مجلل و با شکوه بسازند که در عالم بی نظیر باشد.

به همین جهت از آرامگاه سلطان سنجر در مرو که از باشکوه ترین بناهای عصر خود به شمار می رفت به عنوان الگو استفاده نموده و تنها با اضافه کردن گنبدی عظیم ، بنائی بوجود آورد که عظمت آرامگاه سلطان سلجوقی را تحت الشعاع خود قرار داد .با به حکومت رسیدن او لجایتو در سال ۷۰۲ هجری وی تصمیم گرفت به آرزوی پدرجامه عمل بپوشاند به همین جهت دستور داد شهری بسازند که دور آن ۳۰ هزار گام باشد . قلعه کوچکتر به مساحت ۲۰۰۰ گام و به طول ۵۰۰ گز (‌ ۲۲۵ متر )‌ و شامل ۱۶ برج و یک دروازه ورودی بوده است . عرض دیوارهای قلعه به اندازه ای بود که چهار سوار به آسانی می توانستند در کنار هم بر روی آن حرکت کنند .سلطان ایلخانی پس از طرح شهر سلطانیه امر کرد تا آرامگاهی با همان عظمت شنب غازان خان برای وی بسازند.

حافظ ابروبه این نکته اشاره کرده و چنین می نویسد : ” الجایتو از برای مدفن خود دراندرون قلعه عمارتی ساخته است که آنرا ابواب البر نام نهاده با گنبدی مثمن بزرگ وعالی که قطر آن ۶۰ گز است در نهایت تکلیف و ارتفاع آن ۱۲ گز چنانچه در اقصای بلاد عالم مثل آن عمارتی نشان نمی دهد .نا گفته نماند که سلطان ایلخانی برای اینکار تمام هنرمندان و صنعتگران و تجار ایران را به شهر سلطانیه کوچ داد و برای اسکان آنها جا و مکان مناسبی ساخت . لذا نام قنغورلنگ به سلطانیه یعنی محل شاه نشین تغییر یافت.

از آنجا که سلطان محمد خدابنده مانند بسیاری از حکمرانان گذشته در ایجاد شهر عجله ای بسیار داشت ، به همین دلیل در بنای سلطانیه امکانات فراوانی ایجاد شد تا آنجا که شاه خودش آمد و موقتا” زیر چادر مجللی بسر برد و انجام کارها و پیشرفت آن را مستقیما” تحت نظارت قرارداد .بالاخره در سال ۷۱۰ ه.ق. کار ساختمانی شهر سلطانیه پایان گرفت و بدین مناسبت سلطان مغول مجلس، جشن مفصلی بر پا کرد و این شهر را سلطانیه یا سلطان چمان یا سلطان نشین نامید.از این فرمان به بعد با توجه وافری که سلطان محمد خدابنده به پایتخت جدید خود مبذول داشت ، این شهر بعد از تبریز بزرگترین شهر امپراطوری وسیع ایلخانی گردید.

این پادشاه به سال ۷۱۶ هجری بعد از یک بیماری نسبتا”‌طولانی در گذشت .”‌ چون هنرمندان و صنعتگران و تجاری که از نقاط مختلف کشور به آنجا کوچ داده شده بودند ،‌باطنا” ،‌ ناراضی بودند بعد از مرگ او لجایتو حتی در همان روز در حدود ۱۴ هزار خانوار شهر سلطانیه را که پایتخت رسمی پادشاهان مغول بود ترک گفتند .بعد ازمرگ سلطان محمد خدابنده و جانشین او ابوسعید بهادر در حقیقت مرد. شهر از رونق افتاده بی مهری ها دید و روبه زوال رفت .چرا که ابو سعید بهادر نتوانست مانند نیاکان خود قدرتی به خرج دهد و از زوال تدریجی پایتخت جلوگیری کند .سلطانیه در دوره تیموریان با حملات متوالی خونخوار بزرگ ، امیر تیمور گورکانی در سال ۷۸۶ هجری ضربه ای مهلک بر پیکر سلطانیه وارد آمد . این شهر مورد قتل و غارت تیمورلنگ و سپاهیانش قرار گرفت.

بدین صورت وضع سلطانیه بکلی دگرگون شد . شهر از سکنه خالی گردید . بسیاری از انبیه و آثار شهر نابود شد . تنها یادگاری که ماند و باز مورد احترام قرار گرفت گنبد بزرگ سلطانیه بود .پس از مرگ تیمور ،‌ میرانشاه پسر وی حکومت را در دست گرفت . مورخین نوشته اند که وی شدیدا”‌تحت تاثیر جلال و عظمت شکوه بنای سلطنت قرار گرفته بود و به همین جهت در صدد بر آمد ، ‌در شهر سلطانیه بناهای عالی بسازد. لیکن هنگامیکه فهمید این کار مدت زمان طولانی لازم دارد و تلاشهای او در برابر عظمت سلطانیه بی ثمر است،‌ دستور خرابی آثار و انبیه سلطانیه را صادر کرد.

عده ای نیز معتقدند که میرانشاه به علت عارضه دیوانگی دستور ویرانی سلطانیه را داد.

کلاویخو سفیر هانری سوم اسپانیا در دربار تیموری در بخارا (‌ ۱۴۰۳ و ۱۴۰۶ )‌ که از سلطانیه دیدن کرده ،‌ وضع شهر را چنین توصیف می کند : “‌ شهر سلطانیه در دشتی واقع است و هیچ حصاری ندارد . در میان آن دژی بزرگ است که از سنگ ساخته اند و برجها و دیوارهای آن با کاشیهای آبی آرایش شده و زیباست .در هر یک از این برجها یک عراده کوچک توپ قراردارد.

سلطانیه شهری است پر جمعیت و با آنکه از لحاظ بازرگانی و داد و ستد از تبریز مهمتر است بازار آن شهر کم جمعیت تر است .”‌کلاویخو سپس به کاروانهای شتر و بارهای زیاد و سفر تجار به آنجا اشاره می کند که به بوسیله آن در آمد هنگفتی به خزانه دولت ریخته می شود . لیکن با توجه به عارضه دیوانگی که گریبانگیر میرانشاه شده بود وی به ویرانی مجدد سلطانیه و تبریز پرداخت و سرانجام در نتیجه جنگی که بین قرایوسف و فرزند میرانشاه بنام ابوبکر رخ داد . شهر سلطانیه بکلی موجودیت سیاسی و اقتصادی خود را از دست داد و تبریز دوباره جای آن را گرفت.

سلطانیه در دوره صفویه در زمان صفویه شهر سلطانیه هر چند از اهمیت سابق افتاده بود معذالک یکی از منازل معتبربین راه تبریز محسوب می شده و بسیاری از عمارات قدیم آن به صورت نیمه مخروبه وجود داشته است .پیترو دلاواله سیاح معروف ایتالیائی که چند سال مشاور دربار شاه عباسی اول بوده و در اوایل قرن هفدهم میلادی ،‌از سلطانیه بازدید نموده است ،‌از ویرانی های سلطانیه در عهد صفوی سخن می گوید : ” سلطانیه سابقا” شهر بزرگی بوده ولی امروزه خراب شده و حتی فاقد حصار است و دیوار قسمت اعظم خانه ها نیز به ویرانی گرائیده ، ‌به قسمی که اکنون در شهر تعداد زمینهای بایر که در روی آن چادر اردو زده شده خیلی بیشتر از تعداد محدوده خانه های مسکونی است .اطراف سلطانیه جنگل وسیعی است که در دو طرف آن رشته کوههای متعددی واقع شده نام عربی سلطانیه نشان می دهد که این شهر اسلامی است ….‌”فلاندن نیز نظریه فوق را تایید می کند و در سیاحت نامه خود از آن به عنوان شهری نیمه ویران یاد مینماید و می نویسد : ” …. با اینکه شهر تقریبا”‌رو به ویرانی می رفت اما ویرانه های باقیمانده نیز حکایت از جلال و شکوه و ابهت دیرین می کند .”‌

مقبره زیبای ملاحسن شیرازی که در جنوبی ترین نقطه سلطانیه وجود دارد از آثار این دوره و موید آبادی مختصر در این عصر بوده است.

 

سلطانیه زنجان


آدام اولئا ریوس که در نیمه اول قرن هفدهم از سلطانیه دیدن کرده بود در سفرنامه خود شرح کوتاهی درباره سلطانیه آورده و می نویسد :” این شهر به مناسبت ساختمانهای بلند – برجها و ستونهای بسیار از خارج زیبا به نظر می رسد . ” این مورخ و سیاح تصویری از شهر سلطانیه تهیه کرده که در آن ساختمانهای بلند را بسیار واضع نشان می دهد و از طرف راست به چب بناهای ذیل ملاحظه می گردد : ” مسجدی که دو مناره آن دو طرف سردر آن واقع گردیده و بر هر شهر مسلط است.

سپس یک مقبره استوانه ای که برفراز آن گنبدی بیضی شکل هویدا است ، در کنار آن دروازه ای ملاحظه می گردد که بر روی برجی با گنبدی مخروطی شکل تعبیه شده است . نزدیک این دروازه مسجدی با گنبد بسیار زیبا مشاهده می شود . در وسط تصویر زیگوراتی عظیم ملاحظه می گردد و در کنار آن برجی استوانه ای که از آن بلندتر است از ابهت ارتفاعی آن کاسته است . بعد از یک ردیف ویلا و ساختمانهای ییلاقی ،‌مقبره سلطان محمد خدابنده با تمام ابهت خود نمودار می گردد.

شاردن و تاورنیه دو سیاح معروف فرانسوی که در اواسط قرن ۱۷ از این شهر دیدن نمودند آنرا زیبا معمور و مصفا و آباد یاد کردند . سلطانیه اگر چه بر اثر از مرکزیت افتادن و دگرگونیهای سیاسی و لشکرکشی های متعدد ملوک و عوامل طبیعی مانند زمین لرزه و طوفانهای شدید به سرعت رو به زوال و ویرانی نهاد لیکن تاپایان دوره صفویه به صورت شهر کوچکی با نعمت فراوان و عمارات نیمه
ویران اما با شکوه خود ،‌جلوه ای داشته است . سلطانیه در دوره قاجاریه در اوایل سلطنت سلسله قاجار آنچه از این شهر و بناهای رفیع آن از دستبرد عوامل ویران کننده طبیعی و دیگر عوامل بر جای مانده دچار هوسهای شاهانه فتحعلیشاه شد. در زمان جنگ ایران و روس ، سلطانیه محل تجمع قوای ایران بود . فتحعلیشاه که برای ترتیب سپاه در ایام تابستانی مدتی را در آنجا گذرانده بود و طول اقامتش به اندازه ای بود که دستور داد عمارتی از مصالح گنبد سلطانیه بر روی تپه های سلطانیه برای وی ساخته شود . در حال حاضر آثاری از این بنا جر پی ها و قسمتی از اشیاء کلشونه چیزی وجود ندارد .


بطور کلی می توان گفت که سلطانیه بعد از دوره سلطنت سلطان محمد خدابنده ، هرگز ان عظمت گذشته را نیافت . بنا ها ویران گشت . شهر با شکوهی که روزی پایتخت بزرگترین امپراطوری دنیا بود به ویرانی کشیده شده و امروز به صورت یک قصبه و روستائی دیده می شود.


شهر سلطانیه در گذر زمان:
بنا به نوشته های آشوری در سده هشتم قبل از میلاد قوم ساکاراتی ها در دشت سلطانیه سکونت داشته اند، درزمان فرمانروایان دولت مادنام این محل «اریباد» و پارتیان آن را «ارساس» نامیده اند، از این تاریخ به بعد تا دوره مغول اطلاع دقیقی از منطقه سلطانیه در دست نیست. حمدالله مستوفی در وصف سلطانیه در کتاب نزهه القلوب می نویسد:
«این محل قبل از سلطنت سلطان محمد خدابنده به نام شهریاز یا شهریار موسوم بوده است».


این ناحیه در زمان ایلخانان مغول آباد می گردد. قبل از آن، جز جلگه ای وسیع با مراتع سبز و خرم و شکارگاههای متعدد و متنوع، چیز دیگــری نبوده است. سلاطیـن مغول پس از استقرار در ایران و پایتخت قراردادن تبریز، اغلب برای گذراندن ایام و به عزم شکار به این منطقــه روی می آوردنــد. به جهت وضع طبیعی این ناحیه، ارغون خان به آباقاخان بن هولاکو خان مغول، چهارمین سلطــان مغــول فــرمان صادر می کند که شهری مناسب در سلطانیه ایجاد نماید، این دستور اجرا می شود و در سال ۱۲۷۰ میلادی این دشت حاصلخیز به عنــوان محــل شهر جــدید انتخــاب می شود و عملیات ساختمــان دیــوار شهر آغاز می گردد.


عمر ارغون کفاف نمــی دهد و پس از مرگ او غازان خان فرزندش به سلطنت می رسد ودنباله کار پدر را ادامه می دهد. بعد از غازان هم برادر و فرزندانش نسبت به توسعه شهر اقدام کردند. اما اهمیت این شهر در زمان سلطان محمد خدابنده که به سال ۷۰۳ ه.ق به سلطنت رسیدبه اوج خود می رسد. به دستور وی شهر بزرگ می شود و به نام سلطانیه (مقر سلطنت
پادشاهان مغول) نامگذاری می شود. از این تاریخ به بعد این شهر به این نام شهرت پیدا می نماید و سلطانیه مرکز تجارت، صنعت، هنر و سیاست آن زمان می شود. به طوری که حمدالله مستوفی ادعا کرده است: سلطانیه مرکزواقعی ایران درزمان سلطان محمد خدابنده بود و این جا را به نام (میانه ایران زمین خوانده است) و اضافه می کندکه در این تاریخ در هیچ شهری از ایران ساختمانهای با شکوهی چون سلطانیه دیده نمی شود. شهرسلطانیه دراین زمان ازهرلحاظ به زمان اوج ترقی و شکوفائی خود رسیده است. اما این جلال و شکوه دیری نپائید و عروس شهرهای ایران پس از سلطان محمد به سال ۷۱۶ه.ق رو به زوال می گذارد. بعد از سلطان محمد با اینکه شهر مقر حکومت ابوسعیدبهادرخان فرزند اوگردید ولی کم کم رونق و صفای این پایتخت از دست رفت و این شهر بزرگ مورد بی مهری قرار گرفت.

پادشاهان مغول) نامگذاری می شود. از این تاریخ به بعد این شهر به این نام شهرت پیدا می نماید و سلطانیه مرکز تجارت، صنعت، هنر و سیاست آن زمان می شود. به طوری که حمدالله مستوفی ادعا کرده است: سلطانیه مرکزواقعی ایران درزمان سلطان محمد خدابنده بود و این جا را به نام (میانه ایران زمین خوانده است) و اضافه می کندکه در این تاریخ در هیچ شهری از ایران ساختمانهای با شکوهی چون سلطانیه دیده نمی شود. شهرسلطانیه دراین زمان ازهرلحاظ به زمان اوج ترقی و شکوفائی خود رسیده است. اما این جلال و شکوه دیری نپائید و عروس شهرهای ایران پس از سلطان محمد به سال ۷۱۶ه.ق رو به زوال می گذارد. بعد از سلطان محمد با اینکه شهر مقر حکومت ابوسعیدبهادرخان فرزند اوگردید ولی کم کم رونق و صفای این پایتخت از دست رفت و این شهر بزرگ مورد بی مهری قرار گرفت.


سرانجام بر اثر حمله تیمور گورکانی وضع شهر دگرگون و از سکنــه خالی گــردید. ولی با این که کلیـه ابنیه و آثار محو و نابود گردید، آرامگاه سلطان محمد خدابنده مورد احترام قرار گرفت و دستبردی بدان زده نشد. اکنون نیزاین هنرستان عظیم یکتا و بی رقیب خود نمائی می کند و عظـمتش چشــم ها را خیــره می نمــاید و یــادگاری است از شهری که روزگاری قلب امپراطوری ایلخانان مغول بوده است و فــرامین از آنجا صادر میشده است. در خــاتمه یادآور بــاید شده مغولها به همان قدر که ویران کننده بودند به همان نسبت نیز سازنده بودند.

منبع:پارساکد
دیدگاه های شما - کاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نمایید

Loading...
دما هم اکنون -۵ °C
دمای زنجان در ساعات آینده


اگر عضو نیستید [ثبت نام] نمایید


آخرین مطالب
قرار جلب در امور حقوقی و کیفری و اعتراض به قرار منع تعقیب
مدیرکل اوقاف استان زنجان خبر داد: تربیت ۱۰ هزار حافظ قرآن در زنجان
فرمانده سپاه انصارالمهدی استان زنجان: بسیج خالق زیباترین صحنه‌های تاریخ است
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان: ۶۲ نفر در زنجان دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده اند
فرمانده انتظامی استان زنجان خبر داد: ۲۹ میلیارد تومان کشفیات کالای قاچاق در استان زنجان
رئیس کل دادگستری استان زنجان: سیاست‌های ستاد دیه نیازمند تغییرات اساسی است
اشکان قره باغی مراسم افتتاح پیاده راه سبزه میدان زنجان
مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان زنجان: شمار بیمه شدگان اجباری در زنجان افزایش داشته است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان: مرگ مادران در زنجان به صفر رسیده است/ انجام رایگان زایمان طبیعی
رئیس پلیس راه استان زنجان: جاده ها و گردنه های کوهستانی زنجان لغزنده است/استفاده از زنجیرچرخ
مدیرکل هواشناسی استان زنجان: باد شدید در راه زنجان/ یخبندان برخی مناطق را فرا می گیرد
صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۵ آذر۱۳۹۷
مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان : باید در ایام شادی اهل‌بیت جشن و سرور کرد
فرمانده انتظامی استان زنجان خبر داد: کشف گوشی قاچاق در پوشش جهیزیه عروس در خدابنده
استاندار زنجان: مدیران پاک‌دست منابع مالی را با اولویت هزینه می‌کنند
سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری زنجان: کارخانه روغن نباتی مشکل مواد اولیه ندارد/ فعالیت مجددکارخانه
مدیرکل هواشناسی استان زنجان: سامانه بارشی وارد زنجان می شود/وزش باد شدید
صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۱ آذر۱۳۹۷
قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم؟
برگ سبز خودرو سند مالکیت هست یا نیست؟
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان: آبروداری و حفظ حرمت در جامعه ضروری است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خبر داد: وجود بیش از ۲۰ خیریه سلامت در استان زنجان
محفل بزرگ انس با قرآن در شب میلاد پیامبر(ص) برگزار می شود
سرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت: تخت‌های دیالیز در کشور افزایش داشته است
مدیرکل اوقاف استان زنجان خبر داد: برگزاری برنامه های هفته وحدت در ۳۲ بقعه متبرکه زنجان
رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان: ۵۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زنجان به آبیاری نوین مجهز شد
صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۳۰ آبان ۱۳۹۷
دریافت شماره شبا
درگفتگو با مهر عنوان شد: هفته وحدت بهترین فرصت برای تقویت اتحاد بین مسلمانان است
نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری: رسالت رسانه دینی تبیین سیاست‌های کلان نظام است
دستگیری شکارچیان آهو در زنجان
مدیر کل تعزیرات حکومتی زنجان: برخورد جدی با قاچاقچیان سوخت در زنجان
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان: سنگرهای تبلیغی و دینی را تقویت کنیم
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان: مناطق آسیب پذیر را شناسایی کنیم/ امور فرهنگی در اولویت
صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۲۹ آبان ۱۳۹۷
قندی که کام ها را تلخ می کند
عمل پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی در زنجان امکان پذیر است
تامین اجتماعی زنجان 14 میلیارد ریال صرفه جویی کرد
رفتار خشونت آمیز با حیوانات به دور از انسانیت و جرم است
1878نفر از مددجویان کمیته امداد زنجان تسهیلات دریافت کردند
keyboard_arrow_up