Loading...
دما هم اکنون -۲ °C
دمای زنجان در ساعات آیندهاگر عضو نیستید ثبت نام نمایید

تبليغات A

آخرین آگهی ویژه
محبوب ترین ها
استان زنجاندرباره سایت استان زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانطراحی سایت در زنجانسایت پزشکان زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمشاهده ترافیک زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجاناستان زنجان و وجود ۱۷۰۰ اثر تاریخی در آنآموزش پرورش زنجاننقشه کامل استان زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانزنجان دومین تولید کننده گوشت بوقلمون در ایرانسینما بهمن زنجانمواد مخدر گل تهدیدی برای بانوان و جوانان استان زنجانزنجان جز استان های کم حاشیه کشور استشایعه کودک ربایی در زنجان و قتل در زنجانترفندهای کامپیوتر: چگونه یک رمز عبور ایمن انتخاب کنیم؟ ترفندهای کامپیوتر: استخراج صوت از ویدئو با VLC رازهای اینترنت: تفاوتهای بین گوگل ارث و گوگل مپ

هر آنچه که باید از کامپیوتر بدانیم


 

 

 

اگربراي خريد کامپيوتر از دوستان و اطرافيان خود سوال کرده ايد کدام سيستم بهتر است، حتماً نام Cache را شنيده ايد شايد نام هايي مثل L2يا L1را هم شنيده باشيد. يا شايد دوستي به شما گفته باشد که «Celeron نخر ‍!Celeron روي خودش Cache نداره!»
با تمام اين صحبت ها و پرس و جوها به نظر مي رسد که Cache در کار کامپيوتر اهميت زيادي دارد. با يک مثال ساده شروع مي کنيم و اهميت کار Cache را بررسي مي کنيم.
يک کتابخانه را فرض کنيد که براي دريافت کتاب بايد از مسئول کتابخانه بخواهيد تا آن کتاب را براي شما از مخزن بياورد. (کتابخانه هاي مهم به اين صورت کار مي کنند). اولين فرد وارد کتابخانه مي شود و کتاب «موبي ديک» را از مسئول کتابخانه مي خواهد. مسئول به مخزن مي رود و کتاب را براي او مي آورد. مراجعه کننده کتاب را باز مي گرداند. مسئول کتاب را به مخزن باز مي گرداند و دوباره باز مي گردد و منتظر نفر بعدي مي شود. اگر مشتري دوم هم به دنبال کتاب «موبي ديک» باشد، مسئول بايد دوباره به مخزن برود. حال اگر در کنار پيش خوان يک قفسه با ظرفيت 10 کتاب قرار دهيم مسئول کتابخانه مجبور نيست براي پيدا کردن کتاب هايي که قبلاً از مخزن آورده شده به مخزن بازگردد. Cache هم به اين صورت کار مي کند.Cache در لغت به معني ذخيره و مخزن است.
اگر از اساس کار حافظه کامپيوتر اطلاع داشته باشيد، در مي يابيد که اين کار مي تواند سرعت کامپيوتر را افزايش دهد. به اين ترتيب که با ذخيره کردن اطلاعاتي که بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد مي توان زمان مورد نياز براي جستجو در تمام اطلاعات حافظه را از بين برد.
حال فرض کنيد که مسئول کتابخانه از يک الگوريتم استفاده مي کند. به اين ترتيب که وقتي کسي براي دريافت کتاب مراجعه مي کند، او بايد ابتدا درون قفسه را نگاه کند و اگر کتاب مورد نظر آنجا نباشد به مخزن مراجعه کند. زماني که مسئول صرف مي کند تا داخل قفسه را بگردد و سپس به مخزن برود، ممکن است نظرتان را براي قرار دادن آن قفسه عوض کند و از خير خريدن قفسه بگذريد.
مهم ترين قسمت ساختن Cache همين است. اين که چگونه مي توان با وجود Cache و با وجود اين زمان اضافي، به بهترين نحو و به صورت بهينه از اين سيستم استفاده کرد.
در کامپيوتر زمان در مقياس نانو ثانيه و شايد کمتر از آن سنجيده مي شود. پردازشگر فقط 60 نانو ثانيه زمان مي خواهد که به اطلاعات داخل RAM دسترسي پيدا کند. ولي با وجود Cache اين زمان تنها 2 نانوثانيه طول مي کشد. به همين دليل 60 نانو ثانيه خيلي طولاني به نظر مي رسد.
اگر يک حافظه کوچک بين RAM و پردازشگر قراربگيرد و کار Caching را انجام دهد و دسترسي به اطلاعات آن با سرعت انجام شود، اين کار به نظر خوب مي رسد.
اگر فقط 30نانوثانيه طول بکشد، يعني نصف زمان لازم براي دسترسي مستقيم پردازشگر به RAM. اين همان L2يا Level 2 Cache است.
اگر اين حافظه را داخل پردازشگر قرار دهيم زمان دسترسي به اين حافظه مساوي زماني است که پردازشگر صرف مي کند تا اطلاعات را پردازش کند. اين همان L1يا Level 1 Cache است. اين نوع Cache در يک پردازشگر پنتيوم 223 مگاهرتزي با 5.3برابر L2کار مي کند که آن هم 2 برابر سريع تر از دسترسي بدون Cache به RAM است.
بعضي از پردازشگر ها هر دو Cache را در داخل خود دارد. اين Cache که بين پردازشگر و RAM قرار داده مي شود و از اجزاي Motherboard است، L3 ناميده مي شود.
زمان اتصال به اينترنت، کمترين سرعت در سرعت هاي موجود در کار با کامپيوتر است. هربار که از اينترنت استفاده مي کنيد، مرورگر اطلاعات صفحه وب را در فايلي ذخيره مي کند و در صورتي که دوباره به همان صفحه برويد (Back) به جاي اتصال به سرور مستقيماً به فايل ذخيره شده مي رود و زمان کمتري صرف مي شود.
Cache تنها در پردازشگر وجود ندارد و مي توان آن را در داخل اجزاي ديگر قرار داد. براي مثال هارد ديسک شما داراي Cache بسيار سريع است. هر بار که اطلاعات خوانده مي شود در Cache هارد ديسک نيز ذخيره مي شود. CD Drive دستگاه شما نيز داراي Cache است.
سالهاست که فلاپي ديسک ديگر کاربرد ندارد. ولي اگر هنوز هم از فلاپي ديسک هايي قديمي خود داريد، مي توانيد با انجام يک عمليات ساده کار Cache را دقيقاً در فلاپي ببينيد.
يک فايل متن به فرض مثال به بزرگي 300کيلوبايت را روي فلاپي بريزيد. يک بار کامپيوترتان را خاموش و روشن کنيد. فايل را از روي فلاپي اجرا کنيد. چراغ فلاپي درايو روشن مي شود و شروع به خواندن فايل مي کند. يک بار ديگر فايل را از روي فلاپي باز کنيد. مشاهده خواهيد کرد که ديگر فلاپي درايو کار نمي کند و فايل به سرعت اجرا مي شود. اين همان ذخيره اطلاعات روي Cache است.
سوال معمولي که در ذهن همه مي تواند باشد اين است که چرا تمام حافظه ها را آنقدر پر سرعت نمي سازند که ديگر نيازي Cache نباشد. در جواب بايد گفت که اين کار کاملاً عملي است ولي قيمت کامپيوتر به شدت زياد مي شود. هدف اصلي استفاده از تمام اين قطعات اين است که کاري را که مي توان با يک قطعه گران انجام داد با تعداد بيشتري قطعه ارزان انجام داد.
در معماري کامپيوتر هدف اين است که پردازشگر با تمام سرعت خود کار کند. براي مثال يک پردازشگر 500 مگاهرتزي، 500 ميليون بار در يک ثانيه يک پردازش را انجام مي دهد. که به عبارتي يک پردازش را در 2 نانو ثانيه انجام مي دهد. بدون Cache هر بار دسترسي به RAM 30 نانوثانيه طول مي کشد. اين امر به اين معني است که براي هر بار دسترسي به RAM ،60 نوبت پردازش به تأخير مي افتد.
اين که چطور اطلاعات هر برنامه Cache (ذخيره) مي شود، به قسمتي از علوم کامپيوتر برمي گردد که Locality Of Reference نام دارد. اين روش يا بهتر بگوييم، تئوري، بيان مي کند که فقط بخش بسيار کوچکي از هر برنامه؛ عامل اصلي اجرا شدن تمام برنامه است. به همين دليل فقط همين قسمت کوچک است که در Cache ذخيره مي شود. توضيح اين تئوري و اينکه دقيقاً چطور از اين تئوري در Caching استفاده مي شود از بحث ما خارج است. حال بهتر در مي يابيد که چرا استفاده از حافظه هاي سريع در کامپيوتر به صرفه نيست و با استفاده از همين سيستم هاي کوچک و ارزان مي توان به سرعت مطلوب نزديک شد.

 

 

پایان مطلب درباره ترفندهای رایانه ای/

برچسب ها  


دیدگاه های شما - ترفندهای کامپیوتر: چگونگي کارکرد Cache در کامپيوتر


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
مدیرکل ورزش و جوانان استان زنجان : تعامل دستگاه‌ ها و سمن‌ ها در قالب طرح بازآفرینیکوتاهی در اجرا احکام صادره پذیرفتنی نیستضرورت ارتباط دانشگاه با صنعتتعطیلی مدارس مقطع ابتدایی زنجانقرار جلب در امور حقوقی و کیفری و اعتراض به قرار منع تعقیبمدیرکل اوقاف استان زنجان خبر داد: تربیت ۱۰ هزار حافظ قرآن در زنجان فرمانده سپاه انصارالمهدی استان زنجان: بسیج خالق زیباترین صحنه‌های تاریخ است رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی زنجان: ۶۲ نفر در زنجان دچار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن شده اند فرمانده انتظامی استان زنجان خبر داد: ۲۹ میلیارد تومان کشفیات کالای قاچاق در استان زنجان رئیس کل دادگستری استان زنجان: سیاست‌های ستاد دیه نیازمند تغییرات اساسی است مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان زنجان: شمار بیمه شدگان اجباری در زنجان افزایش داشته است رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان: مرگ مادران در زنجان به صفر رسیده است/ انجام رایگان زایمان طبیعی رئیس پلیس راه استان زنجان: جاده ها و گردنه های کوهستانی زنجان لغزنده است/استفاده از زنجیرچرخ مدیرکل هواشناسی استان زنجان: باد شدید در راه زنجان/ یخبندان برخی مناطق را فرا می گیرد صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۵ آذر۱۳۹۷مدیر کل تبلیغات اسلامی استان زنجان : باید در ایام شادی اهل‌بیت جشن و سرور کرد فرمانده انتظامی استان زنجان خبر داد: کشف گوشی قاچاق در پوشش جهیزیه عروس در خدابنده استاندار زنجان: مدیران پاک‌دست منابع مالی را با اولویت هزینه می‌کنند سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری زنجان: کارخانه روغن نباتی مشکل مواد اولیه ندارد/ فعالیت مجددکارخانه مدیرکل هواشناسی استان زنجان: سامانه بارشی وارد زنجان می شود/وزش باد شدید صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۱ آذر۱۳۹۷قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم؟ برگ سبز خودرو سند مالکیت هست یا نیست؟نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان: آبروداری و حفظ حرمت در جامعه ضروری است رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خبر داد: وجود بیش از ۲۰ خیریه سلامت در استان زنجان محفل بزرگ انس با قرآن در شب میلاد پیامبر(ص) برگزار می شودسرپرست مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت: تخت‌های دیالیز در کشور افزایش داشته است مدیرکل اوقاف استان زنجان خبر داد: برگزاری برنامه های هفته وحدت در ۳۲ بقعه متبرکه زنجان رئیس جهاد کشاورزی استان زنجان: ۵۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی زنجان به آبیاری نوین مجهز شد صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۳۰ آبان ۱۳۹۷دریافت شماره شبادرگفتگو با مهر عنوان شد: هفته وحدت بهترین فرصت برای تقویت اتحاد بین مسلمانان است نماینده مردم استان زنجان در مجلس خبرگان رهبری: رسالت رسانه دینی تبیین سیاست‌های کلان نظام است دستگیری شکارچیان آهو در زنجانمدیر کل تعزیرات حکومتی زنجان: برخورد جدی با قاچاقچیان سوخت در زنجان مدیرکل تبلیغات اسلامی استان زنجان: سنگرهای تبلیغی و دینی را تقویت کنیم رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زنجان: مناطق آسیب پذیر را شناسایی کنیم/ امور فرهنگی در اولویت صفحه اول روزنامه های استان زنجان ۲۹ آبان ۱۳۹۷قندی که کام ها را تلخ می کندعمل پیوند کلیه از بیمار مرگ مغزی در زنجان امکان پذیر است

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۵:۵۸:۰۰
طلوع خورشید ۷:۲۷:۰۰
اذان ظهر۱۲:۲۶:۰۰
غروب خورشید ۵:۲۶:۰۰
اذان مغرب ۵:۴۶:۰۰
نیمه شب شرعی ۱۱:۴۲:۰۰
بازدیدها
بازديد امروز :1625
بازديد ديروز :8320
بازديد کل :6006910