موضوعات داغ     سایت جامع استان زنجان   |  سایت خبری زنجان   |   افراد آنلاین : ۴۳۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۶ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
استان زنجانمپ زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانمشاهده ترافیک زنجانسایت پزشکان زنجاندرباره سایت استان زنجانطراحی سایت در زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجاننقشه کامل استان زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانفروشگاه اینترنتی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجانآموزش پرورش زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانكاروانسرا سنگي زنجانسوغات استان زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانشعار سال 98وانت بار زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانشهربازی زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانسینما بهمن زنجانغاری در استان زنجانچشمه هاي آب گرم طبيعي استان زنجانسد تهم زنجاندشت سهرین زنجان

هر آنچه که باید از کامپیوتر بدانیم


 

 

 

اگربراي خريد کامپيوتر از دوستان و اطرافيان خود سوال کرده ايد کدام سيستم بهتر است، حتماً نام Cache را شنيده ايد شايد نام هايي مثل L2يا L1را هم شنيده باشيد. يا شايد دوستي به شما گفته باشد که «Celeron نخر ‍!Celeron روي خودش Cache نداره!»
با تمام اين صحبت ها و پرس و جوها به نظر مي رسد که Cache در کار کامپيوتر اهميت زيادي دارد. با يک مثال ساده شروع مي کنيم و اهميت کار Cache را بررسي مي کنيم.
يک کتابخانه را فرض کنيد که براي دريافت کتاب بايد از مسئول کتابخانه بخواهيد تا آن کتاب را براي شما از مخزن بياورد. (کتابخانه هاي مهم به اين صورت کار مي کنند). اولين فرد وارد کتابخانه مي شود و کتاب «موبي ديک» را از مسئول کتابخانه مي خواهد. مسئول به مخزن مي رود و کتاب را براي او مي آورد. مراجعه کننده کتاب را باز مي گرداند. مسئول کتاب را به مخزن باز مي گرداند و دوباره باز مي گردد و منتظر نفر بعدي مي شود. اگر مشتري دوم هم به دنبال کتاب «موبي ديک» باشد، مسئول بايد دوباره به مخزن برود. حال اگر در کنار پيش خوان يک قفسه با ظرفيت 10 کتاب قرار دهيم مسئول کتابخانه مجبور نيست براي پيدا کردن کتاب هايي که قبلاً از مخزن آورده شده به مخزن بازگردد. Cache هم به اين صورت کار مي کند.Cache در لغت به معني ذخيره و مخزن است.
اگر از اساس کار حافظه کامپيوتر اطلاع داشته باشيد، در مي يابيد که اين کار مي تواند سرعت کامپيوتر را افزايش دهد. به اين ترتيب که با ذخيره کردن اطلاعاتي که بيشتر مورد استفاده قرار مي گيرد مي توان زمان مورد نياز براي جستجو در تمام اطلاعات حافظه را از بين برد.
حال فرض کنيد که مسئول کتابخانه از يک الگوريتم استفاده مي کند. به اين ترتيب که وقتي کسي براي دريافت کتاب مراجعه مي کند، او بايد ابتدا درون قفسه را نگاه کند و اگر کتاب مورد نظر آنجا نباشد به مخزن مراجعه کند. زماني که مسئول صرف مي کند تا داخل قفسه را بگردد و سپس به مخزن برود، ممکن است نظرتان را براي قرار دادن آن قفسه عوض کند و از خير خريدن قفسه بگذريد.
مهم ترين قسمت ساختن Cache همين است. اين که چگونه مي توان با وجود Cache و با وجود اين زمان اضافي، به بهترين نحو و به صورت بهينه از اين سيستم استفاده کرد.
در کامپيوتر زمان در مقياس نانو ثانيه و شايد کمتر از آن سنجيده مي شود. پردازشگر فقط 60 نانو ثانيه زمان مي خواهد که به اطلاعات داخل RAM دسترسي پيدا کند. ولي با وجود Cache اين زمان تنها 2 نانوثانيه طول مي کشد. به همين دليل 60 نانو ثانيه خيلي طولاني به نظر مي رسد.
اگر يک حافظه کوچک بين RAM و پردازشگر قراربگيرد و کار Caching را انجام دهد و دسترسي به اطلاعات آن با سرعت انجام شود، اين کار به نظر خوب مي رسد.
اگر فقط 30نانوثانيه طول بکشد، يعني نصف زمان لازم براي دسترسي مستقيم پردازشگر به RAM. اين همان L2يا Level 2 Cache است.
اگر اين حافظه را داخل پردازشگر قرار دهيم زمان دسترسي به اين حافظه مساوي زماني است که پردازشگر صرف مي کند تا اطلاعات را پردازش کند. اين همان L1يا Level 1 Cache است. اين نوع Cache در يک پردازشگر پنتيوم 223 مگاهرتزي با 5.3برابر L2کار مي کند که آن هم 2 برابر سريع تر از دسترسي بدون Cache به RAM است.
بعضي از پردازشگر ها هر دو Cache را در داخل خود دارد. اين Cache که بين پردازشگر و RAM قرار داده مي شود و از اجزاي Motherboard است، L3 ناميده مي شود.
زمان اتصال به اينترنت، کمترين سرعت در سرعت هاي موجود در کار با کامپيوتر است. هربار که از اينترنت استفاده مي کنيد، مرورگر اطلاعات صفحه وب را در فايلي ذخيره مي کند و در صورتي که دوباره به همان صفحه برويد (Back) به جاي اتصال به سرور مستقيماً به فايل ذخيره شده مي رود و زمان کمتري صرف مي شود.
Cache تنها در پردازشگر وجود ندارد و مي توان آن را در داخل اجزاي ديگر قرار داد. براي مثال هارد ديسک شما داراي Cache بسيار سريع است. هر بار که اطلاعات خوانده مي شود در Cache هارد ديسک نيز ذخيره مي شود. CD Drive دستگاه شما نيز داراي Cache است.
سالهاست که فلاپي ديسک ديگر کاربرد ندارد. ولي اگر هنوز هم از فلاپي ديسک هايي قديمي خود داريد، مي توانيد با انجام يک عمليات ساده کار Cache را دقيقاً در فلاپي ببينيد.
يک فايل متن به فرض مثال به بزرگي 300کيلوبايت را روي فلاپي بريزيد. يک بار کامپيوترتان را خاموش و روشن کنيد. فايل را از روي فلاپي اجرا کنيد. چراغ فلاپي درايو روشن مي شود و شروع به خواندن فايل مي کند. يک بار ديگر فايل را از روي فلاپي باز کنيد. مشاهده خواهيد کرد که ديگر فلاپي درايو کار نمي کند و فايل به سرعت اجرا مي شود. اين همان ذخيره اطلاعات روي Cache است.
سوال معمولي که در ذهن همه مي تواند باشد اين است که چرا تمام حافظه ها را آنقدر پر سرعت نمي سازند که ديگر نيازي Cache نباشد. در جواب بايد گفت که اين کار کاملاً عملي است ولي قيمت کامپيوتر به شدت زياد مي شود. هدف اصلي استفاده از تمام اين قطعات اين است که کاري را که مي توان با يک قطعه گران انجام داد با تعداد بيشتري قطعه ارزان انجام داد.
در معماري کامپيوتر هدف اين است که پردازشگر با تمام سرعت خود کار کند. براي مثال يک پردازشگر 500 مگاهرتزي، 500 ميليون بار در يک ثانيه يک پردازش را انجام مي دهد. که به عبارتي يک پردازش را در 2 نانو ثانيه انجام مي دهد. بدون Cache هر بار دسترسي به RAM 30 نانوثانيه طول مي کشد. اين امر به اين معني است که براي هر بار دسترسي به RAM ،60 نوبت پردازش به تأخير مي افتد.
اين که چطور اطلاعات هر برنامه Cache (ذخيره) مي شود، به قسمتي از علوم کامپيوتر برمي گردد که Locality Of Reference نام دارد. اين روش يا بهتر بگوييم، تئوري، بيان مي کند که فقط بخش بسيار کوچکي از هر برنامه؛ عامل اصلي اجرا شدن تمام برنامه است. به همين دليل فقط همين قسمت کوچک است که در Cache ذخيره مي شود. توضيح اين تئوري و اينکه دقيقاً چطور از اين تئوري در Caching استفاده مي شود از بحث ما خارج است. حال بهتر در مي يابيد که چرا استفاده از حافظه هاي سريع در کامپيوتر به صرفه نيست و با استفاده از همين سيستم هاي کوچک و ارزان مي توان به سرعت مطلوب نزديک شد.

 

 

پایان مطلب درباره ترفندهای رایانه ای/

برچسب ها  


دیدگاه های شما - ترفندهای کامپیوتر: چگونگي کارکرد Cache در کامپيوتر


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
آرامگاه شیخ براق یا چلبی اوغلو زنجانامامزاده شاه زاده زید الکبیر ابهر زنجانتصادف زنجیره ای در اتوبان زنجان - قزوین یک کشته برجای گذاشتجمعیت هلال احمر زنجان برای کمک به سیل زدگان گلستان آمادگی کامل دارندمسجد چهل ستون زنجانرصد شدن نامحسوس جاده های روستایی زنجانحمام تاریخی یان یان خرمدره زنجانحمام تاریخی روستای خوئین زنجانآتشکده پیرچم زنجانوانت بار زنجانرهبر انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردندبقعه قیدار نبی(ع) زنجانامشب ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می‌شودگذری بر تاریخ 2 هزار ساله زنجانرهبر انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردندرشد حضور دانش آموزان و جوانان زنجانی دراعتکافدر آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم (ع) و حسینیه اعظم زنجان طرح افق اجرا می شود 25 پایگاه آماده جمع‌آوری صدقه سفر در استان زنجان هستندشعار سال 98عملیاتی شدن ساختار جدید حمل و نقل درون شهری زنجانمردم طارم از توزیع میوه تنظیم بازار در این شهرستان ناراضی هستندوضعیت جوی پایدار زنجان در روزهای نخست نوروز توزیع شکر یارانه ای برای قنادی های زنجان هشدار جهاد کشاورزی زنجان نسبت به خطر مصرف قارچ‌های سمی برجای گذاشت ۹ مصدوم بر اثر یک تصادف در زنجانانفجار نارنجک دستی در چهارشنبه‌سوری باعث مرگ یک جوان زنجانی شد مسدود شدن آزادراه زنجان- تبریز پل سردار زنجانقلعه تشویر زنجانمیدان مسگرهای زنجانعمارت ذوالفقاری زنجانمسجد جامع زنجانفرهنگ سازی و مدیریت صحیح برای جلوگیری از چهارشنبه سوزی کشف شدن یک تن و 330 کیلوگرم مواد مخدر امسال در زنجان مجهز شدن لباس فرم پلیس راه زنجان به دوربین رایگان شدن موزه تاریخ طبیعی زنجان برای بازدید علاقه‌مندانحمام حاج داداش زنجانبرگزاری نخستین جشنواره موسیقی گروه نوازی« توفیق » در زنجانالکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه زنجان - قزوین کشف ۸۰ هزار مرغ زنده قاچاق[آرشیو مطالب]

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۵۱
طلوع خورشید ۰۷:۱۶
اذان ظهر۱۳:۲۳
غروب خورشید ۱۹:۳۰
اذان مغرب ۱۹:۴۹
نیمه شب شرعی ۰۰:۴۱
بازدیدها
بازديد امروز :14973
بازديد ديروز :15640
بازديد کل :12121345