موضوعات داغ     سایت جامع استان زنجان   |  سایت خبری زنجان   |   افراد آنلاین : ۲۳۵     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۳ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
استان زنجانمپ زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانمشاهده ترافیک زنجانسایت پزشکان زنجاندرباره سایت استان زنجانطراحی سایت در زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجاننقشه کامل استان زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانفروشگاه اینترنتی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجانآموزش پرورش زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانكاروانسرا سنگي زنجانسوغات استان زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانشعار سال 98وانت بار زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانشهربازی زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانسینما بهمن زنجانغاری در استان زنجانچشمه هاي آب گرم طبيعي استان زنجانسد تهم زنجاندشت سهرین زنجان

علی قره چه لو، روز پنجشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: زیست در طبیعت حق طبیعی وحوش است و این موهبت الهی را نباید از گونه های جانوری گرفت، این آهوان برای ادامه زندگی خود در این مرکز نگهداری می شوند.
وی اظهار داشت: پارسال هشت راس قوچ و میش نیز که در این مرکز، تحت مراقبت و تیمار بودند پس از بهبودی کامل و با توجه به اینکه قابلیت رهاسازی در طبیعت را نداشتند بنابرین به منظور نگهداری به یکی از شکارگاه ها که در امر حمایت و کار تکثیر و پرورش فعال است، تحویل شدند.
قره چه لو، حمایت از حیات وحش را امری بسیار مهم دانست و افزود: قوچ و میش و آهوان بزرگتر به دلیل آسیب دیدگی در این مرکز نگهداری و تیمار می شدند که در این میان برخی آهوان زادآوری کرده و جمعیت آنها در این مکان به رقم 11 راس رسید.
وی ادامه داد: در زمان حاضر پنج بهله پرنده شکاری نیز در این مرکز نگهداری و تیمار می شوند که پس از بهبود و یافتن شرایط پرواز و زیست در طبیعت، نسبت به رهاسازی آنها اقدام خواهد شد.
این مسئول خاطرنشان کرد: مرکز نگهداری حیات وحش باغ دشت سهرین زنجان، مامن جانوران زخمی، مامن گونه های جانوری اعم از پستانداران و پرندگان زخمی و آسیب دیده است.
علی قره چه لو افزود: گونه های جانوری که بنا به دلایلی از طبیعت جدا شده اند در این مرکز تحت مراقبتهای دامپزشکی قرار گرفته و پس از درمان، تیمار و بهبود در زیستگاه اصلی خود رهاسازی می شوند.
وی اظهار داشت: متاسفانه برخی گونه های جانوری توسط شکارچیان با سلاح شکاری زخمی شده و یا به منظور نگهداری به عنوان حیوان خانگی زنده گیری می شوند که اگر شانس با آنها یار باشد به محیط زیست تحویل داده می شوند تا مورد تیمار و درمان قرار گیرند.
قره چه لو، افزود: مرکز نگهداری حیات وحش زخمی و آسیب دیده این استان در سال 86 در منطقه تحت مالکیت این اداره کل واقع در باغ دشت سهرین ایجاد شده است.
وی، وسعت مرکز نگهداری حیات وحش زنجان را قریب سه هکتار ذکر و تصریح کرد: گونه های جانوری تحویل شده به این مرکز، پس از مراقبت و نگهداری و یافتن بهبودی، از سوی دامپزشکان مورد معاینه قرار گرفته و در صورت سالم بودن و داشتن شرایط لازم بازگشت به طبیعت، در زیستگاه های اصلی رهاسازی می شوند.
قره چه لو از شکارچیان و نگهداری کنندگان گونه های جانوری، خواست دست از تهدید حیات وحش برداشته و با حیوانات که آزارشان به کسی نمی رسد مهربان باشند و طبیعت و زندگی را از آنان نگیرند.
مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان نیز گفت: برخی شکارچیان خاطی برغم توصیه ها، هشدارها و برخوردها، بازهم دست به شکار زده و گونه های جانوری و طبیعت را مورد تهدید قرار می دهند.
امجد باقری افزود: همه افراد در حفظ حیات وحش، مسئول هستند و افراد بسیاری در این خصوص با محیط زیست همکاری و تعامل دارند اما در این میان کسانی هستند که حقوق حیوانات را نادیده گرفته و دست به شکار می زنند.
وی تصریح کرد: وقتی پرنده و جانوری با سلاح شکاری زخمی شده و موفق به فرار از دست شکارچی می شود به حتم پس از مدتی به دلیل خونریزی از پا خواهد افتد و در نهایت بعد از تحمل رنج و درد فراوان در آغوش مرگ جای می گیرد که این از انصاف و انسانیت نیست.
باقری از عموم مردم زنجان خواست در صورت مشاهده شکارچیان بلافاصله موضوع را به صورت حضوری و یا از طریق شماره تلفن های 33554001و 09392888657 به ادارات محیط زیست اطلاع دهند تا در این زمینه اقدام لازم انجام شود.
به گزارش ایرنا، منطقه حفاظت شده 'سرخ آباد' در شهرستان های زنجان و طارم و با مساحت 122هزار و 618هکتار از سال 75تحت حفاظت قرار گرفته است و دشت سهرین این منطقه یک زیستگاه با ارزش آهو محسوب می شود.
منطقه شکار ممنوع 'خرمنه سر' نیز به وسعت حدود 77هزار و 885 هکتار در شمال استان زنجان و دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع شده است.
حیات وحش منطقه شامل 'کل و بز، خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش، گرگ، گربه وحشی، کفتار، گراز، کبک دری، کبک چیل، طرلان، دلیجه، شاه بوف، عقاب طلایی و انواع پاسری فرمها' بوده و گونه های گیاهی آن نیز نظیر 'ارس، بلوط، گردو، بنه، ازگیل ، زالزالک، سیاه تلو، افرا، داغداغان، ولیک، آلبالوتلخه، بادام کوهی، راش و انواع گون' می باشد.
منطقه فیله خاصه نیز از سال 86 جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن 110 هزار و 532 هکتار است.
گونه های درختی همانند درختان میوه و صنوبر و گونه های گیاهی همچون انواع آویشن، درمنه، انواع خانواده گندمیان و گیاهان بالشتکی و همچنین آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.
منطقه حفاظت شده انگوران نیز با مساحتی برابر با 92 هزار و 297 هکتار از سال 1349 تحت حفاظت قرار گرفته و پوشش گیاهی منطقه بطور عمده از لاله واژگون، درمنه، چوبک، گون، کلاه میرحسن، لاله، شقایق، کما، مرزه، شکر تیغال، گل حسرت به همراه درختان و درختچه هایی نظیر بنه، بادام، خینجوک، شیرخشت، زرشک، گردو و سنجد تشکیل شده است.
این منطقه زیستگاه مناسبی برای قوچ و میش ارمنی و پازن و دیگر گونه های جانوری ازجمله خرس قهوه ای، روباه معمولی، سیاه گوش، سمور سنگی، کبک دری و چیل، باقرقره، سار، دال، شاه بوف، غاز خاکستری، تنجه، آنقوت، حواصیل، خوتکا، اگرت بزرگ، افعی زنجانی، لاک پشت افغانی و ماهیانی چون سفید رودخانه ای، سس، زرده پر و اسبله است.
پناهگاه حیات وحش انگوران نیز که در جنوب شرق منطقه حفاظت شده انگوران واقع شده از سال 1349 به حفاظت درآمده و از سال 1354 نیز به پناهگاه حیات وحش تبدیل شده و دارای مساحت 29 هزار و 833 هکتاری است.
منطقه شکار ممنوع خراسانلو نیز با منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان همجوار است و در بین 49 درجه و 5 دقیقه تا 49 درجه و 33 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 6 دقیقه تا 36 درجه و 26 دقیقه عرض شمالی واقع شده و وسعت منطقه 70157 هکتار و حداقل ارتفاع 1550 متر و حداکثر 2971 متر و دامنه تغییرات ارتفاعی نیز 1421 متر است.
این منطقه کوهستانی بوده و میزان بارندگی آن بالای 400 میلیمتر در سال است.
پوشش گیاهی منطقه بطور عمده شامل چوبک، بومادران، گون، کلاه میرحسن، پسته وحشی، سیاه تلو است و زیستگاه قوچ و میش وحشی البرز مرکزی می باشد از گونه های دیگر حیات وحش منطقه می توان به خرس قهوه ای، پلنگ، سیاه گوش و از گونه های پرندگان به کبک معمولی نیز اشاره کرد.
منطقه شکار ممنوع خراسانلو واقع در شهرستان های ابهر - خرمدره به دلیل دارا بودن آب و هوای معتدل کوهستانی و زمین‎ های حاصلخیز از تنوع گونه‎های گیاهی و جانوری خاصی برخوردار است و بیش از 13 نوع پستاندار از جمله قوچ و میش ارمنی و البرزی، آهو، پلنگ، خرس قهوه‎ای، خوک وحشی، گرگ و سیاه گوش و 22 گونه از انواع پرندگان چون کرکس، قرقی، سینه سرخ ایرانی، دلیجه، سارگپه در این منطقه زیست می کنند. 
دیدگاه های شما - 11 آهوی دشت سهرین زنجان شرایط بازگشت به طبیعت را ندارند


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
ادامه بارش‌ها تا اواخر روز چهارشنبه در استان زنجان چهار طاق کلیسا ماهنشان زنجانسرای کلبعلی زنجانپل میر بهاء الدین زنجانبیش از ۲۱ هزار نفر از جاذبه های تاریخی استان زنجان بازدید کردندآب انبار رختشویخانه زنجانآرامگاه شیخ براق یا چلبی اوغلو زنجانامامزاده شاه زاده زید الکبیر ابهر زنجانتصادف زنجیره ای در اتوبان زنجان - قزوین یک کشته برجای گذاشتجمعیت هلال احمر زنجان برای کمک به سیل زدگان گلستان آمادگی کامل دارندمسجد چهل ستون زنجانرصد شدن نامحسوس جاده های روستایی زنجانحمام تاریخی یان یان خرمدره زنجانحمام تاریخی روستای خوئین زنجانآتشکده پیرچم زنجانوانت بار زنجانرهبر انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردندبقعه قیدار نبی(ع) زنجانامشب ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده می‌شودگذری بر تاریخ 2 هزار ساله زنجانرهبر انقلاب سال 98 را سال «رونق تولید» نامگذاری کردندرشد حضور دانش آموزان و جوانان زنجانی دراعتکافدر آستان مقدس امامزاده سید ابراهیم (ع) و حسینیه اعظم زنجان طرح افق اجرا می شود 25 پایگاه آماده جمع‌آوری صدقه سفر در استان زنجان هستندشعار سال 98عملیاتی شدن ساختار جدید حمل و نقل درون شهری زنجانمردم طارم از توزیع میوه تنظیم بازار در این شهرستان ناراضی هستندوضعیت جوی پایدار زنجان در روزهای نخست نوروز توزیع شکر یارانه ای برای قنادی های زنجان هشدار جهاد کشاورزی زنجان نسبت به خطر مصرف قارچ‌های سمی برجای گذاشت ۹ مصدوم بر اثر یک تصادف در زنجانانفجار نارنجک دستی در چهارشنبه‌سوری باعث مرگ یک جوان زنجانی شد مسدود شدن آزادراه زنجان- تبریز پل سردار زنجانقلعه تشویر زنجانمیدان مسگرهای زنجانعمارت ذوالفقاری زنجانمسجد جامع زنجانفرهنگ سازی و مدیریت صحیح برای جلوگیری از چهارشنبه سوزی کشف شدن یک تن و 330 کیلوگرم مواد مخدر امسال در زنجان [آرشیو مطالب]

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۴۸
طلوع خورشید ۰۷:۱۳
اذان ظهر۱۳:۲۲
غروب خورشید ۱۹:۳۲
اذان مغرب ۱۹:۵۱
نیمه شب شرعی ۰۰:۴۰
بازدیدها
بازديد امروز :9384
بازديد ديروز :15111
بازديد کل :12147496