موضوعات داغ     سایت جامع استان زنجان   |  سایت خبری زنجان   |   افراد آنلاین : ۴۶۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۴ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
استان زنجانمپ زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانمشاهده ترافیک زنجانسایت پزشکان زنجاندرباره سایت استان زنجانطراحی سایت در زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجاننقشه کامل استان زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانفروشگاه اینترنتی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجانآموزش پرورش زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانكاروانسرا سنگي زنجانسوغات استان زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانشهربازی زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانسینما بهمن زنجانغاری در استان زنجانچشمه هاي آب گرم طبيعي استان زنجانسد تهم زنجاندشت سهرین زنجانمجموعه زیبای گردشگری و تفريحي گاوازنگ زنجانمس زنجان

موزه های زنجان : عمارت ذوالفقاری در یکی از محلات قدیمی شهر زنجان موسوم به محله  دالان آلتی در ضلع شمالی سبزه میدان زنجان و مسجد جامع زنجان قرار دارد.

عمارت ذوالفقاری ساختمان مسکونی و اداری حکمران زنجان بوده و از مجموعه بناهای اندرونی و بیرونی و بخشهای مختلفی تشکیل یافته بود.

از این مجموعه در حال حاضر فقط عمارت بیرونی باقی مانده که به نام "عمارت محمود خان ذوالفقاری" معروف است.
عمارت ذوالفقاری به روایاتی این خانه توسط سردار اسعدالدوله (پدر محمود خان) در اواخر حکومت قاجار بنا گردیده و پس از وی محمودخان در آن اقامت داشته است.
در گذشته این بخش از شهر زنجان محله ­ی اعیان نشین بوده و مجموعه بناهایی در سبک و الگویی همسان همچون خانه وزیری، خانه خدیوی، عمارت دارایی و... در این محل ساخته شده بود.
بعد از انقلاب اسلامی عمارت ذوالفقاری مدت ها در اختیار یکی از نهادهای انقلابی بود و تا ثبت این بنا در فهرست آثار ملی کشور به دلیل متروک ماندن و عدم مراقبت های لازم آسیب فراوانی دید.
در جریان توسعه و تعریض خیابان طالقانی دیوار و سر در ورودی بنا بطور کامل تخریب گردید.
در سالهای اخیر نیز با اجرای طرحهای عمران شهری، آسیب زیادی به بنا وارد آمده است.
از جمله با احداث خیابان زینبیه و عبور آن از داخل حیاط عمارت، قسمتی از عرصه ی عمارت ذوالفقاری از بین رفت و بخش عمده دیگر به پارك تبدیل گردید.
در سال 1379 میراث فرهنگی استان زنجان تصمیم به حفاظت و مرمت عمارت ذوالفقاری گرفت و در این راستا بنای مذکور در چندین مرحله مرمت و باز سازی گردید.
با انتقال مجموعه آثار بدست آمده از معدن نمک چهرآباد در سال1386 موزه موقت مومیایی­ ها در این مکان بوجود آمد و در سال 1388 اولین موزه باستانشناسي استان زنجان در عمارت ذوالفقاری افتتاح گردید.
این بنا در تاریخ 25/12/75 به شماره 1852 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
بخش باستان شناسی موزه :
بخش پیش از تاریخی عمارت ذوالفقاری :
در این بخش اشیاء دوره پیش از تاریخی مکشوفه از استان زنجان از محوطه های تپه نور سلطانیه مربوط به هزاره پنجم ق م و تپه خالصه خرمدره مربوط به هزاره ششم ق م و سها چای تپه مربوط به هزاره چهارم ق م نگهداری می شوند این اشیا شامل انواع کاسه های سفالین ساده و منقوش انواع ابزار سنگی بنام میکرولیت و ابزار استخوانی و پیکرک های حیوانی است .
بخش تاریخی عمارت ذوالفقاری :
در این بخش انواع ظروف سفالین عصر آهن مکشوفه از زنجان شامل انواع سفالهای خاکستری و نخودی، ظروف سفالین لعابدار دوره اشکانی، انواع خمره های ذخیره آرد، انواع ابزار جنگی از جنس مفرغ شامل سرگرز و پیکان، سرپیکان و شمشیر های ساده و منقوش است.
بخش اسلامی عمارت ذوالفقاری :
در این بخش انواع اشیاء دوره اسلامی شامل پی سوزهای ساده و لعابدار دوره ایلخانی، ظروف مسی قلمزنی ،کاشی های ستاره ای و زرین فام مکشوفه از گنبد سلطانیه، سکه های دوره های مختلف تاریخی از دوره تاریخی تاپایان دوره اسلامی  نگهداری می شوند.
مردان نمكی زنجان :
مرد نمكي 1:
با وجود كشف استثنائي مرد نمكي 1 در سال 1372 متاسفانه تلاش چنداني براي تعطيل نمودن استخراج مكانيكي و لغو بهره برداري از معدن صورت نگرفت.
در پائيز 1383 معدن كاران در حين كار با بولدوزر مجددا با بقاياي اسكلت انساني مواجه شدند كه به دليل كار با بولدوزر تا حد زيادي متلاشي شده بود.
با جستجوي معدن كاران در ميان خاك های آشفته علاوه بر جمع آوري قسمت هايي از بقاياي انساني تكه تكه شده، شماري اشيا بدست آمد كه توسط بهره بردار به اداره ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان منتقل شد.
بررسي­ هاي اوليه بر روي بقاياي انساني، كه پس از انتقال به ميراث فرهنگي، مرد نمكي 2 نام گذاري شد نشان داد كه اين بقايا متعلق به مردي ميانسال با ميانگين قد حدود 180 سانتي متر بوده كه در جريان ريزش ديواره­ها و سقف تونل كشته شده است.
از جمله اشيايي كه همراه اين مرد نمكي يافت شد مي ­توان به تكه سبد و ميخ هاي چوبي، طنابهاي گياهي، منسوجات و ... اشاره نمود.
مرد نمكي 2:
كشف اتفاقي مرد نمكي 2 و مجموعه­اي از اشيا موجب از سر گيري پژوهش ­هاي باستان شناختي در معدن نمك چهرآباد بعد از گذشت 11 سال گرديد.
بنابراين كاوش در معدن به منظور نجات بخشي آثار و بقاياي باقي مانده ابتدا به سرپرستي امير الهي و سپس ابوالفضل عالي در دي و بهمن سال 1383 انجام شد و فصل دوم كاوش نيز در پائيز 1384 ادامه يافت.
مرد نمكي 3:
بقاياي مرد نمكي 3 همچون مرد نمكي 2 به صورت اتفاقي و طي كار باطله برداري بولدوزر توسط معدن كاران در سال 1383 كشف شد.
به دليل كشف موميايي توسط بولدوزر، اين جسد نيز به صورت متلاشي شده و تكه تكه يافت گردید.
(بقاياي موميايي شماره 3 شامل: استخوان، لباس و قسمت هايي از بافت نرم فردي بود كه همچون معدنچيان ديگر بر اثر ريزش تونل و سقوط يك سنگ چند تني روي او كشته شده بود.)
مرد نمكي 4:
مرد نمكي 4 سالم ­ترين و كامل­ ترين موميايي مكشوفه از معدن چهرآباد زنجان است.
عليرغم آسيب ديدگي به هنگام مرگ تقريبا بيشتر قسمت­هاي بدن سالم باقي مانده است كه شامل مجموعه استخوان­ها و بافت نرم وي است كه بر اثر از دست دادن آب بدن كاملا خشك شده است.
به هنگام كشف جسد در وضعيت دمر قرار داشت. به شكلي كه صورت و قسمت جلوي بدن روي خاك قرار گرفته بود. دست­ها از ناحيه آرنج خم شده دست چپ روي زمين و دست راست در حالت تقريبا مشت شده بود.
پاي راست به صورت نيمه باز و پاي ديگر جمع شده در زير شكم قرار داشت. با وجود شكستگي جمجمه در چند قسمت دليل مرگ براساس تحقيقات انجام يافته توسط دكتر شكوهي  با عكسبرداري سي تي اسكن، فشار بر قفسه سينه و پارگي قلب در نتيجه ريزش تونل­ها و ريزش خاك و آوار روي وي بوده است.
 بر اساس تحقيقات انجام گرفته مشخص شد اين موميايي طبيعي، پسر جواني بوده كه به هنگام مرگ حدود 16 سال داشته است. قد اين موميايي 170 تا 175 سانتي متر است.
بر گوش­هايش حلقه هايي از جنس نقره ديده مي شود. موهاي سر وي كوتاه و به رنگ خرمايي است.
به همراه اين جوان موميايي شده اشياي جالب توجهي نيز كشف گرديد.
يكي از اين اشيا چاقوي فلزي با دسته استخواني است كه در غلافي چرمي به كمربند پارچه اي او بسته شده است ازاشياي ديگر مي­توان به دو كوزه كوچك سفالي سالم اشاره كرد.
همچنين ظناب­ هاي گياهي، يك مهره كوچك با لعاب ابي، يك پي سوز سالم دود زده، 11 تكه سفال و ... نيز همراه اين جسد يافت شده است.
از ويژگي هاي بسيار مهم اين موميايي طبيعي، لباس كامل است كه برتن او ديده مي­شود.
اين لباس از بالا پوشي بلند، يك شلوار و كفش چرمي تشكيل شده است.
مرد نمكي 5:
اين موميايي طبيعي در كاوش فصل دوم در حالي يافت شد كه به جز سر بقيه قسمت­هاي بدن زير صخره و سنگ­هاي آواري بزرگ قرار گرفته بود­. شكل جسد نشان مي­داد كه اين شخص نيز همچون نمونه­هاي قبلي بر اثر حادثه­اي كه منجر به تخريب و ريزش تونل گرديده­، كشته و مدفون شده است بر خلاف موميايي نمكي شماره 4 بيشتر بافت بدن مرد نمكي 5 پوسيده شده و از بين رفته بود بافت نرم فقط در قسمت­هايي كوچك از دو دست، پاها بخش­هايي از صورت، سينه و لگن باقي مانده بود. كم بودن ميزان نمك در اين محيط، نفوذ آب از بالاي كوه به اين بخش از معدن از دلايل اصلي پوسيده شدن زياد مرد نمكي 5 است.
 
نتـايـج:
پيش از كاوش­هاي دو فصل 83 و 84 در معدن نمك چهر آباد براساس يافته­ هاي سال 72 تصور بر اين بود كه معدن، محل كشته شدن شاهزاده ساساني و يا نماينده هيئت حاكمه اقوام سكايي در سده 8 پيش از ميلاد بوده است.
اما با كاوش­ هاي دو فصل اخير مشخص گرديد كه همه موميايي ­هاي مكشوفه از معدن كارگران و معدن كاراني بودند كه در نتيجه ريزش معدن و فرو ريختن ديواره­ ها و سقف و تونل­ ها كشته و مدفون شده­ اند.
طبق كاوش ­هاي انجام يافته همچنين مشخص شد كه معدن از حدود نيمه هزاره اول شناسايي شده است.
بر اساس آزمايشات ساليابي كربن 14 مشخص شد كه مرد نمكي 3، 4، 5، مربوط به دوره هخامنشي با قدمت حدود 2300 سال و مرد نمكي 1، 2، مربوط به دوره ساساني، با قدمت حدود 1500 تا 1700 سال قبل است. بنابراين با توجه به شواهد و مدارك موجود، ريزش تونل­هاي معدن چهر آباد، دست كم دوبار رخ داده است. نخستين بار در حدود 2300 سال پيش و به هنگام فعاليت معدن كاران بخش بزرگي از تونل­هاي معدن ريزش و در آن مردان نمكي 3، 4، 5 كشته شده اند و سپس با گذشت چندين قرن سال دوباره حادثه ه­اي ديگر در معدن نمك رخ داده و در نتيجه آن مردان نمكي 1 و 2 نيز كشته و مدفون گردیده ­اند.
در حال حاضر به استثناي موميايي نمكي شماره 1 كه در موزه ملي كشور و در تهران نگه داشته مي شود ، بقيه اجساد و اشياي بدست آمده از معدن چهرآباد در موزه ذوالفقاري استان زنجان در شرايط مطلوب، تحت نظارت كارشناسان مربوطه نگه داري می گردد.
شماره تلفن موزه عمارت ذولفقاری: 02433336121

سال تأسيس موزه عمارت زنجان: بهمن ماه سال 1387

ساعت بازديد از عمارت ذولفقاری :در 6 ماهه اول سال از ساعت 9 صبح الی 20 و 6 ماهه دوم سال از ساعت  9 صبح الی 18

تعطيلي موزه: ندارد بجز تعطیلات رسمی جمهوری اسلامی ایران

مبلغ ورودی: بازدید کننده محترم داخلي 25000 ريال و بازدید کننده محترم خارجي 150000 ريال می باشد.

منبع:میراث زنجان

 
دیدگاه های شما - موزه مردان نمكي زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
مجهز شدن لباس فرم پلیس راه زنجان به دوربین رایگان شدن موزه تاریخ طبیعی زنجان برای بازدید علاقه‌مندانحمام حاج داداش زنجانبرگزاری نخستین جشنواره موسیقی گروه نوازی« توفیق » در زنجانالکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه زنجان - قزوین کشف ۸۰ هزار مرغ زنده قاچاقخانه باغ معین زنجانقلعه بهستان ماهنشان (زنجان) میدان انقلاب زنجانپایین آمدن سن مصرف دخانیات در استان زنجانتعیین تکلیف پسماندهای سرب و روی در سال 98پایان یافتن صف‌های خرید مرغ تا 48 ساعت آینده پیش‌بینی شدتصویب راه‌ آهن زنجان به همداناولویت های اعزام راهیان نورروایت زندگی سخت «مرد بی‌دست»تمدید فراخوان انتخاب پیمان‌کار طرح سبزه‌میدان زنجان برنامه‌ های ویژه نوروز ۹۸ صدا و سیمای مرکز زنجانرصد شدن روند عرضه گوشت مرغ در زنجانتصادف در آزادراه زنجان به قزوین۲ کشته برجای گذاشتزنجانیها مراقب کلاهبرداری از طریق کارت‌خوان‌ سیار باشید!!!مشخص شدن رئیس و هیئت رئیسه جدید اتاق بازرگانی زنجانامداد رسانی به در راه مانده ها در جاده های استان زنجاندلیل گرانی بازار میوه در زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانکشف کولر گازی قاچاق در زنجانآماده باش پلیس زنجان در تعطیلات عید نوروزیبارانی شدن هوای زنجان در چند روز آیندهگزارشی از حال و روز مرغحجت‌ الاسلام علی یوسفی جایگزین سعید ناصری در ستاد اقامه نماز زنجانبیش از ۲۳۰ نوع گیاه دارویی در استان زنجان شناسایی شده استواگذاری زمین برای ساخت واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی زنجانارتقا درجه محمدرضا عباسی فرمانده تیپ زنجانمایک اولز و اتحاد علیه ایران هسته ایفوت کارگر ساختمانی در وحیدیه زنجانقلم زنی زنجانملیله کاری زنجانمسگری زنجانچاقو سازی زنجانچاروق دوزی زنجانگلیم بافی زنجان[آرشیو مطالب]

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۱
طلوع خورشید ۰۶:۲۵
اذان ظهر۱۲:۲۵
غروب خورشید ۱۸:۲۵
اذان مغرب ۱۸:۴۳
نیمه شب شرعی ۲۳:۴۳
بازدیدها
بازديد امروز :11316
بازديد ديروز :18676
بازديد کل :12039994