محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۹۴     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۱۶ °C
دمای زنجان در ساعات آینده


محبوب ترین ها
اولين شهردار زنجان thumb_up2 | thumb_down0
۱۳۹۷/۱۱/۲۸

مشاهیر زنجان :پيرمرد آنقدرها صاف و صميمي بود كه پس از هفتاد سال ، از روي عكس سياه و سفيد روتوش نشده اش نيز مي توان صداقتش را به وضوح مشاهده كرد.

 پالتوي ماهوت قهوه اي ، كلاه سـاده قزاقي ، پيراهن خاكستري بي يقه ، كه دگمه هايش را تا انتها بســته ، و لبخندي بســــيار بي ريا و دلنشين ، كه بر لبان درشت ولي زيبايش نشسته اگر نتواناز اين مشخصات ، ســـــادگيش را تشخيص داد ، ايستادني بســــيار استوار كه قامت موزونش را بسي كشيده تر نشان مي دهد ، حتما ثابت مي كند كه اين مرد ، درست به اندازه نيازش ، بخود ميرسد و بيش از توانش ، به امورات شهرداري ، مي پردازد.

اين شهردار نجيب كه گل سر سبد ، شـــهرداران جهان است و من مطمئنم كه اگر ويكتور هوگو ، مي دانسـت كه پس از او ، در شهر زنجان شهرداري اينچنين ظهور خواهد كــــرد متاب بينوايان را به وي تقديم مي كرد.
اگر پيرمردان حسرت دوران جواني خود را مي خورند و از ايام دوران ماضــــي ، و محيت ها و صداقت هاي بي رياي آن روزگار ، به نيكي ياد ميكنند ، مرحون خدمات چنين انسانهائيست.

مرحوم حاج علي اكبر توفيقي در سال 1251 ه.ش در شــــهر زنجان چشم به جهان گشود.
دوران كودكــي و نوجواني او در زادگاهش و دروس متداول زمان خود را در همين ايام در مكتب خانه هاي شهر فرا گرفت.

در سنين جواني براي كار عازم باكو شده و در معدن زغال ســـــنگ آن منطقه مشــــغول كار گرديد و اسـتعداد برنامه ريزي و نيز دورانديشي او باعث شد تا با حقوق ماهي سه ريال در باكو صاحب امكانات بسيار شود.
ولي بعد از مدتـــي در زمان قدرت يافتن بولشـــويكها از باكو اخراج و قبل از عزيمت به ايران به قصد زيارت عتبات عاليات راهي كربلا شده و پس از زيارت به وطن بازگشت.

در حدود سال 1300 ه.ش در زمان احمد شـــــاه قاجار به عنوان رييس بلديه ي زنجان (شــــهرداري آن زمان) مشغول بكار شد.

آثار و خدمات ارزنده آن مرحوم در مدت تصدي اين پســــت به شهر زنجان براي چند نسل پيش مايه هي رفاه و آسايش و براي نسل امروز و آيندگان مجالي براي تامل در فرهنگ بومي شــــهر به شـــــمار مي رود.
مرحـــوم توفيقي در زمان غائله آذربايجان 28 آبانماه 1324 ه.ش توســـط عمال حزب توده دستگير و به مدت سه ماه در اسارت حزب توده مي ماند.
همزمان با آزادي ايشان مردم شـــهر به خيابانها ريخته و با قرباني كردن گوسفند به استقبال شهردار محبوب خود ميروند.
همين امر موجب وحشـــــت حزب شده و 24 ساعت بعد از آزادي به منزل ايشان هجوم آورده چون وي را نمي يابند دو تن از فرزندانش را به نامهاي مخـتار و احمد را گروگان مي گيرند.
وقتي آن مرحوم از ماجرا اطلاع مي يابد خود را معرفي و پس از يك ماه اســـارت ، سرانجام در عصر روز چهار شنبه 29 اسفند 1324 در محل كارخانه كبريت زنجان به همراه سه نفر ديگر به دسـت توده اي ها به شهادت مي رسد.

مرحوم توفيقي در دوره يك ماهه اسارت خود يك مســـيحي هم بندش به نام ادوارد را كه تحــــت تاثير حالات و منش و تبليغات ايشان قرار گرفته بود مســــلمان نموده و به علي تغيير نام داد ، كه او نيز به همراه مرحــــــوم توفيقي به شهادت رسيد.
مردم شهر پيكر مطهر آن بزرگوار را چنانكه در شــــا’ن او بود تشييع كرده و در محل قبرستان بالا و بنا به وصيت او در كنار علي "ادوارد" به خاك سـپردند.
زنده ياد حاج علي اكبر توفيقي داراي دو پسر به نامهاي مرحوم احمد و مرحوم مخــــــتار و يك دختر به نام مرحومه زيبنده بودند كه اين مرحوم خود باني خير بوده و حمام و مسجد روستاي پنبه جوق را بنا كرد.

خدمات مرحوم حاج علي اكبر توفيقي :
آن مرحوم خدمات ارزنده اي در شهر انجام داده اند.
بسياري از آنها اينك از بين رفته اند و برخي نيز علي رغم تغيير كاربري همچنان پابرجايند تا تعهد ، دلســــوزي و نوعدوستي آن مرد بزرگ را براي نسل ها شهادت دهند.

از جمله آثار باقي مانده موجود مي توان به موارد زير اشاره نمود:

1. احداث اولين مدرسه در محله سرچشـــــمه زنجان كه به مدرسه توفيق مشهور است. بناي قديمـــي مدرسه در سال 56 تخريب و نوسازي شد.
2. احداث بناي رختشويخانه كه در رديف آثار ملي به ثبت رسيده است.
3. اجراي سد خاكي تهم رود .
4. احداث بناي دباغ خانه در قسمت شمالي خيابان خيام .
5. بناي مسجد غريبيه در محله ي ميدان توفيقي كه به دليل اجراي طرح خيابان خواجه نصير ، آن ميدان و بناي قديمي مسجد متاسفانه تخريب و مسجد جديدي به جاي آن احداث گرديد.
6. احداث بناي كشتارگاه زنجان كه در حال حاضر با اضافه نمودن به زيربنا به عنوان اداره ي ميراث فرهنگـي مورد استفاده قرار ميگيرد.
7. كشف نخستين معدن مس منطقه در بايچه باغ زنجان.

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - اولين شهردار زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۳۳
طلوع خورشید ۰۶:۵۹
اذان ظهر۱۳:۱۱
غروب خورشید ۱۹:۲۳
اذان مغرب ۱۹:۴۱
نیمه شب شرعی ۰۰:۲۸
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :1562
بازديد ديروز :7455
بازديد کل :4656251