محبوب ترین ها    | استان زنجان | تبلیغات در سایت زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۲۳۳     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۱۱ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۷/۱۲/۲۳

 در یک میهمانی دوستی از زندگی سخت یک خانواده چهار نفره در یکی از روستاهای اطراف شهر زنجان برایم مطلبی را می‌گوید که با کمبودها و نداری در این روزگار سخت و گرانی‌های افسار گسیخته زندگی می‌گذرانند.

کنجکاو می‌شوم تا بروم و از نزدیک زندگی آنها را ببینم و با مشکلات آنها آشنا شوم، از طریق چند نفر و پس از کلی پرس و جو شماره «علیرضا ملکی» را پیدا می‌کنم قرار می‌گذاریم و پس از چند روز راهی روستای سلمانلو در نزدیکی شهر زنجان می‌شویم.

وارد روستا می‌شویم اما پس از تماس با او متوجه می شویم آقای ملکی در حاشیه روستا زندگی می‌کند که کمی با مرکز روستا فاصله دارد، مرد ترکه‌ای با چهره‌ای آفتاب سوخته به همراه دو فرزندش استقبال گرمی از ما می‌کنند زودتر از ما حرکت می‌کند و می‌گوید برای امنیت خانواده سگ نگهداری می‌کنیم شما غریبه هستید اگر بگیرد ولتان نمی‌کند.

با مشایعت مرد قصه ما، وارد خانه می‌شویم، یک خانه تازه‌ساز روستایی که به همت دولت قبل و وام‌هایی که به روستاییان داده شده نوسازی و بهسازی شده است.

خانه‌ای ساده، محقر و رنگ و رو رفته و با کمترین امکانات یک زندگی اولیه که چهار نفر در آن زندگی می‌کنند، با لهجه غلیظ ترکی می‌گوید «علیرضا ملکی» هستم 44 ساله و متولد 1353 ساکن روستای «سلمانلوی» زنجان و سریع به سراغ اصل ماجرا می‌رود، 11 ساله بودم که در اطراف روستا پایم روی سیم برقی که از دکل برق افتاده بود رفت و دچار سوختگی شدید شدم، هشت ماه در بیمارستان بستری بودم و وقتی از بیمارستان ترخیص شدم دیگر دو دستم را از دست داده بودم.

حدود سال 64 بود که تلاش‌های من و خانواده برای اینکه بتوانیم از شرکت برق آن موقع خسارت معلولیتم را بگیریم راه به جایی نبرد، 30 ساله بودم که ازدواج کردم و اکنون دو فرزند پسر دارم که یکی کلاس اول و دیگری در کلاس پنجم درس می‌خواند.

ملکی در مورد اینکه چرخ زندگی آنها چگونه می‌چرخد، می‌گوید زندگی من و خانواده‌ام فقط پول یارانه و مبلغی که بهزیستی می‌دهد که سر جمع حدود 466 هزار تومان است، می‌چرخد و من و خانواده هیچ منبع درآمد دیگری نداریم.

با شنیدن این حرف واقعا در جایم میخکوب می‌شوم مگر می‌شود یک زندگی چهار نفره را با این مبلغ اداره کرد، باید اسکار بهترین اداره زندگی به مادر این خانواده داده شود، چرا که این مبلغ شاید فقط خرج چند روز از زندگی برخی خانواده‌ها باشد.

آقای ملکی با تشریح ابعاد دیگری از وضعیت زندگی سخت خود ادامه می‌دهد امروز برای اداره همه امور زندگی خود با مشکل روبه‌رو هستم، پول برق، آب و گاز را نمی‌توانم پرداخت کنیم، حتی برخی روزها برای تهیه نان خالی سفره خانواده مانده‌ام.

اشک در چشم‌هایش حلقه می‌زند، با خطاب به من و همکارانم می‌گوید، واقعا برخی روزها برای مخارج بسیار جزئی و ساده زندگی هم مشاجره می‌کنیم.

با این جمله سکوت بین ما حاکم می‌شود و دیگر نه مرا یارای سؤال و نه او را یارای جواب است، سکوت فضای خانه با چای لب دوز و لب سوز همسرش شکسته می‌شود، همسرش چای را با حوصله در نعلبکی می‌ریزد و به آرامی در جلوی دهان آقای ملکی قرار می‌دهد و آرام چای را با دستان مهربان و فداکار همسرش می‌خورد.

از پیگیری مسؤولان در مورد او و خانواده‌اش سؤال می‌کنم، سرش را پایین می‌اندازد و می‌گوید تاکنون حتی یک نفر از مسؤولان هم درب خانه مرا باز نکرده‌اند تا از مشکلات من و خانواده آگاه شوند.

می‌گوید همه زندگی من و فرزندانم وابسته به همسرم است و اگر وی در خانه نباشد ما با مشکل روبه‌رو هستیم به ویژه من که اگر همسرم نباشد حتی از تشنگی و گرسنگی می‌میرم.

می‌گویم از بهزیستی استان زنجان پیگیر امور زندگی خانواده‌ات هستی، می‌گوید بهزیستی رسیدگی می‌کند خدا خیرشان دهد، اما با مبلغی که بهزیستی به من می‌دهد کجای زندگی‌ام را سر و سامان بدهم وقتی از پایین بودن مبلغ گلایه کردم گفتند، قانون است، قانون مجلس شورای اسلامی.

می‌گوید بارها و بارها به استانداری و حتی ریاست جمهوری در تهران مراجعه کرده‌ام تا برای زندگی من تصمیم درستی گرفته شود، اما تاکنون هیچ ثمری نداشته است.

می‌گوید آخرین باری که میوه‌ خورده‌ایم یادم نمی‌آید، یعنی با این همه مشکلات میوه در زندگی ما جایی ندارد.

با آه تلخی ادامه می‌دهد، من باید با بچه‌هایم و زندگیم چکار کنم، چرا کسی رسیدگی نمی‌کند من توانایی اداره زندگی خود و خانواده‌ام را ندارم، چرا نباید به من کمک شود؟

همسرش هم با تکرار مشکلات زندگی می‌گوید همه کارهای آقای ملکی را خودم انجام می‌دهم به همه جا مراجعه کردیم، ولی متاسفانه تاکنون موفق نشدیم که کمکی از نهادها و سازمان‌های متولی بگیریم.

من حتی قادر نیستم برای چند ساعت به خانه پدرم بروم، چرا که در این صورت زندگی او به مشکل برخواهد خورد و مجبورم همیشه در کنار آنها باشم.   

این روزگار سخت یک پدر است، پدری که توانایی‌هایی خیلی از پدران را ندارد و امروز چشم به راه همت مسؤولان است تا بتواند زندگی خود و خانواده چهار نفره‌اش را بچرخاند زندگی که امروز با چند دست هم نمی‌چرخد.

منبع:فارس زنجان


برچسب ها     


دیدگاه های شما - روایت زندگی سخت «مرد بی‌دست»


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۴:۲۳
طلوع خورشید ۰۶:۰۵
اذان ظهر۱۳:۱۳
غروب خورشید ۲۰:۲۱
اذان مغرب ۲۰:۴۲
نیمه شب شرعی ۰۰:۲۲
بازدیدها
بازديد امروز :4991
بازديد ديروز :21942
بازديد کل :13254693