موضوعات داغ     سایت جامع استان زنجان   |  سایت خبری زنجان   |   افراد آنلاین : ۴۶۳     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۴ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
استان زنجانمپ زنجانساختمان پزشکان زنجانبانک اطلاعات پزشکان استان زنجاندیوار زنجانآشنایی کامل با اقلیم آب و هوای استان زنجانکانال تلگرام استان زنجانپورتال استان زنجانمشاهده ترافیک زنجانسایت پزشکان زنجاندرباره سایت استان زنجانطراحی سایت در زنجانهوای زنجانتبلیغات در سایت زنجانمرکز خرید و فروش خودرو زنجاناطلاعات عمومی استان زنجانبانک کوثر زنجاننقشه کامل استان زنجانتبلیغات در زنجانترافیک آنلاین استان زنجانمساحت استان زنجانمساحت شهر زنجاننام دیگر شهر زنجانشهرهای زنجاناخبار استان زنجانبانک انصار زنجاناذان صبح به افق زنجانجاهای دیدنی زنجاناستان زنجان.pdfبیمه پاسارگاد نمایندگی زنجانفروشگاه اینترنتی زنجانسایت خبری زنجانبازار خودرو زنجانخرید بلیط زنجانآژانس مسافرتی زنجانکاملترین مقاله گنبد سلطانیه زنجانآموزش پرورش زنجاندیوارزنجانشهرک خودرو زنجانكاروانسرا سنگي زنجانسوغات استان زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانپرواز زنجان به مشهدسوالات مذهبی : احکام صیغه - پاسخ به سوالات شرعیبازار آنلاین زنجانکد پستی استان زنجان و شهرهای زنجانهلال احمر زنجانمجوز پورتال استان زنجانشهربازی زنجانجمعیت استان زنجانجمعیت شهر زنجانزبان مردم زنجانبانک استان زنجانبانک مهر اقتصاد زنجانتفرجگاه های زنجانتبلیغات اینترنتی در استان زنجانفروشگاه اینترنتی کتاب زنجاننرخ کرایه تاکسی ها در زنجانفروشگاه صنایع دستی زنجاننقشه آنلاین ترافیک+زنجانسینما بهمن زنجانغاری در استان زنجانچشمه هاي آب گرم طبيعي استان زنجانسد تهم زنجاندشت سهرین زنجانمجموعه زیبای گردشگری و تفريحي گاوازنگ زنجانمس زنجان

 در یک میهمانی دوستی از زندگی سخت یک خانواده چهار نفره در یکی از روستاهای اطراف شهر زنجان برایم مطلبی را می‌گوید که با کمبودها و نداری در این روزگار سخت و گرانی‌های افسار گسیخته زندگی می‌گذرانند.

کنجکاو می‌شوم تا بروم و از نزدیک زندگی آنها را ببینم و با مشکلات آنها آشنا شوم، از طریق چند نفر و پس از کلی پرس و جو شماره «علیرضا ملکی» را پیدا می‌کنم قرار می‌گذاریم و پس از چند روز راهی روستای سلمانلو در نزدیکی شهر زنجان می‌شویم.

وارد روستا می‌شویم اما پس از تماس با او متوجه می شویم آقای ملکی در حاشیه روستا زندگی می‌کند که کمی با مرکز روستا فاصله دارد، مرد ترکه‌ای با چهره‌ای آفتاب سوخته به همراه دو فرزندش استقبال گرمی از ما می‌کنند زودتر از ما حرکت می‌کند و می‌گوید برای امنیت خانواده سگ نگهداری می‌کنیم شما غریبه هستید اگر بگیرد ولتان نمی‌کند.

با مشایعت مرد قصه ما، وارد خانه می‌شویم، یک خانه تازه‌ساز روستایی که به همت دولت قبل و وام‌هایی که به روستاییان داده شده نوسازی و بهسازی شده است.

خانه‌ای ساده، محقر و رنگ و رو رفته و با کمترین امکانات یک زندگی اولیه که چهار نفر در آن زندگی می‌کنند، با لهجه غلیظ ترکی می‌گوید «علیرضا ملکی» هستم 44 ساله و متولد 1353 ساکن روستای «سلمانلوی» زنجان و سریع به سراغ اصل ماجرا می‌رود، 11 ساله بودم که در اطراف روستا پایم روی سیم برقی که از دکل برق افتاده بود رفت و دچار سوختگی شدید شدم، هشت ماه در بیمارستان بستری بودم و وقتی از بیمارستان ترخیص شدم دیگر دو دستم را از دست داده بودم.

حدود سال 64 بود که تلاش‌های من و خانواده برای اینکه بتوانیم از شرکت برق آن موقع خسارت معلولیتم را بگیریم راه به جایی نبرد، 30 ساله بودم که ازدواج کردم و اکنون دو فرزند پسر دارم که یکی کلاس اول و دیگری در کلاس پنجم درس می‌خواند.

ملکی در مورد اینکه چرخ زندگی آنها چگونه می‌چرخد، می‌گوید زندگی من و خانواده‌ام فقط پول یارانه و مبلغی که بهزیستی می‌دهد که سر جمع حدود 466 هزار تومان است، می‌چرخد و من و خانواده هیچ منبع درآمد دیگری نداریم.

با شنیدن این حرف واقعا در جایم میخکوب می‌شوم مگر می‌شود یک زندگی چهار نفره را با این مبلغ اداره کرد، باید اسکار بهترین اداره زندگی به مادر این خانواده داده شود، چرا که این مبلغ شاید فقط خرج چند روز از زندگی برخی خانواده‌ها باشد.

آقای ملکی با تشریح ابعاد دیگری از وضعیت زندگی سخت خود ادامه می‌دهد امروز برای اداره همه امور زندگی خود با مشکل روبه‌رو هستم، پول برق، آب و گاز را نمی‌توانم پرداخت کنیم، حتی برخی روزها برای تهیه نان خالی سفره خانواده مانده‌ام.

اشک در چشم‌هایش حلقه می‌زند، با خطاب به من و همکارانم می‌گوید، واقعا برخی روزها برای مخارج بسیار جزئی و ساده زندگی هم مشاجره می‌کنیم.

با این جمله سکوت بین ما حاکم می‌شود و دیگر نه مرا یارای سؤال و نه او را یارای جواب است، سکوت فضای خانه با چای لب دوز و لب سوز همسرش شکسته می‌شود، همسرش چای را با حوصله در نعلبکی می‌ریزد و به آرامی در جلوی دهان آقای ملکی قرار می‌دهد و آرام چای را با دستان مهربان و فداکار همسرش می‌خورد.

از پیگیری مسؤولان در مورد او و خانواده‌اش سؤال می‌کنم، سرش را پایین می‌اندازد و می‌گوید تاکنون حتی یک نفر از مسؤولان هم درب خانه مرا باز نکرده‌اند تا از مشکلات من و خانواده آگاه شوند.

می‌گوید همه زندگی من و فرزندانم وابسته به همسرم است و اگر وی در خانه نباشد ما با مشکل روبه‌رو هستیم به ویژه من که اگر همسرم نباشد حتی از تشنگی و گرسنگی می‌میرم.

می‌گویم از بهزیستی استان زنجان پیگیر امور زندگی خانواده‌ات هستی، می‌گوید بهزیستی رسیدگی می‌کند خدا خیرشان دهد، اما با مبلغی که بهزیستی به من می‌دهد کجای زندگی‌ام را سر و سامان بدهم وقتی از پایین بودن مبلغ گلایه کردم گفتند، قانون است، قانون مجلس شورای اسلامی.

می‌گوید بارها و بارها به استانداری و حتی ریاست جمهوری در تهران مراجعه کرده‌ام تا برای زندگی من تصمیم درستی گرفته شود، اما تاکنون هیچ ثمری نداشته است.

می‌گوید آخرین باری که میوه‌ خورده‌ایم یادم نمی‌آید، یعنی با این همه مشکلات میوه در زندگی ما جایی ندارد.

با آه تلخی ادامه می‌دهد، من باید با بچه‌هایم و زندگیم چکار کنم، چرا کسی رسیدگی نمی‌کند من توانایی اداره زندگی خود و خانواده‌ام را ندارم، چرا نباید به من کمک شود؟

همسرش هم با تکرار مشکلات زندگی می‌گوید همه کارهای آقای ملکی را خودم انجام می‌دهم به همه جا مراجعه کردیم، ولی متاسفانه تاکنون موفق نشدیم که کمکی از نهادها و سازمان‌های متولی بگیریم.

من حتی قادر نیستم برای چند ساعت به خانه پدرم بروم، چرا که در این صورت زندگی او به مشکل برخواهد خورد و مجبورم همیشه در کنار آنها باشم.   

این روزگار سخت یک پدر است، پدری که توانایی‌هایی خیلی از پدران را ندارد و امروز چشم به راه همت مسؤولان است تا بتواند زندگی خود و خانواده چهار نفره‌اش را بچرخاند زندگی که امروز با چند دست هم نمی‌چرخد.

منبع:فارس زنجان


برچسب ها     


دیدگاه های شما - روایت زندگی سخت «مرد بی‌دست»


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب
مجهز شدن لباس فرم پلیس راه زنجان به دوربین رایگان شدن موزه تاریخ طبیعی زنجان برای بازدید علاقه‌مندانحمام حاج داداش زنجانبرگزاری نخستین جشنواره موسیقی گروه نوازی« توفیق » در زنجانالکترونیکی شدن اخذ عوارض در آزادراه زنجان - قزوین کشف ۸۰ هزار مرغ زنده قاچاقخانه باغ معین زنجانقلعه بهستان ماهنشان (زنجان) میدان انقلاب زنجانپایین آمدن سن مصرف دخانیات در استان زنجانتعیین تکلیف پسماندهای سرب و روی در سال 98پایان یافتن صف‌های خرید مرغ تا 48 ساعت آینده پیش‌بینی شدتصویب راه‌ آهن زنجان به همداناولویت های اعزام راهیان نورروایت زندگی سخت «مرد بی‌دست»تمدید فراخوان انتخاب پیمان‌کار طرح سبزه‌میدان زنجان برنامه‌ های ویژه نوروز ۹۸ صدا و سیمای مرکز زنجانرصد شدن روند عرضه گوشت مرغ در زنجانتصادف در آزادراه زنجان به قزوین۲ کشته برجای گذاشتزنجانیها مراقب کلاهبرداری از طریق کارت‌خوان‌ سیار باشید!!!مشخص شدن رئیس و هیئت رئیسه جدید اتاق بازرگانی زنجانامداد رسانی به در راه مانده ها در جاده های استان زنجاندلیل گرانی بازار میوه در زنجانسه هزار سال شکوه تاریخ شهر زنجانکشف کولر گازی قاچاق در زنجانآماده باش پلیس زنجان در تعطیلات عید نوروزیبارانی شدن هوای زنجان در چند روز آیندهگزارشی از حال و روز مرغحجت‌ الاسلام علی یوسفی جایگزین سعید ناصری در ستاد اقامه نماز زنجانبیش از ۲۳۰ نوع گیاه دارویی در استان زنجان شناسایی شده استواگذاری زمین برای ساخت واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی زنجانارتقا درجه محمدرضا عباسی فرمانده تیپ زنجانمایک اولز و اتحاد علیه ایران هسته ایفوت کارگر ساختمانی در وحیدیه زنجانقلم زنی زنجانملیله کاری زنجانمسگری زنجانچاقو سازی زنجانچاروق دوزی زنجانگلیم بافی زنجان[آرشیو مطالب]

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۱
طلوع خورشید ۰۶:۲۵
اذان ظهر۱۲:۲۵
غروب خورشید ۱۸:۲۵
اذان مغرب ۱۸:۴۳
نیمه شب شرعی ۲۳:۴۳
بازدیدها
بازديد امروز :11224
بازديد ديروز :18676
بازديد کل :12039902