محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۸۵     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۰۳

اماکن تاریخی استان زنجان: کلمه ((یان یان)) در زبان ترکی فعل امر از مصدر ((یانماق)) به معنای ((سوختن)) آمده است و با توجه به کاربری و عملکرد این بنا که گرمابه است ، تاکیدی است بر وجود آبگرم و گرمای دایمی و نسبتا زیاد در این بنا است.

حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان از آثار دوره قاجار میباشد.

حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان در ساحل رودخانه ابهر چای و در زمان برپایی در منتهی الیه سمت شمالی شهر خرمدره قرار داشته،که امروزه با گسترش شهر به سمت جاده ترانزیت، در مرکز آن واقع شده است.

نزدیکی حمام به رودخانه ،احتمالا به منظور دفع فاضلاب و یا استفاده از آب رودخانه می باشد.

حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان در مرکز شهر و در میان بافت سنتی در حاشیه رودخانه کبیر و ضلع غربی خیابان سردار جنگل واقع شده است.

حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان با 210 متر مربع وسعت با سبک معماری حمام های دوره ی صفوی ولی در ابعاد کوچکتر ساخته شده و شامل فضاهایی چون هشتی ورودی ، پای شوخانه ، بینه و سربینه ، گرماخانه ، نظافتخانه ، خزینه های آب سرد و آب گرم و گلخن می باشد.

تاریخچه ساخت حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان متعلق به اواخر دوره قاجار بوده و تا حدود 25 سال گذشته نیز مورد استفاده قرار می گرفته ، اکنون به عنوان سفره خانه سنتی آماده پذیرایی از گردشگران است .

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - حمام تاریخی یان یان خرمدره زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۹
طلوع خورشید ۰۶:۴۰
اذان ظهر۱۳:۱۹
غروب خورشید ۱۹:۵۸
اذان مغرب ۲۰:۱۷
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۳
بازدیدها
بازديد امروز :710
بازديد ديروز :4544
بازديد کل :4388865