محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۶۱     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها

  

اماکن تاریخی استان زنجان: گنبد امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان دو پوش و از نوع رک می باشد که با گلویی مخروطی و بلند خود تداعی برجهای آرامگاهی است ، سبک خاصی که در سده های سوم و چهارم هجری قمری وارد عرصه معماری ایران گردید.

از جمله ویژگیهای گنبد امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان سطوح خارجی آن است که دارای پوشش کاشی فیروزه ای مزین به طرحهای هندسی و کاربندی رنگی زیبا آن بر سطح گچی در نمای داخلی می باشد .

اما طبق نظر کارشناسان ؛ بنای چهار ضلعی به شیوه ی بناهای دوران ایلخانی است که ایوان های شمالی و شرقی آن ، در دوران صفویه ، و ایوان های جنوبی و غربی در دوره ی اخیر به بنای امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان افزوده شده است .
بدنه ی گریو گنبد امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان، از آجر کاری زیبایی برخوردار است و در بالای آن ، قطار متناسبی ایجاد شده که یک لبه ی پیش آمده را بر روی خود حمل می کند و از روی آن ، بدنه ی مخروطی شکل گنبد بر پا شده است .
بلندی دکل بنای امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان، 13 متر ، ارتفاع گنبد ، و قطر ساقه ی آن 5 متری است .
گنبد امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان از نوع دو پوسته بوده که پوسته ی داخلی آن در ارتفاع 5 متری از سطح بقعه قرار دارد .
داخل بنا بدون تزیین است . به جز مقرنسی که زیر گنبد به جای مانده است .
بقعه دارای دو درگاه شرقی و شمالی است که در چوبی درگاه شمالی ، مشابه درهای کنده کاری و فلزکاری شده ی زیبای دوران سلجوقی است و اثری نفیس به شمار می رود.
 
به دلیل دخل و تصرف فراوان در طی قرون شکل و پلان اصلی این بنای قدیمی نامعلوم است و تنها سند مکتوبی که میتوان بر اساس آن زمان تقریبی ساخت یا تعمیرات سازه ها را مشخص کرد قطعه شعری است که بر روی بدنه در چوبی آن مزین به نگاره های گیاهی حکاکی شده که بر اساس حروف ابجد تاریخ 850 هجری قمری بدست می آید.
و به این ترتیب امامزاده شاهزاده زید الکبیر ابهر زنجان را در ردیف مقابر نیمه اول قرن نهم هجری قمری قرار می دهد.
منبع:میراث زنجاندیدگاه های شما - امامزاده شاه زاده زید الکبیر ابهر زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۹
طلوع خورشید ۰۶:۴۰
اذان ظهر۱۳:۱۹
غروب خورشید ۱۹:۵۸
اذان مغرب ۲۰:۱۷
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۳
بازدیدها
بازديد امروز :710
بازديد ديروز :4544
بازديد کل :4388865