محبوب ترین ها    | استان زنجان | آرایشگاه زنانه در زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۲۴۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
دما هم اکنون ۳۰ °C
دمای زنجان در ساعات آینده

تبليغات A
محبوب ترین ها
سرای کلبعلی زنجان thumb_up0 |thumb_down0
۱۳۹۸/۰۱/۰۵

اماکن تاریخی استان زنجان: كاروانسراي حاج كربلايي در سمت شمالي راسته بازار بالا، روبروي سراي شامي قرار گرفته و اين سرا داراي 4 درب ورودي است.

ورودي شرقي كه در حال حاضر  به خيابان سعدي جنوبي زنجان مشرف است در گذشته مختص ورود و خروج چهار پايان و احشام همراه با كاروانيان و تجار بوده و سه ورودي ديگر  نيز سرا را با مجموعه بازار زنجان مرتبط مي سازند. 

پيشينه تاريخي كاروانسراي حاج كربلايي را مي توان با مجموعه تاريخي بازار زنجان منطبق نمود. لذا، سراي كلبعلي را مي توان در رديف بناهاي قاجار طبقه بندي نمود.

كلمه كلبعلي در اصل « كربلايي علي » كه به خاطر كثرت سرعت استعمال به «كلبعلي» تبديل شده است اين بنا به تقدير از مرحوم حاجي كربلايي علي و حاجي يو سف  كه از بانيان و مالكان اين سرا بوده اند به اين نام  معروف شده است.

كاروانسراي حاج كربلايي داراي يك حياط مركزي بوده و در گرداگرد آن جهت مقابله با شرايط اقليمي گرما و سرما ، رواق ها و دالان هاي مختلف ساخته شده است كه موجب مي شود تجار اين سرا در  فصل تابستان از هواي خنك و در فصل زمستان از هواي گرم بهره مند شوند.

در واقع این سرا را می توان ، یکی از فنی ترین سراها در مجموعه بازار زنجان دانست که از بعد اقلیمی، کارکردهای مناسبی را از خود بروز می دهد و کمترین اتلاف حرارتی رو در فصلهاي زمستان و تابستان دارد و این مزيت به خاطر طراحی ویژه معماری كاروانسراي حاج كربلايي است.

خرید و فروش غلات و حبوبات کاربری تجاري  كاروانسراي حاج كربلايي مي باشد كه از گذشته نا كنون نيز حفظ شده است .

آدرس: خيابان امام ، خيابان فردوسي ، بازار  تاريخي زنجان (بازار بالا)

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - سرای کلبعلی زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۴:۱۰
طلوع خورشید ۰۵:۵۹
اذان ظهر۱۳:۱۹
غروب خورشید ۲۰:۳۹
اذان مغرب ۲۱:۰۱
نیمه شب شرعی ۰۰:۲۴
بازدیدها
بازديد امروز :2829
بازديد ديروز :3657
بازديد کل :13707333