محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۵۵     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۰۹

اماکن تاریخی استان زنجان: شهرستان طارم آثار بسیار مهمی دارد، ازجمله­ ی این آثار، چهار طاقی الزین زنجان است که در منطقه به آتشکده معروف است.

چهار طاقی الزین طارم زنجان از شرق به خانه های روستایی، از شمال و غرب به گورستان قدیمی و سپس تپه ماهورها و بلندی ها، منتهی می شود. امامزاده در مختصات 4076853  و  UTM   39 s 32026  قرار دارد.

چهار طاقی الزین طارم زنجان بسیار ساده و شامل یک فضای چهار گوش است. اضلاع بنا یکسان و ابعاد آن تقریباً 5/4×5/4 متر با پلان مربع شکل ساخته شده است.
ورودی چهار طاقی الزین طارم زنجان از سمت شمال و از طریق درگاهی کوچک با  سقف مسطح اجرا گردیده است. داخل چهار طاقی الزین طارم زنجان نیز نقشه چهار گوش دارد و دیوار های آن دارای اندود گچی است. ولی پوشش گچی دیوارها در طول زمان بسیار تیره و کثیف شده اند.
فضای اصلی بنا از چهارطاق تقریباً هم شکل و هم اندازه ساخته شده است که بر روی چهار جرز مربع شکل قرار دارد. هر چهارطاق دارای قوس جناغی تند است و بلندی طاق ها از کف بنا 2 متر است.
در ساخت چهار طاقی الزین طارم زنجان از مصالحی چون لاشه سنگ و ملاط آهک استفاده شده است. بر روی اتاق مربع، گنبدی کوچک تک پوش قرار داده شده است که به صورت نیم دایره بوده و بنایی را به وجود آورده که به اعتقاد برخی پژوهشگران ، آتشکده­ای از دوران ساسانی است.
با توحه به شواهد و مدارک باقی مانده چهار طاقی الزین طارم زنجان در دوران میانی اسلام ، مورد استفاده بوده است. بنا از لحاظ معماری شباهت زیادی به چهارطاقی دوران پیش از اسلام دارد و به شماره 985 به نام آتشکده­ی الزین در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است.
چهار طاقی الزین طارم زنجان در سال های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان مورد مرمت قرار گرفته است.

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - چهار طاقی الزین طارم زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۹
طلوع خورشید ۰۶:۴۰
اذان ظهر۱۳:۱۹
غروب خورشید ۱۹:۵۸
اذان مغرب ۲۰:۱۷
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۳
بازدیدها
بازديد امروز :426
بازديد ديروز :4544
بازديد کل :4388581