محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۷۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۱۰

اماکن تاریخی استان زنجان: کار بررسی و شناسایی و انجام گمانه زنی در قلعه تاریخی سهرین زنجان واقع در سی کیلومتری شهر زنجان صورت گرفت . در این اقدام به همت واحد پژوهش برج ها و قسمت های نامشخص بارو ، و دروازه قلعه محوطه روستای قدیم سهرین بدست آمده و همچنان کار مطالعه ، تحقیق بر روی اثر فوق ادامه دارد .

عسگریان باستان شناس میراث فرهنگی استان زنجان در خصوص قلعه فوق گفت : قلعه تاریخی سهرین زنجان در ارتفاعات شمالی مشرف به دشت سهرین واقع شده که به صورت هشت ضلعی مستطیل شکل به ابعاد 82 × 54  متر با مصالح سنگ و گل بنا شده است .
ضخامت دیوارهای قلعه 2 متر بوده و در قسمت نمای بیرونی از سنگ های مسطح که با ملات گچ و آهک بندکشی شده است ، استفاده گردیده است .
ارتفاع دیوار فعلی تخریب شده در بلندترین قسمت به 3/40 متر می رسد .
دروازه قلعه تاریخی سهرین زنجان در دیواره جنوبی با فاصله یک برج از ضلع غربی با معبری به اندازه یک متر واقع شده است . در دروازه از سنگ های مقاوم تری مخصوصا در جلوی ورودی و کف دروازه به کار رفته است .
قدمت قلعه تاریخی سهرین زنجان به قرن پنجم و ششم هجری قمری باز می گردد و باتوجه به تغییرات معماری انجام یافته دو دوره را می توان برای آن در نظر گرفت . دوره اول مربوط به احداث اولیه قلعه و دوره دوم مربوط به بازسازی های صورت گرفته خصوصا در ضلع شرقی و جنوب شرقی دیوارها تشخیص داد .
قلعه تاریخی سهرین زنجان در ضلع شمالی روستای مکشوفه قدیم سهرین بر بالای بلندی واقع است و می توان آن را جزء کهندژ روستا دانست.
گفته می شود این اقدام بعد از کشفیات ناشی از کاوش ارگ گنبد سلطانیه در استان زنجان بی سابقه بوده است .

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - قلعه تاریخی سهرین زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۲
طلوع خورشید ۰۶:۳۵
اذان ظهر۱۳:۲۰
غروب خورشید ۲۰:۰۵
اذان مغرب ۲۰:۲۵
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۴
بازدیدها
بازديد امروز :1065
بازديد ديروز :6177
بازديد کل :4352939