محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۸۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها

اماکن تاریخی استان زنجان: دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان ، یکی از دستکندهای بی نظیر و شگفت انگیز ایران است که از نظر بررسی ، مطالعه ، معرفی و حفاظت می تواند به عنوان یکی از پروژهای بسیار مهم برای پژوهشگران باستان شناس باشد.

بطورکلی تونل زیرزمینی دستکند موسوم به دژمنده از دالان ها و اطاق هایی تشکیل شده که در گذشته های دور توسط ساکنین خویین در زیرزمین ایجاد شده است.

در دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان حتی محلی برای نگهداری دام و طیور بوده و این نشان از وسعت کاربرد آن برای ساکنان قدیمی خوئین دارد.

از نظر سازه ای، دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان متشکل از دالانها و اطاقهایی در جوانب است که تماماً در دل صخره کنده شده­اند . در داخل اطاقها تاقچه­هایی جهت قرار گیری پیه سوزها ایجاد شده است.

در سقف دالان ها نیز منافذ و مجراهایی با خرسنگهای تراش خورده شبیه سنگ آسیاب جهت تهویه هوا استفاده شده است. ضمن اینکه انبارهای آذوقه در کف دالانها به عمق 2 متر تعبیه شده­اند. دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان از دو دالان اصلی تشکیل شده که در انتها و غرب دالان شماره­ی 1 که جهت آن شرق- غربی است یک درب سنگی به ارتفاع 105سانتی متر و عرض 97 سانتی متر وجود دارد که در حاضر این درب بر پاشنه­ی سنگی خود استوار است و می­چرخد.

وجود دیوار چینی و معماری زیرزمینی با استفاده از لاشه ­سنگ و ملاط گل بوده که در برخی نقاط فضای داخل دالان در حد گربه ­رو تنگ و رفت و آمد را به صورت سینه خیز محدود نموده است.

در حال حاضر دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان دارای یک در اصلی است که در سال های اخیر توسط اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری زنجان مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. البته احتمال اینکه این اثر تاریخی ، درهای مخفی دیگری داشته باشد دور از ذهن نیست.

تعیین قدمت دقیق اثر و زمان ایجاد آن مشخص نیست ولی بر اساس سفالهای موجود در داخل و اطراف دژمنده، از این اثر تاریخی در دوران میانی و متاخر اسلامی (سلجوقی و قاجاریه) استفاده شده است.

دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان به شماره 31498  به تاریخ  17/03/1395 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - دستکند تاریخی دژمنده ایجرود زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۲
طلوع خورشید ۰۶:۳۵
اذان ظهر۱۳:۲۰
غروب خورشید ۲۰:۰۵
اذان مغرب ۲۰:۲۵
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۴
بازدیدها
بازديد امروز :1491
بازديد ديروز :6177
بازديد کل :4353365