محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۶۰     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۱۱

اماکن تاریخی استان زنجان:  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان همانند مسجد قدیمی این روستا که حدود 50 متری شمال آن قرار دارد به شیوه معماری سنتی ساخته شده است. حمام در منتهی الیه جنوب روستا و در کنار باغات و مزارع قرار دارد. شیب عمومی روستا از شمال به جنوب بوده و بنابراین انتخاب این محل برای احداث حمام به دلیل انتقال آب مورد نیاز حمام و هم به دلیل سهولت در دفع پس آب های حمام بنا بوده است.

ضمن اینکه دسترسی به آن نیز به راحتی از کوچه های شمالی و غربی امکان پذیر بوده است. بر طبق سنت رایج مناطق سردسیر ،  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان در حدود 5/2 متر پایین تر از سطح زمین های شمال و غرب آن ساخته شده است.این امر به دلیل حفظ گرمای حمام و هم به جهت انتقال آسان آب به حمام بوده است.

مصالح اصلی استفاده شده در  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان از آجر است. از آجر در ساخت قسمت عمده دیوارها و طاق ها استفاده شده است. علاوه بر آجر، لاشه سنگ نیز در قسمت هایی از  دیوارها به کار رفته است.

همچنین از سنگ های ورقه ای و نسبتا منظم برای پوشش کف برخی فضاها و حوض موجود در بینه نیز استفاده شده است. ملاط به کار رفته همراه با مصالح ساختمانی دیگر همچون بیشتر حمام ها ، آهک و یا مخلوطی از آهک و گل یا ماسه است. از این ماده برای پوشش دیوارها و سقف نیز استفاده شده است. 

از چوب نیز در پوشش سقف استفاده شده است. در  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان، فضاها به صورت متراکم در کنار یکدیگر قرار دارند و دسترسی به همدیگر از طریق ورودی ها و راهروهایی که در کنار آن ها تعبیه شده ، امکان پذیر است. اما فضاها در یک محور و راستای هم قرار ندارند. به طوری که بینه ورودی در یک محور و سربینه و خزینه در محوری جداگانه و موازی آن ها ساخته شده است.

در هر صورت بیشترین طول حمام در جهت شمال به جنوب 50/14 متر و بیشترین عرض آن در جهت شرق به غرب 80/18 متر است. حمام از نوع زیرزمینی و با چندین پله دسترسی به داخل آن امکان پذیر است. سازه معماری  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان و مدارک و شواهد نشان میدهد که این بنا بایستی در دوره قاجار ساخته شده باشد.

در حال حاضر پرونده  حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان تهیه گردیده و برای ثبت در فهرست آثار ملی به سازمان ارسال گردیده است.

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - حمام تاریخی جوقین ایجرود زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۲
طلوع خورشید ۰۶:۳۵
اذان ظهر۱۳:۲۰
غروب خورشید ۲۰:۰۵
اذان مغرب ۲۰:۲۵
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۴
بازدیدها
بازديد امروز :1065
بازديد ديروز :6177
بازديد کل :4352939