محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۸۲     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...

تبليغات A
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۱۹

اماکن تاریخی استان زنجان: قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان که در جنوب شهر و به فاصله  1 کیلومتری آن و در میان باغات زیبا و تاکستانهای وسیع با چشم اندازی سحر انگیز واقع شده ،قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان در بخش سطحی آن در برگیرنده داده های تاریخی ارزشمندی از پیشینه استقرار و مدنیت ساکنین قدیم این شهر است . در نتیجه کاوشهای باستان شناختی که در تابستان سال 1388 انجام گردید اطلاعات مهمی از سابقه سکونت اقوام بشری در حاشیه رودخانه کبیر به دست آمد .

داده های باستان شناختی حکایت از تعلق قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان به دوره پیش از تاریخ و هزاره ششم ق . م دارد به نحوی که پلان معماری بدست آمده بیانگر سکونت اقوام ساکن به صورت استقرار دائم در دوره روستا نشینی بوده و خانه ها با خشت ، ملات گل و چینه ساخته شده انداز دیگر داده های این تپه باستانی ابزار های سنگی و ظروف سفالی می باشد .

وجود دانه های گیاهی نیز بیانگر حاصلخیزی و اشتغال ساکنین این تپه به کشاورزی از گذشته دور تاکنون بوده و استقرار آن را به اثبات می رسانند .قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان بر اظهار سرپرست کاوش ، در این تپه برخی دانه های گیاهی به دست آمده که کمتر در محوطه های باستانی شناخته شده است .

از جمله نخود تک لپه ای و نیز اطلاعات ارزشمند زمین شناختی ، تدفین در این محوطه باستانی در یک نمونه داخل خمره سفالی گزارش شده و مهمترین مسئله شناخت و کشف کوزه سفالگری در این تپه بنا به اظهار سرپرست هیئت کاوش است ، که بیانگر تولید و پخت سفال و خودکفایی ساکنین این تپه پیش از تاریخی می باشد .

در حقیقت قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان را می توان از معدود مراکز شناخته شده پیش از تاریخ در ایران محسوب نمود که می تواند اطلاعات مهمی در خصوص پیش از تاریخ شمال غرب فلات ایران ارائه نماید .

منبع:میراث زنجان
دیدگاه های شما - قلعه تپه خالصه خرمدره زنجان


نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر
لطفا کد مشاهده شد در تصویر را وارد نماییدتبليغات B
آخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۰۲
طلوع خورشید ۰۶:۳۵
اذان ظهر۱۳:۲۰
غروب خورشید ۲۰:۰۵
اذان مغرب ۲۰:۲۵
نیمه شب شرعی ۰۰:۳۴
بازدیدها
بازديد امروز :1065
بازديد ديروز :6177
بازديد کل :4352939