محبوب ترین ها    | ۸ شرط ثبت‌نام و تقاضای مسکن ملی | ورود به خبرهای زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۴۷۲     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۲۳

اماکن تاریخی استان زنجان: قدمت حصار سلجوقی شهر زنجان که به قلعه شهر شهرت دارد مربوط به دوران سلجوقی است که در فتنه مغول قسمت اعظم آن تخریب شده ودر دوران صفویه به علت شرایط توپوگرافی و موانع طبیعی ،حصار شهر منطبق بر دیوار قبلی مجددا" بازسازی شده است .

دروازه های زنجان : ادوارد براون در کتاب خود می نویسد ((شهر زنجان یک دژ مستحکم که بتوان مدت زیادی در آن پایداری نمود ندارد .گرچه در اطراف شهر حصاری حدود 10 متر وجود دارد ولی این حصار با مصالح بی دوام ساخته شده و ویران کردن آن آسان است ))

در آن زمان پنج دروازه شهر زنجان را با شهرها و روستاها و بیرون شهر مرتبط می کرد که از این دروازه ها در حال حاضر آثار قابل توجهی باقی نمانده است.

این دروازه ها عبارت بودند از: دروازه تهران , دروازه قلتوق , دروازه تبریز , دروازه رشت , دروازه ارک .

البته غیر از دروازه ها راههای فرعی دیگری نیز بودند که ارتباط شهر زنجان را با شهرها و روستاهای دیگر برقرار می کردند مثلا : "راه کربلا ، راه همدان ،جاده همایون ,جاده حسین آباد، جاده اردبیل و. با این تفاوت که دروازه ها قدیمی تر و رسمی تر بودند ، با دیوارهای بلند و قطور که ((قالادواری)) , ((قالا دیبی)) و ((قالا ایشیگی)) نامیده می شدند .

دروازه تهران که به پایتخت منتهی می شد معروف تر و قدیمی تر از همه ی دروازه ها بود. این دروازه در انتهای خیابان مسگرها در تقاطع خیابان صدر جهان وخیابان مسگرها قرار داشت. و متاسفانه هیچ اثری از آن باقی نمانده است .

منبع:میراث زنجان
تماس با ما
CAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۲۵
طلوع خورشید ۰۶:۵۳
اذان ظهر۱۲:۰۱
غروب خورشید ۱۷:۰۸
اذان مغرب ۱۷:۲۸
نیمه شب شرعی ۲۳:۱۷
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :39403
بازديد ديروز :66976
بازديد کل :7605598