محبوب ترین ها    | ۸ شرط ثبت‌نام و تقاضای مسکن ملی | ورود به خبرهای زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۳۸۹     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۱/۲۵

اماکن تاریخی استان زنجان: نزدیک ترین منبع آب به  بنای پیر همدان طارم زنجان رودخانه ی جمال آباد است که از قسمت غربی و شمالی سازه میگذرد و  فاصله آن تا سازه 30 متر است. طول تمامی اضلاع سازه 7/4 متر و ارتفاع باقیمانده از بنا 4 متر است.

درگاه ورودی آن در ضلع غربی  بنای پیر همدان طارم زنجان به پهنای 85 سانتیمتر است.  بنای پیر همدان طارم زنجان سه درگاهی دیگر  نیز در طرفین خود دارد. در همه اضلاع جز در ورودی روزنه وجود دارد.روزنه ها به شکل بیز هستند.

سردر ورودی با سنگ حجاری شده با نقوش اسلیمی تزئین شده است. سقفی که اکنون بر روی  بنای پیر همدان طارم زنجان وجود دارد مسطح و با تیرهای چوبی برپا گشته و با دو ستون چوبی نیز استحکام یافته است.

تعدادی فضای الحاقی به صورت آوار در اطراف  بنای پیر همدان طارم زنجان قابل مشاهده است.

داخل  بنای پیر همدان طارم زنجان در هر ضلع یک طاقنمای محرابه مانند موجود است که گچبریهای ساده ای دارد.

چهار طاقچه مستطیلی در زیر روزنه ها دیده می شود. بنای اصلی بلندتر بوده و به نظر سقفی گنبدی داشته است که پس از ویرانی، سقف تیر چوبی مسطح را بر روی آن زده اند.مصالح بنا سنگ و ملات ساروج مانند است. که با همان ملات سطح بیرونی دیوارها را اندود کرده اند .

رودخانه آببر و چشمه خان سر در ضلع شمال غربی  بنای پیر همدان طارم زنجان قرار دارد .

منبع:میراث زنجان
تماس با ما
CAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۵:۲۳
طلوع خورشید ۰۶:۵۱
اذان ظهر۱۲:۰۰
غروب خورشید ۱۷:۱۰
اذان مغرب ۱۷:۲۹
نیمه شب شرعی ۲۳:۱۷
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :146328
بازديد ديروز :42315
بازديد کل :7491848