محبوب ترین ها    | ورود به خبرهای زنجان | استان زنجان          موضوعات داغ    | کلینیک شفیعیه زنجان | استان زنجان افراد آنلاین : ۱۸۱     تبلیغات | درباره سایت |
Loading...
محبوب ترین ها
۱۳۹۸/۰۵/۰۲

به گزارش سایت استان زنجان و قسمت اماکن تاریخی زنجان  قدمت حصار سلجوقی شهر که به قلعه شهر شهرت دارد مربوط به دوران سلجوقی است که در فتنه مغول قسمت اعظم آن تخریب شده ودر دوران صفویه به علت شرایط توپوگرافی وموانع طبیعی ،حصار شهر منطبق بر دیوارقبلی مجددا" بازسازی شده است .

دروازه های زنجان : ادوارد براون (20)در کتاب خود می نویسد ((شهر زنجان یک دژ مستحکم که بتوان مدت زیادی در آن پایداری نمود ندارد .

گرچه در اطراف شهر حصاری حدود 10 متر وجود دارد ولی این حصار با مصالح بی دوام ساخته شده وویران کردن آن آسان است )) در آن زمان پنج دروازه شهر زنجان را با شهرها وروستاها وبیرون شهر مرتبط می کرد که از این دروازه ها در حال حاضر آثار قابل توجهی باقی نمانده است. این دروازه ها عبارت بودند از دروازه تهران ,دروازه قلتوق ,دروازه تبریز ,دروازه رشت ,دروازه ارک . البته غیر از دروازه ها راههای فرعی دیگری نیز بودند که ارتباط شهر زنجان را با شهرها وروستاهای دیگر برقرار می کردند مثلا"راه کربلا راه همدان ،جاده همایون ,جاده حسین آباد، جاده اردبیل و….با این تفاوت که دروازه ها قدیمی تر ورسمی تر بودند ،

با دیوارهای بلند وقطور که((قالادواری)) ,((قالا دیبی))وقالا ایشیگی ((21)) نامیده می شدند.

دروازه تهران که به پایتخت منتهی می شد معروفتروقدیمیتراز همه ی دروازه ها بود.

این دروازه در انتهای خیابان مسگرها در تقاطع خیابان صدر جهان وخیابان مسگرها قرار داشت ومتاسفانه هیچ اثری از آن باقی نمانده است.

انتهای پیام/میراث فرهنگی


برچسب ها     


دیدگاه های شما
نام شما


آدرس ایمیل


آدرس وب سایت


متن نظر


CAPTCHAآخرین مطالب سایت جامع استان زنجان

اوقات شرعی به وقت زنجان
اذان صبح۰۴:۵۷
طلوع خورشید ۰۶:۲۲
اذان ظهر۱۲:۰۳
غروب خورشید ۱۷:۴۳
اذان مغرب ۱۸:۰۲
نیمه شب شرعی ۲۳:۲۰
اوقات شرعی به تفکیک شهرستان

بازدیدها
بازديد امروز :9282
بازديد ديروز :24388
بازديد کل :6729905